Czym charakteryzuje się okno energooszczędne?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiednie usytuowanie okna w ścianie
Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie okien w całości w warstwie izolacji. Co oznacza, że im dalej okno jest wysunięte, tym mniejsze będą straty ciepła, a przy tym lepsze będzie oświetlenie poszczególnych pomieszczeń w budynku. Nadto, wykorzystując tego typu rozwiązanie, duża ilość energii przedostanie się do środka, co przyczyni się znacząco do poprawy bilansu energetycznego.
REKLAMA
Propozycje usytuowania okna w ścianie
1. Ściany dwuwarstwowe, okna zamieszczone powinny znajdować się w warstwie izolacji. Ościeże powinny mieć taką samą temperaturę, jak powietrze w poszczególnych pomieszczeniach. W związku z tym, temperatura w pomieszczeniu utrzymana będzie na tym samym poziomie, również w okolicy okien. Grubość muru to 24 cm, a ocieplenia 15 cm,
2. Ściana dwuwarstwowa, okna w połowie wysunięte w warstwę izolacji, mur o grubości 24 cm, ocieplenie 15 cm,
3. Ściana dwuwarstwowa, okna znajdują się przy zewnętrznej krawędzi muru. Natomiast styk z ościeżnicą jest osłonięty węgarkiem. Grubość muru wynosi 24 cm, natomiast ocieplenie 15 cm,
4. Ściana trójwarstwowa, gdzie okna znajdują się w warstwie izolacji, są przy tym maksymalnie odsunięte od lica muru. Grubość muru wynosi 24 cm, ocieplenia 10 cm, a ściany osłonowej 12 cm,
Zobacz także: Czy opłaca się zainwestować w dom energooszczędny
Współczynnik przenikania ciepła – okna energooszczędne
Okna energooszczędne charakteryzują się przede wszystkim tym, że współczynnik przenikania ciepła „U” nie przekracza 1,3 W/(m²K).
Im niższy współczynnik przenikania, tym lepiej. Okna najbardziej energooszczędne charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła „U” nawet do 0,4 W/(m²K).
Należy także wspomnieć o tym, że wysunięcie okna do połowy, w warstwę ocieplenia może przyczynić się do tego, że całe ościeże pozostaną ciepłe. Natomiast bezpośrednio przy ościeżnicy strefa pozostanie chłodniejsza i wyniesie od 2 do 3ºC. Warto również zaznaczyć, że tego typu rozwiązanie jest najkorzystniejsze w budynkach, ponieważ przyczynia się do zwiększenia zysków cieplnych.
Zobacz także: Jak prawidłowo zamontować okna w domu energooszczędnym?
Należy wskazać, iż w budynku energooszczędnym zapotrzebowanie na energię wynosi do 70 kWh/ (m²rok). Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie, ponieważ nie wiąże się ono z dużymi nakładami finansowymi. Nadto, wydatki związane z wybudowaniem takiego domu mieszczą się w rozsądnych granicach. W tego typu budownictwie, zaleca się montaż okna „super ciepłego” tzn. o optymalnym, profesjonalnym montażu oraz o dobrej izolacyjności.
REKLAMA
REKLAMA