REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak budować energooszczędnie?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Energooszczędność oznacza po pierwsze ograniczenie negatywnego wpływu użytkowania domu na środowisko, po drugie oszczędności wynikające z obniżenia zużycia energii. Aby tak się stało należy jednak dobrze przygotować projekt domu oraz używać dobrej jakości materiałów budowlanych fot. Schüco
Energooszczędność oznacza po pierwsze ograniczenie negatywnego wpływu użytkowania domu na środowisko, po drugie oszczędności wynikające z obniżenia zużycia energii. Aby tak się stało należy jednak dobrze przygotować projekt domu oraz używać dobrej jakości materiałów budowlanych fot. Schüco
Schüco
Schüco

REKLAMA

REKLAMA

Energooszczędność oznacza po pierwsze ograniczenie negatywnego wpływu użytkowania domu na środowisko, po drugie oszczędności wynikające z obniżenia zużycia energii. Aby tak się stało należy jednak dobrze przygotować projekt domu oraz używać dobrej jakości materiałów budowlanych przy budowie. Konieczny jest też przemyślany dobór dostępnych rozwiązań energooszczędnych.

Mądre ogrzewanie

Energooszczędny dom to taki, w którym ilość energii cieplnej potrzebnej do jego użytkowania, utrzymuje się w miarę na niskim poziomie. Aby to osiągnąć, podczas projektowania powinniście wziąć pod uwagę dwa współczynniki: E oraz U.

REKLAMA

Za pomocą pierwszego wskaźnika E można ustalić ile będziecie potrzebować energii podczas sezonu grzewczego (czyli zimą). Współczynnik U natomiast określa przenikanie ciepła. Zasadniczy wpływ na stworzenie energooszczędnego domu ma izolacja. Mianowicie, pokrywając ściany izolacją termiczną, stosujcie grubsze warstwy niż jest zalecane w przepisach. Dzięki temu będziecie mieli naprawdę gwarancję nieprzepuszczalności.

Na etapie projektu

REKLAMA

Sami domu raczej nie stawiacie, tak więc obowiązek utworzenia domu energooszczędnego spoczywa głównie na projektancie, z którym musicie konsultować wszelkie sprawy. W umowie, którą będziecie z nim zawierać, warto dodać poniższą klauzulę:

1) projektant zobowiązuje się do wypełnienia wymagań rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych (Oz. U. nr 75, poz. 690);
2) projektant zobowiązuje się do zgodności formy opracowania i zakresu dokumentacji z wymaganiami rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych z 3 listopada 1998 r. w sprawie szczegółowego zakresu I formy projektu budowlanego (Dz. U. nr 140, poz. 906);
3) projektant zobowiązuje się do zapewnienia, w razie potrzeby, udziału w opracowaniu projektu osób mających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności.

Zobacz także: Energooszczędny dom w krótkim czasie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomoc matki natury

Spory udział w ogrzewaniu bez nakładu finansowego, niesie energia słoneczna. Podczas projektowania domu warto rozpatrzyć możliwość usadowienia budynku zgodnie z kierunkami północ – południe. Strona południowa posiada większy dostęp do światła naturalnego.

REKLAMA

Dlatego warto po tej stronie ulokować pokoje, w których najczęściej będziecie przebywać. Rozmieszczenie okien również jest dość istotne (z racji akumulacji ciepła). Północna część, skąpo obdarzona ciepłem niech posiada możliwie najmniejsze okna. Południowa część budynku powinna stanowić „domowy kolektor słoneczny” wykorzystując przeszklone powierzchnie.

Oczywiście, równie korzystne jest założenie oryginalnych kolektorów, jednak wiążą się one z dodatkowym nakładem pieniężnym. Zalecane są osobom, które chcą korzystać z dobroci natury, a nie mogą, bądź nie chcą zmieniać usytuowania budynku na posiadłości. Wiadomo, może wiązać się to z niedostatecznym komfortem mieszkania, a przecież nie o to chodzi.

Aby uniknąć pleśni

Inną metodą zapobiegającą „uciekaniu” ciepła, jest montaż szczelnych okien plastikowych. Przy ich wyborze warto zainwestować w specjalne nawiewniki. Otóż okna plastikowe, mimo bardzo dobrej szczelności, mają podstawową wadę – założone w kuchni i łazience, mogą doprowadzić do powstawania pleśni i grzybów. Właśnie z racji tej szczelności i braku „wylotu” dla wilgoci. 

Zobacz także: Jakie okno wybrać?

Posiadanie nawiewników rozwiąże ten problem.

Dom pasywny

Coraz większą popularnością cieszy się budowa, tzw. domów pasywnych, których zapotrzebowanie na energię jest wyjątkowo niskie. Może być nawet ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach. Przyczynę takiego wyniku stanowią bardzo dobre parametry izolacyjne, dzięki którym stosowanie dodatkowego systemu ogrzewania często okazuje się zbędne. Przedsięwzięcie związane z projektem domu pasywnego należy jednak do dość trudnych zarówno dla architekta i wykonawcy, jak inwestora (oraz jego portfela).

Zobacz także: Różnice i podobieństwa – dom energooszczędny a pasywny

Niemniej jednak, domy pasywne zaczynają budzić coraz większe zainteresowanie inwestorów. Dzięki temu, już w niedługim czasie może się okazać, że będą stanowić podstawową formę domu energooszczędnego. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA