REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dom czy mieszkanie - co wybrać

Marta Wrzosek
Dom jednorodzinny. Fot. Fotolia
Dom jednorodzinny. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze jakiś czas temu, kiedy mieszkania były dużo tańsze niż domy, niewiele osób uważało wybór między zakupem mieszkania i budową domu za wielki dylemat. Aktualnie, okazuje się, że ceny są bardzo zbliżone i coraz więcej osób zadaje sobie to pytanie – mieszkanie czy dom?

Dom czy mieszkanie?

Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Ich dokładne rozważenie, biorąc pod uwagę nasze potrzeby i możliwości finansowe, jest niezbędne. Warto też zadać sobie pytanie, na jakie ustępstwa jesteśmy gotowi pójść.

REKLAMA

REKLAMA

Z całą pewnością życie w domu jest zdecydowanie bardziej komfortowe. Większa powierzchnia, to więcej przestrzeni. Poza tym, na ogół dysponujemy również mniejszym lub większym przydomowym ogródkiem. Jesteśmy w większej mierze niezależni od sąsiadów.

Jednak dom na obrzeżach to również pewne minusy. Nasz dom – oddalony o kilkanaście kilometrów od centrum miasta, gwarantuje nam, niestety, dłuższe dojazdy do pracy czy szkoły, o ewentualnym staniu w korkach, nie wspominając. Różnie bywa także z komunikacją miejską. Jeżeli nawet nie mamy za daleko do przystanku autobusowego, to często jeżdżą one co 30-40 minut. Wymaga to z całą pewnością dobrej organizacji i pilnowania rozkładów jazdy. Podróże do pracy (szkoły) i z powrotem mogą więc zająć nam dość sporą część dnia. Nie dla każdego jednak może stanowić to problem, gdyż niewątpliwe plusy mieszkania w domu będą przeważać. Dla innych, nawet takich, którzy początkowo entuzjastycznie odnosili się do przeprowadzki do domu za miasto, może się to po pewnym czasie okazać męczące.

Zobacz również serwis: Mieszkanie

Utrzymanie domu

Większa powierzchnia domu to także więcej przestrzeni do utrzymywania w porządku. Kwestia niby zupełnie drugorzędna, a jednak może znacznie uprzykrzyć zamieszkiwanie w domu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszt utrzymania domu będzie raczej dość podobny do mieszkania. Jednak kupując dom należy pamiętać, że to my jesteśmy jego wyłącznymi właścicielami i to my musimy o niego dbać. Wiele rzeczy, które w bloku załatwi za nas spółdzielnia, w domu musimy zrobić samodzielnie (np. zadbać o wywóz śmieci, dokonać niezbędnych napraw).

Ceny

REKLAMA

Oczywiście, należy wziąć pod uwagę również nasze finanse. W Warszawie, mając do dyspozycji 500 tysięcy złotych, stać nas będzie na dom o powierzchni ok.120 – 140 mkw, raczej nie więcej. Za tą samą kwotę możemy kupić mieszkanie o pow. 40 mkw w samym centrum miasta, a w dzielnicach dalszych (np. na Białołęce) nawet o pow. 75 mkw.

Główną zaletą mieszkania jest przede wszystkim to, że w ogromnej większości przypadków, w pobliżu znajduje się wszystko to, co jest nam potrzebne. Od komunikacji miejskiej zaczynając, przez sklepy centra handlowe, miejsca rozrywki, na naszej pracy (szkole) kończąc. Niemniej jednak, osoby, które od lat mieszkają w domu jednorodzinnym często powtarzają, że za nic w świecie nie przeprowadziłyby się do bloku. Mieszkanie, z całą pewnością nie daje nam takiego komfortu jak dom. Dom pozwala nam oderwać się od zgiełku miasta, zapewnia nam większą swobodę, ciszę i spokój, umożliwia lepszy wypoczynek.

Wszystko zależy jednak od oferty. Podejmując decyzję, należy wziąć pod uwagę wszelkie istotne dla nas czynniki. Większy komfort, świeże powietrze czy własny ogród mogą okazać się bowiem niewystarczającą rekompensatą za godziny spędzone na dojazdach.

Zobacz również serwis: Kredyty

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

Pilne: rząd zdecydował teraz oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym łatwiejsze i z wyższym oprocentowaniem

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA