REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić przed zakupem działki pod zabudowę?

Przed kupieniem działki powinniśmy sprawdzić możliwości jej zagospodarowania.
Przed kupieniem działki powinniśmy sprawdzić możliwości jej zagospodarowania.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przed kupieniem działki powinniśmy sprawdzić możliwości jej zagospodarowania. Pozwoli to nam podjąć decyzję kupna i uchroni przed ewentualnymi problemami formalno-prawnymi. W pierwszej kolejności, powinniśmy zorientować się czy dla obszaru, w którym znajduje się nasza działka jest sporządzony i uchwalony Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest Uchwałą Rady Gminy o charakterze dokumentu prawnego dotyczącego prawa miejscowego. Wydany jest w formie opisowej i graficznej. Aby sprawdzić warunki zapisane w tym planie dotyczące naszej działki należy uzyskać Wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Taki wypis możemy uzyskać w miejscu jego uchwały czyli w urzędzie gminy dla danego obszaru.

REKLAMA

Z wypisu o działce dowiemy się:

O jej przeznaczeniu funkcjonalnym – czy działka jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, czy zaplanowano na niej np. przedszkole – co od razu niweczy nasze plany na postawienie tam domu. Dowiemy się także, czy w całości jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową i czy przypadkiem jej część nie podlega szczególnym warunkom zagospodarowania terenów, w tym zakazie zabudowy, wynikającym z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego, kulturowego, zdrowia ludzi czy prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.

Zobacz także: Czym się kierować przy zakupie działki?

Dowiemy się, jakie są linie rozgraniczające naszej działki i jakie przeznaczenie funkcjonalne mają działki sąsiednie, np. czy nie ma tam zakładu dekarskiego. 

Możemy sprawdzić czy przypadkiem część naszej działki nie jest przeznaczona na cele publiczne jak np. droga co automatycznie ogranicza jej wielkość i wartość. Z całą pewnością ten pas ziemi nie może być przez nas zagospodarowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Otrzymamy również zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej określające doprowadzenie i lokalizację mediów, z których będziemy mogli korzystać jak: wodociąg, stacja transformatorowa, czy odbiór ścieków. Może się również okazać, że teren ten nie ma żadnych mediów i w związku z tum ich podłączeniem będziemy musieli zająć się osobiście.

Otrzymamy także wytyczne dotyczące lokalnych warunków, zasad i standardów kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów, a także maksymalne lub minimalne wskaźniki intensywności zabudowy. Będzie tak także informacja o tymczasowym sposobie zagospodarowania naszej działki, urządzeniach znajdujących się na niej oraz obecnym sposobie jej użytkowania.

Zobacz także: Jaką działkę kupić pod dom z katalogu?

Z wypisu dowiemy się również, jakie inwestycje przewidziane są w okolicy ochrony zdrowia – przychodnia, szpital czy inne instytucje o charakterze społecznym i kulturowym.

Wszystkie te dane pozwolą na szybkie określenie przydatności działki do naszych potrzeb, jej rzeczywistą wartość rynkowa i ewentualne koszty dodatkowe związane np. z infrastrukturą i mediami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA