REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić kiedy gałęzie sąsiada wchodzą na Twoją posesję?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Odległość zielonego ogrodzenia od granicy z sąsiadami musi wynosić połowę (minimum) jego wysokości
Odległość zielonego ogrodzenia od granicy z sąsiadami musi wynosić połowę (minimum) jego wysokości

REKLAMA

REKLAMA

Wielu z właścicieli domów i ogrodów wydaje się, że na swojej działce mogą robić zupełnie wszystko. „Wolność Tomku, w swoim domku”. Tymczasem nie do końca. W każdej sytuacji, wyburzania, stawiania, zasadzania, przebudowy musicie dobrze zapoznać się z przepisami, aby Wasze poczynania nie zostały poczytane jako szkodliwe dla sąsiadów. Wówczas mogą oni zmusić Was do cofnięcia wprowadzonych zmian. Powodem sąsiedzkich sporów może być nawet zwykłe drzewo.

Tematyka rodem ze starych filmów komediowych, w których sąsiadujące rodziny robią wszystko, aby uprzykrzyć sobie życie. Wbrew pozorom, jest to obrazek dość często spotykany. Jeżeli macie sympatycznych i wyrozumiałych sąsiadów bądź sąsiada, wówczas problem z głowy. Ale co zrobić, gdy nie macie takiego szczęścia?

REKLAMA

Przedostające się gałęzie

Kwestia odległości drzewa od posesji sąsiadującego budynku może wydać się błaha i nieznacząca. Należy jednak wiedzieć, że w wypadku, gdy gałęzie z Waszego drzewa przedostają się za linię granicy, sąsiad ma prawo do irytacji.

Z jakiej przyczyny?

Bynajmniej nie przez jego widzimisię. Gałęzie, które stykają się z elewacją domu sąsiada mogą ją zniszczyć. Nie tylko samym kontaktem, ale również przez wydzielany przez nie sok.

W takim wypadku, wedle artykułu 150 Kodeksu cywilnego właściciel, na którego posesję przedostają się gałęzie, może je spokojnie obciąć. To samo tyczy się „przechodzących” korzeni oraz zwisających owoców (oczywiście owoce należą do właściciela drzewa, jedynie po ich "spadnięciu" możemy ściąć gałęzie).

Jednakże w takim wypadku właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo w tej kwestii pozwala na usunięcie gałęzi, ale pamiętajmy, że stanowią one własność sąsiada, której nie wolno zniszczyć. Dlatego pozbycie się gałęzi musi zostać wykonane w sposób odpowiedni.

Co z przepisami?

REKLAMA

Nie istnieją wytyczne, które regulowałyby rozmieszczenie drzew czy krzewów odnośnie posesji sąsiada. W celu uniknięcia możliwego zamieszania, powstały przepisy dotyczące rodzinnych ogrodów działkowych (ROD). Sądy często wspomagają się podczas procesów tymi właśnie ustaleniami. Zatem jak sprawa wygląda z drzewami i krzewami?

Tę kwestię reguluje ROD w zależności, od rodzaju roślinności, którą zamierzasz posadzić. Podsumowując najważniejsze punkty, możemy wprowadzić następujący podział: na drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne.

Zobacz także: Ile trzeba zapłacić za wycięcie drzewa

Owocowe

• drzewa owocowe i karłowate-ogólna zasada nakazuje, aby sadzić je w odległości co najmniej 2 metrów od granicy. W zależności od rodzaju owoców, które wypuszczają, odległość ta może być większa. Przykładowo orzech włoski wymaga minimalnej odległości o zasięgu 5 metrów;

• krzewy owocowe-wymagają sadzenia w odległości 1metra od granicy;

Ozdobne

• dopuszcza się sadzenie na terenach działkowych słabo rosnących odmian drzew i krzewów ozdobnych. Wymagana odległość od granicy to minimum 2 metry.

Żywopłot

Ogrodzenie jest wręcz bezcennym elementem Waszego ogrodu, gdy chcecie uniemożliwić wścibskim sąsiadom (tudzież otoczeniu) zaglądania do środka. Ponadto daje komfort i zapewnia prywatność. Jednak z nadmiarem tej dyskrecji również nie możecie przesadzić, nawet gdybyście chcieli. Złośliwi sąsiedzi i tutaj mogą napsuć Wam krwi. Dlatego stosujcie się do odgórnie przyjętych ustaleń. 

Zobacz także:  Kiedy można usunąć drzewa bez zezwolenia?

Odległość zielonego ogrodzenia od granicy z sąsiadami musi wynosić połowę (minimum) jego wysokości.

Bądźmy wyrozumiali

Niezależnie, po której ze stron przyjdzie Wam się znaleźć, najważniejsze to umieć się porozumieć z sąsiadem. W końcu jesteśmy tylko ludźmi, nie utrudniajmy sobie życia zbędnymi kłótniami. Zwłaszcza, że sąsiad, to nie irytujący szef, z którym mamy styczność tylko 8 godzin dziennie. Sąsiad jest osobą, z którą będziecie dzielić „podwórkowe życie” prawdopodobnie przez bardzo wiele lat.

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA