Naruszenie prawa pierwokupu a sprzedaż nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Konsekwencje naruszenia przepisów o pierwokupie
Tytułem wstępu należy wskazać, że prawo pierwokupu dokonuje się przez oświadczenie złożone zobowiązanemu. Jeżeli zawarcie umowy sprzedaży rzeczy, której dotyczy prawo pierwokupu, wymaga zachowania szczególnej formy, oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu powinno być złożone w tej samej formie. Należy zaznaczyć, że rzecz, której dotyczy prawo pierwokupu, może być sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona.
REKLAMA
Zobacz serwis: Dom i działka
REKLAMA
Jeżeli zasada powyżej wskazana zostanie naruszona – to konsekwencją tego, będzie zignorowanie praw przysługujących uprawnionemu, a następnie dokonanie zawarcia przez zobowiązanego bezwarunkowej umowy sprzedaży nieruchomości objętej pierwokupem, zależnej od tego czy naruszone zostało prawo pierwokupu ustawowe lub praw pierwokupu umowne.
W momencie dokonania naruszenia ustawowego prawa pierwokupu umowa sprzedaży będzie bezwzględnie nieważna. Wówczas sąd wieczystoksięgowy zobowiązany jest z urzędu odmówić dokonania wpisu.
Zmiana a rozwiązanie warunkowej umowy sprzedaży
REKLAMA
Należy zaznaczyć, że warunkową umowę sprzedaży można zarówno zmienić, jak i rozwiązać przed dokonaniem złożenia stosownego oświadczenia o wykonaniu prawa do pierwokupu przez podmiot uprawniony. W wyniku dokonania zmiany umowy warunkowej, na sprzedającym będzie spoczywał obowiązek poinformowania osoby uprawnionej o nowej treści umowy. W takim wypadku będzie obowiązywał strony określony termin, taki jak jednomiesięczny termin do złożenia oświadczenia, który biegnie od chwili poinformowania o tym fakcie uprawnionego. Warto także dodać, że bezwarunkowa umowa zbycia nieruchomości powinna zostać uznana za umowę zawartą, pod warunkiem, że uprawniony skorzysta z prawa pierwokupu.
Na mocy prawomocnego orzeczenia sądu można umowę sprzedaży pozbawić skuteczności w zakresie, w jakim uniemożliwiła ona uprawnionemu skorzystanie z przysługującego mu prawa, polegającego na dokonaniu przeniesienia własności danej nieruchomości na osobę trzecią.
Zobacz także serwis: Podatki w nieruchomościach
Podstawa prawna:
- art. 597 Kodeks cywilny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.