REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie działki kupowali Polacy w 2012 roku?

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Działka Fot. Fotolia
Działka Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Działki w 2012 roku, w przeciwieństwie do cen nieruchomości, nie traciły na wartości. Największą popularnością cieszyły się działki położone w odległości 30 km od dużych aglomeracji. Kupujący zwracali uwagę również na infrastrukturę, otoczenie i uzbrojenie działki.

W 2012 r. działki budowlane były tym aktywem, który w większym stopniu oparł się trendowi spadkowemu w zakresie cen niż inne nieruchomości kupowane przez statystycznego Kowalskiego. Podczas gdy na rynku mieszkań i domów działo się wiele, na rynku działek sytuacja pozostawała stabilna. Dział Badań i Analiz firmy Emmerson przeanalizował preferencje osób, które w mijającym roku zgłosiły zamiar zakupu działki budowlanej w jednej z pięciu największych polskich aglomeracji.

REKLAMA

Zdecydowanie głównymi zainteresowanymi zakupem działki budowlanej w 2012 r. były osoby kupujące grunt na własne potrzeby. Popyt spekulacyjny nadal pozostaje w uśpieniu. W dużej mierze wynika to z faktu, iż panuje powszechne przekonanie, że w obrębie największych polskich aglomeracji (Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Wrocław, Poznań) ceny działek budowlanych są już obecnie bardzo wysokie i ich dalszy wzrostowy potencjał jest niewielki.

Zobacz także: Podsumowanie 2012 roku na rynku nieruchomości i prognoza na 2013 rok

Jak wynika z analizy preferencji klientów popytowych, głównym przedmiotem zainteresowania w mijającym roku były działki o powierzchni między 10 a 15 arów lub między 20 a 25 arów. Widoczna była dodatnia zależność między odległością od miasta aglomeracyjnego a powierzchnią poszukiwanej działki. Warto zaznaczyć, że na poniższym wykresie zaprezentowano górne granice preferencji w zakresie powierzchni działek. Innymi słowy są to maksymalne wielkości powierzchni rozważane przez poszukujących. Co ciekawe, jak wynika z wykresu, aż 10% z nich w ogóle nie rozważa zakupu działki o powierzchni przekraczającej 5 arów.

Zobacz także: Czy można kupić ogródek działkowy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poszukując działki na własne potrzeby z reguły rozważamy grunty położone w odległości do 30 km od największych miast. Odległość od miasta w bezpośredni sposób przekłada się na czas i komfort dojazdu, choć duże znaczenie ma również jakość i typ połączeń komunikacyjnych. Co raz więcej osób stawia na dojazd kolejką podmiejską i w takiej sytuacji kluczowe znaczenie będzie mieć lokalizacja stacji w pobliżu naszej nieruchomości. Wbrew wcześniejszej tezie nieruchomości zlokalizowane w odległości do 30 km od głównego miasta powinny w długim okresie zyskiwać na wartości.

Zobacz także: Zakup działki budowlanej – o czym należy pamiętać?

Duże znaczenie dla poszukującego ma obecna infrastruktura, otoczenie oraz obecne uzbrojenie działki. Równie ważne są plany gminy odnośnie inwestycji infrastrukturalnych. Jeżeli na określonym terenie w najbliższych latach planowana jest rozbudowa infrastruktury drogowej lub technicznej, to można się spodziewać wzrostu średnich cen działek w tym rejonie. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że przy sprzedaży takiego gruntu, gmina ma prawo pobrać opłatę adiacencką. Może ona wynieść nawet 50% wzrostu wartości działki, w wyniku zrealizowanych przez samorząd przedsięwzięć. Warto również zorientować się, czy w okolicy nie przepływa strumień oraz jak wygląda kwestia wód gruntowych. Bliskość nawet niewielkiego zbiornika wodnego, oprócz wilgoci może prowadzić w przyszłości do przedostania się wody do piwnicy. Przy wyborze gruntu ważna także jest odległość do najbliższej szkoły, przedszkola i przychodni medycznej. Należy także sprawdzić czy sąsiednie działki również dają możliwość budowy domu jednorodzinnego. Dzięki temu nasze sąsiedztwo stanowić będzie pożądana z reguły zabudowa jednorodzinna.

Zobacz także: Rynek nieruchomości: prognoza na 2013 rok

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA