REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym charakteryzuje się okno energooszczędne?

Okna w domu energooszczędnym stanowią główny element całej konstrukcji. Powietrze, które przechodzi przez okna wpływa na całokształt bilansu w budynku energooszczędnym
Okna w domu energooszczędnym stanowią główny element całej konstrukcji. Powietrze, które przechodzi przez okna wpływa na całokształt bilansu w budynku energooszczędnym

REKLAMA

REKLAMA

Okna w domu energooszczędnym stanowią główny element całej konstrukcji. Powietrze, które przechodzi przez okna wpływa na całokształt bilansu w budynku energooszczędnym. Dlatego też, warto zadbać o odpowiednie usytuowanie okna w ścianie, jak i o optymalny montaż.

Odpowiednie usytuowanie okna w ścianie

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie okien w całości w warstwie izolacji. Co oznacza, że im dalej okno jest wysunięte, tym mniejsze będą straty ciepła, a przy tym lepsze będzie oświetlenie poszczególnych pomieszczeń w budynku. Nadto, wykorzystując tego typu rozwiązanie, duża ilość energii przedostanie się do środka, co przyczyni się znacząco do poprawy bilansu energetycznego.

REKLAMA

Propozycje usytuowania okna w ścianie

1. Ściany dwuwarstwowe, okna zamieszczone powinny znajdować się w warstwie izolacji. Ościeże powinny mieć taką samą temperaturę, jak powietrze w poszczególnych pomieszczeniach. W związku z tym, temperatura w pomieszczeniu utrzymana będzie na tym samym poziomie, również w okolicy okien. Grubość muru to 24 cm, a ocieplenia 15 cm,
2. Ściana dwuwarstwowa, okna w połowie wysunięte w warstwę izolacji, mur o grubości 24 cm, ocieplenie 15 cm,
3. Ściana dwuwarstwowa, okna znajdują się przy zewnętrznej krawędzi muru. Natomiast styk z ościeżnicą jest osłonięty węgarkiem. Grubość muru wynosi 24 cm, natomiast ocieplenie 15 cm,
4. Ściana trójwarstwowa, gdzie okna znajdują się w warstwie izolacji, są przy tym maksymalnie odsunięte od lica muru. Grubość muru wynosi 24 cm, ocieplenia 10 cm, a ściany osłonowej 12 cm,

Zobacz także: Czy opłaca się zainwestować w dom energooszczędny

Współczynnik przenikania ciepła – okna energooszczędne

Okna energooszczędne charakteryzują się przede wszystkim tym, że współczynnik przenikania ciepła „U” nie przekracza 1,3 W/(m²K).

Im niższy współczynnik przenikania, tym lepiej. Okna najbardziej energooszczędne charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła „U” nawet do 0,4 W/(m²K).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy także wspomnieć o tym, że wysunięcie okna do połowy, w warstwę ocieplenia może przyczynić się do tego, że całe ościeże pozostaną ciepłe. Natomiast bezpośrednio przy ościeżnicy strefa pozostanie chłodniejsza i wyniesie od 2 do 3ºC. Warto również zaznaczyć, że tego typu rozwiązanie jest najkorzystniejsze w budynkach, ponieważ przyczynia się do zwiększenia zysków cieplnych.

Zobacz także: Jak prawidłowo zamontować okna w domu energooszczędnym?

Należy wskazać, iż w budynku energooszczędnym zapotrzebowanie na energię wynosi do 70 kWh/ (m²rok). Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie, ponieważ nie wiąże się ono z dużymi nakładami finansowymi. Nadto, wydatki związane z wybudowaniem takiego domu mieszczą się w rozsądnych granicach. W tego typu budownictwie, zaleca się montaż okna „super ciepłego” tzn. o optymalnym, profesjonalnym montażu oraz o dobrej izolacyjności.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

REKLAMA

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA