REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Konstytutywne orzeczenie jako forma nabycia nieruchomości przez cudzoziemca

Izabela Perczak
Cudzoziemiec posiada możliwość nabycia nieruchomości na mocy orzeczenia konstytutywnego znoszącego współwłasność.
Cudzoziemiec posiada możliwość nabycia nieruchomości na mocy orzeczenia konstytutywnego znoszącego współwłasność.

REKLAMA

REKLAMA

Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość poprzez konstytutywne orzeczenie sądowe. Są to orzeczenia znoszące współwłasność oraz orzeczenia zastępujące oświadczenie woli jednej ze stron. Cudzoziemiec zobowiązany jest uzyskać stosowne zezwolenie na nabycie nieruchomości na mocy konstytutywnych orzeczeń wówczas, gdy otrzymuje część nieruchomości o wartości wyższej od jego udziału lub całą nieruchomość

Nabycie nieruchomości poprzez orzeczenie znoszące współwłasność

REKLAMA

Obcokrajowiec może nabyć nieruchomość na mocy orzeczenia konstytutywnego znoszącego współwłasność. Orzeczenie to tworzy nowy stan prawny poprzez sądowe zniesienie współwłasności. Cudzoziemiec jako współwłaściciel nieruchomości na mocy sądowego orzeczenia znoszącego współwłasność może dokonać owego zniesienia współwłasności. W wyniku czego będzie mu przypadała część nieruchomości lub cała nieruchomość. Cudzoziemiec jako współwłaściciel nieruchomości może żądać zniesienia współwłasności wówczas, gdy posiada on udział we wspólnej nieruchomości. W tym wypadku pojawia się kwestia problematyczna odnośnie tego, czy cudzoziemiec powinien uzyskać zezwolenia na nabycie nieruchomości. Zdania w doktrynie są podzielone, jednakże przeważa pogląd, że cudzoziemiec zobowiązany jest uzyskać stosowne zezwolenie na nabycie nieruchomości na mocy konstytutywnych orzeczeń wówczas, gdy otrzymuje część nieruchomości o wartości wyższej od jego udziału lub całą nieruchomość.

Cudzoziemiec może nabyć nieruchomości na mocy konstytutywnych orzeczeń wówczas, gdy uzyska stosowne zezwolenie.

Zobacz serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Nabycie nieruchomości na mocy orzeczenia zastępującego oświadczenie woli

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Orzeczenie zastępujące oświadczenie woli jednej ze stron jest orzeczeniem to jest konstytutywne, które zastępuje oświadczenie woli pozwanego. Podmiotem pozwanym może być zbywcy nieruchomości. Orzeczenie takie może zostać wydane, gdy właściciel danej nieruchomości uchyla się od podstawowego obowiązku złożenia stosownego oświadczenia woli, które stanowi element umowy przenoszącej własność nieruchomości na obcokrajowca. Oznacza to, że na żądanie obcokrajowca sąd może wydać orzeczenie dotyczące o obowiązku złożenia oświadczenia woli przez jedną ze stron.

Należy zaznaczyć, że do dokonania prawidłowego zawarcia umowy powód powinien złożyć odrębne oświadczenie przed notariuszem, po uprzednim okazaniu stosownego zezwolenia.

Zobacz także serwis: Finanse

Podstawa Prawna:

- art. 210-214 Kodeks cywilny


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA