REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polskie Koleje Państwowe wystawiają nieruchomości na sprzedaż

Polskie Koleje Państwowe posiadają ok. 101 tysięcy działek gruntowych o łącznej powierzchni 106 tysięcy hektarów, na których jest ponad 40 tysięcy nieruchomości. W związku z tym, że Polskie Koleje Państwowe nie wykorzystują całego swojego majątku zdecydowały się wystawić go na sprzedaż. Co znajduje się w ofercie sprzedaży Polskich Kolei Państwowych?

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

Często budowa domu opłaca się bardziej niż zakup mieszkania. Ale, aby przystąpić do budowy domu, musimy posiadać działkę. Działkę możemy kupić samodzielnie lub z pomocą specjalnej firmy. Ważne podczas zakupu działki jest to, aby sprawdzić jej stan prawny.

Rynek nieruchomości: raport styczeń 2013

Na rynku nieruchomości w styczniu 2013 roku obserwowano wzrost zainteresowania klientów. Większe ożywienie nastąpiło na rynku nieruchomości wtórnych. Natomiast rynek domów i działek pozostaje w stanie zeszłorocznego marazmu. Przeczytaj szczegółowy raport opisujący sytuację na rynku nieruchomości w styczniu 2013 roku.

Jakie działki kupowali Polacy w 2012 roku?

Działki w 2012 roku, w przeciwieństwie do cen nieruchomości, nie traciły na wartości. Największą popularnością cieszyły się działki położone w odległości 30 km od dużych aglomeracji. Kupujący zwracali uwagę również na infrastrukturę, otoczenie i uzbrojenie działki.

REKLAMA

Prawo budowlane: „urządzenie budowlane”, czyli „ogrodzenie” nieruchomości gruntowej

Prawo budowlane w sposób jednoznaczny nie uwzględnia ogrodzenia nieruchomości gruntowej, jest ono traktowane jak „urządzenie budowlane”. Ogrodzenie definiowane jest jako otoczenie nieruchomości gruntowej za pomocą urządzenia ochronnego (może to być żywopłot, płot, mur, itp.), które ma chronić ją przed dostępem osób trzecich i zwierząt.

Służebność przesyłu - niezbędne informacje

Służebność przesyłu może być ustanowiona tylko na rzecz przedsiębiorcy będącego właścicielem urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej. Służebność przesyłu może zostać ustanowiona na podstawie umowy, orzeczenia sądu lub decyzji administracyjnej.

Niewielka zmiana cen domów i działek

Na rynku nieruchomości obserwowane są niewielkie zmiany cen domów i działek, zwłaszcza w Warszawie i w jej okolicach. Jak zmieniają się ceny domów i działek? Gdzie warto kupić dom lub ziemię?

Drzewa na tereny podmokłe – Jesion, Olcha i Topola

Najlepsze drzewa na tereny podmokłe to Jesion, Olcha i Topola. Nie dość, że pomogą one nieco zacienić działkę to jeszcze nieco osuszą grunt.

REKLAMA

Ustawa o ogródkach działkowych – zmiany

28 czerwca Trybunał Konstytucyjny zajmie się rozpoznaniem wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego – Lecha Gardockiego. Zażądał on bowiem uchylenia ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Co z tego wyniknie?

Kiedy można stracić ogródek działkowy?

Prawo użytkowania działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym jest ściśle powiązane z członkostwem w Polskim Związku Działkowców – w przypadku jego wygaśnięcia, traci się także prawa do działki.

Jak przekazać ogródek działkowy najbliższym?

Prawo do dysponowania działką w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym nie jest ani dziedziczne, ani nie podlega zwykłemu obrotowi (np. darowiźnie). Istnieją jednak mechanizmy pozwalające na przekazanie działki osobom najbliższym, zarówno za życia, jak i na wypadek śmierci.

Prawa i obowiązki działkowca

Prawa i obowiązki działkowca, czyli to, co możemy robić na działce znajdującej się w rodzinnym ogrodzie działkowym, są ściśle określone. Wszystkie nasze prawa i obowiązki jako działkowca są zarówno na poziomie ustawowym, jak i w statucie oraz w regulaminach Polskiego Związku Działkowców (PZD).

Ważne aspekty wyboru działki według feng shui

Wybór działki z uwzględnieniem feng shui musi opierać się na ściśle określonych wyznacznikach. Nie każda działka będzie odpowiednia według feng shui. Na jakie aspekty zwrócić uwagę? Które muszą zostać bezwzględnie uwzględnione, a które są mniej ważne?

Odległości, czyli usytuowanie budynku na działce – warunki techniczne

Usytuowanie budynku na działce powinno odbywać się w oparciu o istniejące przepisy. Jedną z ważniejszych rzeczy, o której należ pamiętać podczas posadowienia budynku na działce są odległości budynku od granic działki.

Wybieramy działkę w zgodzie z feng shui

Wybranie działki w zgodzie z zasadami feng shui wcale nie musi być trudne, wystarczy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jaka działka będzie odpowiednia według feng shui? Na co zwrócić uwagę? Czy możemy zająć się tym sami?

Służebność przesyłu – przypadki jej ustanowienia

Przez naszą działkę przechodzi gazociąg. Został on „wkopany” w ziemię. Obowiązujące przepisy nakładają na przedsiębiorcę obowiązek udzielenia informacji niezbędnych do ustanowienia służebności przesyłu i wyliczenia wynagrodzenia z tego tytułu. Kiedy można zażądać ustanowienia służebności przesyłu?

Obrót nieruchomościami rolnymi

Na rynku nieruchomości istnieje coraz większe zainteresowanie nieruchomościami rolnymi poprzez ich nabywanie oraz zbywanie. Obrót nieruchomościami rolnymi odbywa się poprzez zawieranie umowy sprzedaży, umowy dzierżawy oraz prawo pierwokupu.

Nieruchomość rolna a gospodarstwo rolne

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy nieruchomością rolną a gospodarstwem rolnym. Nieruchomościami rolnymi są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie. Natomiast za gospodarstwo rolne uważa się przede wszystkim grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami i inne.

Umowa sprzedaży gruntu niezabudowanego

Przeniesienie własności nieruchomości (gruntu niezabudowanego) możliwe jest w drodze zawarcia pomiędzy nabywcą a zbywcą umowy sprzedaży, umowy darowizny lub umowy zmiany. Przeniesienie własności nieruchomości odbywa się poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Poniżej zostaną przestawione postanowienia zawarte w umowie sprzedaży gruntu niezabudowanego.

Wybór działki budowlanej

Wybór działki budowlanej to jedna z ważniejszych decyzji, które musimy podjąć chcąc wybudować dom. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując działkę pod budowę domu? Przede wszystkim na jej wielkość i kształt oraz otoczenie. Działka o nie typowym kształcie nie musi być problemem, w takim przypadku trzeba tylko właściwie dobrać do niej projekt budynku.

Domki na narzędzia ogrodowe

Domki na narzędzia ogrodowe to idealne rozwiązanie dla tych, którzy posiadają dużo narzędzi, maszyn czy mebli. W domku na narzędzia możemy schować wszystko, co jest potrzebne do pracy w ogrodzie. Na rynku istnieje wiele różnych domków na narzędzia, dlatego na pewno znajdziemy domek pasujący do naszego ogrodu.

Ceny działek budowlanych

Ceny działek budowlanych nie maleją. Podczas gdy mieszkania są tańsze, wartość gruntów pod budowę rośnie.

Zakup działki pod budowę domu

Zanim zdecydujemy się na dany projekt domu, należy wybrać działkę pod jego budowę. Teren pod budowę domu powinien być odpowiedni pod względem budowlano-użytkowym. Dowiedz się, jak kupić dobrą działkę pod budowę domu.

Kupujemy działkę – porada eksperta

Wiosna i lato są porami, w których ożywia się popyt na działki budowlane oraz domy jednorodzinne. Im cieplej tym częściej myślimy o wypoczynku w przydomowym ogrodzie czy weekendowym grillu ze znajomymi - o tym marzy niejeden mieszkaniec bloku.

Kiedy rozpocząć budowę domu?

Jeśli załatwiliśmy wszystkie formalności związane z budową domu, możemy zacząć jego budowę. Pierwszym krokiem jest wylanie fundamentów. Fundamenty powinny być solidne i wytrzymałe. Sprawdź, jak odpowiednio wybrać właściwy rodzaj fundamentu i jak je wykonać.

Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

Kiedy nie stać nas na zakup działki budowlanej, możemy nabyć grunty rolne i przekształcić je właśnie w działkę budowlaną. Takie rozwiązanie jest nawet dwa razy tańsze, chociaż ze względu na liczne formalności wymaga więcej czasu i cierpliwości.

Czym się kierować przy zakupie działki pod budowę domu?


Wybór działki pod budowę domu to jedna z najtrudniejszych decyzji. Konsekwencje złego wyboru będą ciągnąć się za nami przez długie lata. Kupując działkę, należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak: lokalizacja, wielkość, cena i ukształtowanie terenu. Zanim podejmiemy decyzję, warto dokładnie sprawdzić teren, który nas interesuje.

Czy można postawić domek letniskowy na ziemi rolnej?

Większość z nas chciałaby mieć pewne miejsce na udany urlop. Dlatego często decydujemy się na wybudowanie tak zwanego domu na lato. Zanim zaczniemy budowę, sprawdźmy czy na wybranej przez nas działce można dokonać budowy letniskowej.

Działka ekologiczna? Czemu nie!

Często chcemy zrobić coś dla środowiska i zacząć prowadzić zdrowszy styl życia, bezpieczniejszy dla przyrody. Jednak nie mamy pomysłu, co można zrobić. Może, gdy zdecydujemy się wybudować dom, zastanówmy się nad eko-działką?

Ile trzeba zapłacić za wycięcie drzewa

Właściciel, który chce usunąć drzewa lub krzewy ze swojej nieruchomości musi uzyskać zezwolenie od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Dodatkowo powinien uiścić opłatę, której wysokość jest uzależniona od rodzaju drzewa i obwodu pnia.

Jak odrolnić działkę pod budowę domu?

Zanim zbudujemy na działce przeznaczonej na cele rolne dom, musimy zwrócić się z wnioskiem do starostwa powiatowego o jej odrolnienie. Należy to uczynić przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Jaką działkę kupić pod dom z katalogu?


Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze działki dla domu z katalogu, tak żeby uniknąć kosztów dodatkowych. Przede wszystkim na: wielkość i proporcje działki, ukształtowanie terenu, roślinność i wodę oraz usytuowaniu działki względem stron świata.

Co zrobić przed zakupem działki pod zabudowę?

Przed kupieniem działki powinniśmy sprawdzić możliwości jej zagospodarowania. Pozwoli to nam podjąć decyzję kupna i uchroni przed ewentualnymi problemami formalno-prawnymi. W pierwszej kolejności, powinniśmy zorientować się czy dla obszaru, w którym znajduje się nasza działka jest sporządzony i uchwalony Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Jak wybrać działkę pod dom budowany wg projektu indywidualnego?

Wybór działki pod indywidualny projekt pozostawia nam więcej swobody niż wybór działki pod projekt gotowy. Architekt projektując dom w pięknym ale trudnym krajobrazie może wydobyć jego "genius loci", czyli to coś, co jest niezwykłe dla tego miejsca i co nas w nim urzekło.

Opłaty za użytkowanie wieczyste

Opłaty za użytkowanie wieczyste nie są aktualizowane systematycznie, w związku z czym użytkownicy są zaskakiwani podwyżkami nawet od tysiąca do kilku tysięcy procent. Sprawą ma zająć się resort gospodarki.

Co zrobić kiedy gałęzie sąsiada wchodzą na Twoją posesję?

Wielu z właścicieli domów i ogrodów wydaje się, że na swojej działce mogą robić zupełnie wszystko. „Wolność Tomku, w swoim domku”. Tymczasem nie do końca. W każdej sytuacji, wyburzania, stawiania, zasadzania, przebudowy musicie dobrze zapoznać się z przepisami, aby Wasze poczynania nie zostały poczytane jako szkodliwe dla sąsiadów. Wówczas mogą oni zmusić Was do cofnięcia wprowadzonych zmian. Powodem sąsiedzkich sporów może być nawet zwykłe drzewo.

Funkcjonalne wykorzystanie energii słonecznej w projekcie

Energia słoneczna jest podstawowym źródłem ogrzewania budynku. Dlatego też duże znaczenie ma miejsce położenia domu na działce. Energia słoneczna powinna być skutecznie wykorzystywana w budynku energooszczędnym.

Czy można wprowadzić zmiany w domu po rozpoczęciu budowy?

Wielu ekspertów twierdzi, iż najprościej wprowadza się zmiany niemalże od razu po rozpoczęciu budowy, a jeszcze łatwiej na etapie projektowania domu. Jednakże zmiany w budowie domu można wprowadzić na innych etapach np. na etapie stanu surowego, czy na etapie stanu surowego zamkniętego.

Zakup działki pod budowę domu

Zanim zaczniemy budować nasz wymarzony dom, trzeba kupić odpowiednią działkę. Wziąć pod uwagę należy wiele czynników – od jej położenia i wielkości poczynając, na pewnych kwestiach formalno-prawnych kończąc.

Dom czy mieszkanie - co wybrać

Jeszcze jakiś czas temu, kiedy mieszkania były dużo tańsze niż domy, niewiele osób uważało wybór między zakupem mieszkania i budową domu za wielki dylemat. Aktualnie, okazuje się, że ceny są bardzo zbliżone i coraz więcej osób zadaje sobie to pytanie – mieszkanie czy dom?

Gdzie postawić szambo na działce?

Własne szambo jest niezbędnym elementem wyposażenia działki i budynku jednorodzinnego w sytuacji, gdy nie masz dostępu do kanalizacji zbiorczej. Wielkość szamba najlepiej dobrać pobieżnie do objętości szambiarki obsługującej rejon.

Jak odwodnić powierzchnię działki?

Kompleksowy projekt odwodnienia terenu najlepiej powierzyć geotechnikowi. Po wykonaniu badań geotechnicznych specjalista określa potrzebne dane dotyczące zmiany ukształtowania terenu, ilości wody, rodzaju instalacji i sposobu usuwania zebranej wody.

Wybór projektu

Planując budowę domu, do wyboru mamy projekt indywidualny – stworzony specjalnie dla inwestora, lub też projekt gotowy – z katalogu. Projekty gotowe są powtarzalne ale jest ich na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie, a co najważniejsze są tanie. Projekty indywidualne są drogie, a różnica w cenie między projektem gotowym a indywidualnym może wynosić od kliku do kilkunastu tysięcy złotych.

Prace przygotowawcze

Kiedy znajdziesz już działkę pod budowę wymarzonego domu, kolejnym krokiem powinno być przygotowanie tego terenu. Zanim rozpoczniesz prace budowlane działkę należy uporządkować, wyrównać, doprowadzić media, itd.

Uważaj na służebność

Służebności nie możesz odmówić, a może się ona wiązać z dużymi konsekwencjami w codziennym użytkowaniu nieruchomości. Warto wiedzieć, na czym polega służebność, z czym się wiąże i kiedy może wygasnąć.

Uzbrojenie działki

Uzbrojenie działki to wyposażenie działki w przyłącza wody, gazu, elektryczności, kanalizacji, telefonu, które znajdują się na jej terenie lub w pobliżu i są do niej przypisane.

Czym są fundamenty?

Fundamenty to element konstrukcyjny, którego zadaniem jest przekazywanie obciążeń działających na budynek na podłoże gruntowe.

Kiedy nie jest potrzebne pozwolenie na budowę?

O pozwolenie na budowę domu występuje inwestor-czyli właściciel działki, który chce zbudować na niej własny dom. Stosowny wniosek należy złożyć w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy właściwym ze względu na lokalizację działki.

Jak określić wartość działki?

Ile kosztuje działka? Wiele zależy od lokalizacji, w której znajduje się działka. Ceny działek zmieniają się z roku na rok i są różnie w zależności w jakim otoczeniu się znajdują.

Kształt i wymiary działki – nie bez znaczenia

Człowiek jest istotą, która dobrze się czuje w harmonijnym otoczeniu, dlatego też większość z nas lubi ład i porządek, w związku z tym również kształt działki dobrze by był zbliżony do ideału. Ponieważ nikt nie sprzedaje i nie kupuje działek okrągłych, zatem wybór pada na kwadrat.

REKLAMA