Jakie są grzejniki elektryczne?
REKLAMA
Grzejniki z grzałką elektryczną
REKLAMA
Grzejniki elektryczne są wyposażone w bardzo dokładne i sprawne regulatory temperatury i termostaty. Ogrzewanie elektryczne umożliwia szybkie dostosowanie ilości potrzebnej energii cieplnej, tym samym zapewnia małą bezwładność temperatury. Z tego powodu stosuje się szybko reagujące grzejniki konwektorowe z grzałką elektryczną.
Grzałki promiennikowe
Są również grzejniki promiennikowe składające się z ciężkiej płyty akumulującej ciepło. Dłużej się nagrzewają, ale dzięki swojej formie mogą stanowić element dekoracyjny, np. lustrzana płyta grzejna.
Piece akumulacyjne
Szczególną rolę stanowią piece akumulacyjne, które są w stanie magazynować znaczne ilości energii w czasie, gdy obowiązują najniższe opłaty za energię elektryczną. Po tym okresie mogą z powodzeniem oddawać ciepło w pomieszczeniu.
Aby móc sprawnie działać muszą mieć masywne elementy magazynujące energię cieplną. Emisję ciepła może wspomóc dodatkowy wentylator wymuszający ruch powietrza w pomieszczeniu.
Grzejnik olejowy
Produkowane są również inne rodzaje grzejników elektrycznych. Jednym z nich jest wersja grzejnika olejowego, lecz jego funkcja sprowadza się raczej do sporadycznego dogrzewania pomieszczeń użytkowych. Taki typ ogrzewania ma niskie koszty wykonania.
Polecamy: Podgrzewacz czy kocioł
Nie wymaga instalowania rur i innego wyposażenia instalacyjnego jak w wypadku ogrzewania z wodnym nośnikiem ciepła. Wymaga jedynie gniazdka elektrycznego, najlepiej oddzielnego gdyż pobór może być zróżnicowany i najczęściej jest duży.
Jednakże koszt ogrzewania tego typu grzejnikami jest wysoki biorąc pod uwagę, iż moc takich grzejników, przy efektywnym grzaniu, rzadko jest poniżej 1,5 kW. Również cena takich grzejników nie jest niska, w szczególności grzejników promiennikowych.
Czytaj także: Jak montować instalację wodociągową i grzewczą
REKLAMA
REKLAMA