REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ocena jakości nieruchomości przy zakupie

Izabela Perczak
Na jakość i komfort mieszkania oraz zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych wpływa prawidłowy rozkład nieruchomości oraz odpowiednie nasłonecznienie.
Na jakość i komfort mieszkania oraz zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych wpływa prawidłowy rozkład nieruchomości oraz odpowiednie nasłonecznienie.

REKLAMA

REKLAMA

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze danej nieruchomości potencjalny nabywca powinien wziąć pod uwagę rozkład danej nieruchomości oraz jego nasłonecznienie. Prawidłowy rozkład nieruchomości oraz odpowiednie nasłonecznienie wpływa na jakość i komfort mieszkania oraz zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.

Rozkład nieruchomości

REKLAMA

Mieszkanie rozkładowe to takie mieszkanie, które ma dobry rozkład poszczególnych pomieszczeń (kuchni, łazienki, pokoi, przedpokoju). Jest to ważna cecha każdego mieszkania z uwagi na jakość i komfort mieszkania oraz zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Mieszkania o złym rozkładzie mają przeważnie tzn. pokoje przechodnie, których często w pełni nie można wykorzystać. Najkorzystniejszym rozwiązaniem są nieruchomości, które mają rozkład o kształcie kwadratu. Owszem, czasami można zmienić rozkład mieszkania, jednakże nie zawsze jest to możliwe z uwagi na konstrukcje budynku, np. ściany nośne, które stanowią usztywnienie całego budynku i nie zawsze jest możliwe ich przesunięcie lub wyburzenie. Im bardziej kształt mieszkania odbiega od kwadratu, tym trudniej zaprojektować dobry rozkład mieszkania, a tym samym wykorzystać odpowiednio każde pomieszczenie. Zmiany rozkładu mieszkania wiążą się często z dużymi nakładami finansowymi.

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Nasłonecznienie nieruchomości

REKLAMA

Warto wskazać, że przy dokonaniu fachowej oceny jakości mieszkania należy wziąć pod uwagę także jego nasłonecznienie. Fakt ten jednak przez potencjalnych nabywców jest pomijany. Odpowiednie nasłonecznienie nieruchomości związane jest z usytuowaniem okien. Dlatego też, warto pamiętać o tym, że okna wychodzące na północ będą przyczyniały się do tego, iż w nieruchomości będzie zazwyczaj zimno i ciemno. Okna położone od strony zachodniej przyczynią się do tego, że w porach popołudniowych słońce będzie świeciło bardzo mocno, co często może przeszkadzać w wykonywaniu podstawowych obowiązków. Wówczas, gdy okna będą skierowane na południe, to w mieszkaniu będzie cieplej i jaśniej, co ma swoje zalety w okresie zimowym. Natomiast w okresie letnim czasami może być aż za gorąco. Okna skierowane na wschód będą przyczyniały się do tego, że słońce rano będzie przeszkadzało i a promienie słoneczne będą w porze rannej najmocniej świecić w twoje okna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wskazać, że są także nieruchomości, w których okna wychodzą na różne strony, są to tak zwane mieszkania dwustronne. Zaletą takich mieszkań jest to, że chronią one zarówno przed nadmiernym, jak i małym nasłonecznieniem.

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

REKLAMA