REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować miejsce na zapasy?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
O własnej spiżarni, z mnóstwem półek i schowków na domowe przetwory, miejscem na kuchenne sprzęty i zapasy marzy chyba każda gospodyni domowa.
O własnej spiżarni, z mnóstwem półek i schowków na domowe przetwory, miejscem na kuchenne sprzęty i zapasy marzy chyba każda gospodyni domowa.

REKLAMA

REKLAMA

O miejscu na zapasy z mnóstwem półek i schowków na domowe przetwory, kuchenne sprzęty i zapasy marzy chyba każda gospodyni domowa. Jeśli więc posiadacie zbędne pomieszczenie, to wykorzystajcie je – przygotowanie miejsca na zapasy nie jest wcale trudne.

Temperatura

Optymalna temperatura, jaka powinna panować w Waszej spiżarni powinna wynosić od 12 do 14 stopni Celsjusza. Dzięki temu pomieszczenie będzie się nadawało idealnie do przechowywania żywności. Aby osiągnąć taką temperaturę spiżarnia powinna się znajdować przy ścianie zewnętrznej, najlepiej w części domu zwróconej na północ albo na wschód. Chodzi o to, aby promienie słoneczne nie ogrzewały ściany. Nie powinna się też znajdować przy pomieszczeniach wydzielających dużą ilość ciepła.

REKLAMA

Wentylacja

Pamiętajcie o tym, że w spiżarni bardzo ważna jest wentylacja. Najlepszym wyjściem jest kratka wentylacyjna na ścianie zewnętrznej. Można także zamontować wentylator osiowy, okno z nawiewnikami lub zrobić otwory w drzwiach. Ważne jest też, aby drzwi do spiżarni były szczelne. Dzięki temu nie będzie się dostawać ciepłe powietrze z wnętrza domu. Jeśli chcecie, aby temperatura w spiżarni była naprawdę niska, można w niej zamontować agregat chłodzący.

2 w 1

Może się zdarzyć, że posiadane pomieszczenie jest zbyt małe, aby zrobić z niego miejsce na zapasy. Wówczas możecie je połączyć z domowym schowkiem. Dzięki temu zorganizujecie pomieszczenie do przechowywania sprzętów kuchennych, z którymi często nie ma co zrobić, gdy nie mieszczą się w szafkach. Ponadto zyskacie świetne miejsce na żywność o przedłużonym terminie ważności, która nie wymaga niskich temperatur. 

Zobacz także: Ściany działowe murowane

Jednak należy zadbać, aby w tej części domu było chłodniej niż w pozostałych (zatem poniżej temperatury pokojowej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umeblowanie

Z racji, że spiżarnia jest pomieszczeniem częściowo gospodarczym, „roboczym” nie wymaga zakupu reprezentacyjnych, z górnej półki, mebli. Wszak będą one miały stały kontakt z żywnością, a wiadomo, że czasem coś się może wylać, rozbić. Po co więc wydawać pieniądze na coś, co absolutnie Wam się nie przyda. Meble do spiżarni mają być przede wszystkim: wytrzymałe, proste i wygodne. Możecie je wykonać samodzielnie, albo zakupić najtańsze meble piwniczne. Jeżeli będzie wystarczająco dużo miejsca, do spiżarni można przenieść większe sprzęty kuchenne, jak np. zamrażarkę wypełnioną mrożonymi warzywami i owocami. 

Zobacz także: Jak wybrać drzwi?

Warto, aby w spiżarni znalazło się miejsce na przechowywanie rzadziej używanego sprzętu jak sokowirówka, blender, frytkownica, maszynka do chleba czy suszarki do warzyw i owoców.

Podsumowanie:

Plusy

+ jako dodatkowe pomieszczenie pozwoli na utrzymanie w porządku dużej ilości zapasów oraz rzadko używanych sprzętów AGD;
+ jeżeli spiżarnia stanowi osobne pomieszczenie, wówczas w kuchni możecie zrezygnować z potężnych mebli (głównie szafek wiszących), gdyż większość produktów będzie przechowywana właśnie w spiżarni;
+ pozwala łatwiej utrzymać porządek w kuchni;
+ dzięki dużej ilości miejsca można dokonywać większych zakupów (na zapas).

Minusy

REKLAMA

- spiżarnia wymaga odpowiednich warunków. Musi być wentylowana, sucha, ciemna oraz chłodna;
- często kształt posiadanej kuchni utrudnia wybudowanie w niej spiżarni. Nie każdy ma możliwość zaadaptowania osobnego pomieszczenia do tych celów.

Spiżarnie większości z nas kojarzą się z pomieszczeniem wypchanym po brzegi dżemami, konfiturami czy kompotami babć. Mimo, że od tych czasów sporo się zmieniło, to do tej pory spiżarnia jest pomieszczeniem niezwykle funkcjonalnym i przydatnym w każdym domu.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA