REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak budować energooszczędnie?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Energooszczędność oznacza po pierwsze ograniczenie negatywnego wpływu użytkowania domu na środowisko, po drugie oszczędności wynikające z obniżenia zużycia energii. Aby tak się stało należy jednak dobrze przygotować projekt domu oraz używać dobrej jakości materiałów budowlanych fot. Schüco
Energooszczędność oznacza po pierwsze ograniczenie negatywnego wpływu użytkowania domu na środowisko, po drugie oszczędności wynikające z obniżenia zużycia energii. Aby tak się stało należy jednak dobrze przygotować projekt domu oraz używać dobrej jakości materiałów budowlanych fot. Schüco
Schüco
Schüco

REKLAMA

REKLAMA

Energooszczędność oznacza po pierwsze ograniczenie negatywnego wpływu użytkowania domu na środowisko, po drugie oszczędności wynikające z obniżenia zużycia energii. Aby tak się stało należy jednak dobrze przygotować projekt domu oraz używać dobrej jakości materiałów budowlanych przy budowie. Konieczny jest też przemyślany dobór dostępnych rozwiązań energooszczędnych.

Mądre ogrzewanie

Energooszczędny dom to taki, w którym ilość energii cieplnej potrzebnej do jego użytkowania, utrzymuje się w miarę na niskim poziomie. Aby to osiągnąć, podczas projektowania powinniście wziąć pod uwagę dwa współczynniki: E oraz U.

REKLAMA

Za pomocą pierwszego wskaźnika E można ustalić ile będziecie potrzebować energii podczas sezonu grzewczego (czyli zimą). Współczynnik U natomiast określa przenikanie ciepła. Zasadniczy wpływ na stworzenie energooszczędnego domu ma izolacja. Mianowicie, pokrywając ściany izolacją termiczną, stosujcie grubsze warstwy niż jest zalecane w przepisach. Dzięki temu będziecie mieli naprawdę gwarancję nieprzepuszczalności.

Na etapie projektu

REKLAMA

Sami domu raczej nie stawiacie, tak więc obowiązek utworzenia domu energooszczędnego spoczywa głównie na projektancie, z którym musicie konsultować wszelkie sprawy. W umowie, którą będziecie z nim zawierać, warto dodać poniższą klauzulę:

1) projektant zobowiązuje się do wypełnienia wymagań rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych (Oz. U. nr 75, poz. 690);
2) projektant zobowiązuje się do zgodności formy opracowania i zakresu dokumentacji z wymaganiami rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych z 3 listopada 1998 r. w sprawie szczegółowego zakresu I formy projektu budowlanego (Dz. U. nr 140, poz. 906);
3) projektant zobowiązuje się do zapewnienia, w razie potrzeby, udziału w opracowaniu projektu osób mających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności.

Zobacz także: Energooszczędny dom w krótkim czasie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomoc matki natury

Spory udział w ogrzewaniu bez nakładu finansowego, niesie energia słoneczna. Podczas projektowania domu warto rozpatrzyć możliwość usadowienia budynku zgodnie z kierunkami północ – południe. Strona południowa posiada większy dostęp do światła naturalnego.

REKLAMA

Dlatego warto po tej stronie ulokować pokoje, w których najczęściej będziecie przebywać. Rozmieszczenie okien również jest dość istotne (z racji akumulacji ciepła). Północna część, skąpo obdarzona ciepłem niech posiada możliwie najmniejsze okna. Południowa część budynku powinna stanowić „domowy kolektor słoneczny” wykorzystując przeszklone powierzchnie.

Oczywiście, równie korzystne jest założenie oryginalnych kolektorów, jednak wiążą się one z dodatkowym nakładem pieniężnym. Zalecane są osobom, które chcą korzystać z dobroci natury, a nie mogą, bądź nie chcą zmieniać usytuowania budynku na posiadłości. Wiadomo, może wiązać się to z niedostatecznym komfortem mieszkania, a przecież nie o to chodzi.

Aby uniknąć pleśni

Inną metodą zapobiegającą „uciekaniu” ciepła, jest montaż szczelnych okien plastikowych. Przy ich wyborze warto zainwestować w specjalne nawiewniki. Otóż okna plastikowe, mimo bardzo dobrej szczelności, mają podstawową wadę – założone w kuchni i łazience, mogą doprowadzić do powstawania pleśni i grzybów. Właśnie z racji tej szczelności i braku „wylotu” dla wilgoci. 

Zobacz także: Jakie okno wybrać?

Posiadanie nawiewników rozwiąże ten problem.

Dom pasywny

Coraz większą popularnością cieszy się budowa, tzw. domów pasywnych, których zapotrzebowanie na energię jest wyjątkowo niskie. Może być nawet ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach. Przyczynę takiego wyniku stanowią bardzo dobre parametry izolacyjne, dzięki którym stosowanie dodatkowego systemu ogrzewania często okazuje się zbędne. Przedsięwzięcie związane z projektem domu pasywnego należy jednak do dość trudnych zarówno dla architekta i wykonawcy, jak inwestora (oraz jego portfela).

Zobacz także: Różnice i podobieństwa – dom energooszczędny a pasywny

Niemniej jednak, domy pasywne zaczynają budzić coraz większe zainteresowanie inwestorów. Dzięki temu, już w niedługim czasie może się okazać, że będą stanowić podstawową formę domu energooszczędnego. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

25%-45% oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym: Pompa ciepła współpracująca z piecem na pellet lub kominkiem na drewno

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA