REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić kiedy gałęzie sąsiada wchodzą na Twoją posesję?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Odległość zielonego ogrodzenia od granicy z sąsiadami musi wynosić połowę (minimum) jego wysokości
Odległość zielonego ogrodzenia od granicy z sąsiadami musi wynosić połowę (minimum) jego wysokości

REKLAMA

REKLAMA

Wielu z właścicieli domów i ogrodów wydaje się, że na swojej działce mogą robić zupełnie wszystko. „Wolność Tomku, w swoim domku”. Tymczasem nie do końca. W każdej sytuacji, wyburzania, stawiania, zasadzania, przebudowy musicie dobrze zapoznać się z przepisami, aby Wasze poczynania nie zostały poczytane jako szkodliwe dla sąsiadów. Wówczas mogą oni zmusić Was do cofnięcia wprowadzonych zmian. Powodem sąsiedzkich sporów może być nawet zwykłe drzewo.

Tematyka rodem ze starych filmów komediowych, w których sąsiadujące rodziny robią wszystko, aby uprzykrzyć sobie życie. Wbrew pozorom, jest to obrazek dość często spotykany. Jeżeli macie sympatycznych i wyrozumiałych sąsiadów bądź sąsiada, wówczas problem z głowy. Ale co zrobić, gdy nie macie takiego szczęścia?

REKLAMA

Przedostające się gałęzie

Kwestia odległości drzewa od posesji sąsiadującego budynku może wydać się błaha i nieznacząca. Należy jednak wiedzieć, że w wypadku, gdy gałęzie z Waszego drzewa przedostają się za linię granicy, sąsiad ma prawo do irytacji.

Z jakiej przyczyny?

Bynajmniej nie przez jego widzimisię. Gałęzie, które stykają się z elewacją domu sąsiada mogą ją zniszczyć. Nie tylko samym kontaktem, ale również przez wydzielany przez nie sok.

W takim wypadku, wedle artykułu 150 Kodeksu cywilnego właściciel, na którego posesję przedostają się gałęzie, może je spokojnie obciąć. To samo tyczy się „przechodzących” korzeni oraz zwisających owoców (oczywiście owoce należą do właściciela drzewa, jedynie po ich "spadnięciu" możemy ściąć gałęzie).

Jednakże w takim wypadku właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo w tej kwestii pozwala na usunięcie gałęzi, ale pamiętajmy, że stanowią one własność sąsiada, której nie wolno zniszczyć. Dlatego pozbycie się gałęzi musi zostać wykonane w sposób odpowiedni.

Co z przepisami?

REKLAMA

Nie istnieją wytyczne, które regulowałyby rozmieszczenie drzew czy krzewów odnośnie posesji sąsiada. W celu uniknięcia możliwego zamieszania, powstały przepisy dotyczące rodzinnych ogrodów działkowych (ROD). Sądy często wspomagają się podczas procesów tymi właśnie ustaleniami. Zatem jak sprawa wygląda z drzewami i krzewami?

Tę kwestię reguluje ROD w zależności, od rodzaju roślinności, którą zamierzasz posadzić. Podsumowując najważniejsze punkty, możemy wprowadzić następujący podział: na drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne.

Zobacz także: Ile trzeba zapłacić za wycięcie drzewa

Owocowe

• drzewa owocowe i karłowate-ogólna zasada nakazuje, aby sadzić je w odległości co najmniej 2 metrów od granicy. W zależności od rodzaju owoców, które wypuszczają, odległość ta może być większa. Przykładowo orzech włoski wymaga minimalnej odległości o zasięgu 5 metrów;

• krzewy owocowe-wymagają sadzenia w odległości 1metra od granicy;

Ozdobne

• dopuszcza się sadzenie na terenach działkowych słabo rosnących odmian drzew i krzewów ozdobnych. Wymagana odległość od granicy to minimum 2 metry.

Żywopłot

Ogrodzenie jest wręcz bezcennym elementem Waszego ogrodu, gdy chcecie uniemożliwić wścibskim sąsiadom (tudzież otoczeniu) zaglądania do środka. Ponadto daje komfort i zapewnia prywatność. Jednak z nadmiarem tej dyskrecji również nie możecie przesadzić, nawet gdybyście chcieli. Złośliwi sąsiedzi i tutaj mogą napsuć Wam krwi. Dlatego stosujcie się do odgórnie przyjętych ustaleń. 

Zobacz także:  Kiedy można usunąć drzewa bez zezwolenia?

Odległość zielonego ogrodzenia od granicy z sąsiadami musi wynosić połowę (minimum) jego wysokości.

Bądźmy wyrozumiali

Niezależnie, po której ze stron przyjdzie Wam się znaleźć, najważniejsze to umieć się porozumieć z sąsiadem. W końcu jesteśmy tylko ludźmi, nie utrudniajmy sobie życia zbędnymi kłótniami. Zwłaszcza, że sąsiad, to nie irytujący szef, z którym mamy styczność tylko 8 godzin dziennie. Sąsiad jest osobą, z którą będziecie dzielić „podwórkowe życie” prawdopodobnie przez bardzo wiele lat.

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA