REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie rynny stosować przy dachach z pokryć naturalnych?


Naturalne pokrycia dachowe takie jak strzecha, gont drewniany czy łupek stosowane są głównie ze względów estetycznych. Mogłoby się wydawać, że zastosowanie rynien może popsuć wizualny efekt. Na rynku są jednak producenci, którzy zadbali o to by problem z odprowadzeniem wody deszczowej z dachu pogodzić z naturalnym wyglądem domu.

Jakie mamy rodzaje osłon okiennych?


Osłony okienne stanowią ochronę naszej prywatności, ograniczają przenikanie światła i nagrzewanie się pomieszczeń, mogą pełnić funkcję zabezpieczenia przed włamywaczami a także chronić nas przed wiatrem. Osłony okienne stanowią także estetyczne wykończenie elewacji. Na wybór odpowiednich osłony, najczęściej decydujemy się ze względu na funkcje jaką one pełnią. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na rolety, okiennice bądź markizy.

W jaki sposób odwodnić dach o niestandardowym kształcie?


Dzięki co raz bardziej oryginalnym pomysłom architektonicznym, budynki przybierają różne wymyślne kształty. Daje to wysokiej jakości efekt wizualny, ale za to utrudnia zastosowanie tradycyjnych rozwiązań budowlanych. Tak jest również w przypadku dachów. Ich nietypowe kształty wymagają niestandardowych, czasami trudnych i drogich rozwiązań. Dachy o nietypowym kształcie możemy podzielić na zakrzywione w przekroju i zakrzywione w planie.

Jakie akcesoria dekarskie będą nam potrzebne do pełnego wykończenia dachu?


Specjalne akcesoria dekarskie stosowane przy wykończeniu dachu mogą być wykonane przez producenta pokrycia dachowego lub dekarza na budowie. Ich stosowanie pozwala na szybsze, łatwiejsze i lepsze w użytkowaniu wykończenie dachu. Mogą one stanowić elementy przykrycia jak: gąsiory, wiatrownice, wykończenia kalenicy i koszy. Mogą być to także niezależne elementy wentylacyjne a także stopery śnieżne czy akcesoria kominiarskie.

REKLAMA

W jaki sposób ułożyć pokrycie z blachy płaskiej?


Krycie domów blachą płaską było powszechnie stosowane kilkadziesiąt lat temu. Blachy dachowe obecnie produkowane, wizualnie nie różnią się od tych stosowanych w przeszłości. Posiadają natomiast lepsze parametry i są odporne na korozję. Ich trwałość jest większa, ale to zależy również od ich prawidłowego montażu.

Dach - jak wybrać materiał do wykonania wstępnego krycia?

Warstwa wstępnego krycia ma za zadanie chronić wnętrze domu przed wnikaniem wody z zewnątrz przez nie do końca szczelne pokrycie dachu. Wykonuje się ja z różnego rodzaju membran nieprzepuszczających wody. Rodzaj wstępnego krycia zależy od pokrycia dachu, konstrukcji dachu oraz wykorzystania poddasza jako części mieszkalnej.

Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem?


Okno to główne wejście dla potencjalnego włamywacza. Ze statystyk wynika, że 70% włamań do domów odbywa się przez okna i drzwi balkonowe. Z tego powodu tak ważne jest stosowanie co raz to nowszych rozwiązań antywłamaniowych. Są to co prawda drogie sposoby zabezpieczenia, ale warte swojej inwestycji. Zabezpieczenia takie mogą być pozaokienne lub wmontowane w konstrukcję okna.

Dwuwarstwowa izolacja dachu – Ekorolka i Ekopłyta Knauf Insulation


Dach skośny jest najczęściej stosowanym rodzajem dachu w budownictwie jednorodzinnym. Jego kształt umożliwia pełną adaptację poddasza, niestety niewłaściwie ocieplony może stać się dodatkowym źródłem wydatków. Rozwiązaniem może okazać się zastosowanie Ekorolki i Ekopłyty firmy Knauf Insulation.

REKLAMA

Murowanie klinkierowego ogrodzenia. Przewodnik, krok po kroku

Prowizoryczne ogrodzenie nie jest najlepszym rozwiązaniami jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni wokół domu. Gdy budowa domu zostanie zakończona, warto zastanowić się nad wykonaniem murowanego ogrodzenia.

Jak wykonać ściany domów z bali?


Domy z bali są dość charakterystyczne. Z bali buduje się zarówno budynki mieszkalne jak i letniskowe. Najbardziej charakterystyczną cechą tego rodzaju budownictwa, są ściany budynków wznoszone z litych, drewnianych bali łączonych ze sobą na tzw. zamki (węgły).

Kominek w domu drewnianym

Decydując się na budowę domu z drewna, często aby nadać mu odpowiedni klimat decydujemy się na wybudowanie kominka. Palenisko w drewnianym domu wydaje się dość oczywiste. Czy jednak kominek w domie z drewna to dobry pomysł?

Jakie wyróżniamy dekoracyjne tynki wewnętrzne?



Tynki wewnętrzne dekoracyjne wyróżniamy na podstawie zawartego w nich spoiwa. Na rynku dostępne są dekoracyjne tynki mineralne, organiczne i mieszane. Ich wizualny efekt zależy w głównej mierze od sposobu ich nakładania oraz zastosowanych narzędzi.

Jaki materiał wybrać na elewację budynku?



Elewacja naszego budynku jest jak nasza wizytówka, dlatego też warto odpowiednio dobrać materiały tak, aby do niej pasowały i abyśmy dobrze czuli się w naszym domu. Koszty materiałów, choć mają duży wpływ na kreowanie naszej elewacji, nie powinny być głównym kryterium wyboru materiału, ponieważ nawet mniejszym kosztem można osiągnąć świetne rezultaty, które są zależne tylko od naszej inwencji.

Elewacja wentylowana – co to takiego?


Elewacja wentylowana jest nowoczesnym systemem okładzinowym, poprawiającym w znaczącym stopniu walory termoizolacyjne budynku. Stosowana jest zarówno w budynkach istniejących jak i nowo projektowanych. Zmienia także walory estetyczne samej elewacji gdyż stosuje się na nią różnego typu płyty okładzinowe.

W jaki sposób działają rolety zewnętrzne?


Rolety zewnętrzne wykonywane są z różnych materiałów w postaci połączonych profili, poruszających się pionowo po prowadnicach i chowających się w skrzynce z mechanizmem zwijającym.

Czy warto stosować drewno na elewacji?


Drewno na elewacji sprawia, że nasz budynek jest ciepły, rodzinny, przyjazny i bezpieczny. Drewno jest materiałem naturalnym, wykorzystywanym na elewacjach budynków od lat, w obecnych czasach bardzo popularne jest łączenie go z innymi materiałami – w ten sposób nabiera nowego charakteru.

Czym są panele kompozytowe?


Panele kompozytowe to bardzo wytrzymałe i odporne płyty złożone najczęściej z kilku lub kilkunastu warstw z różnych materiałów. Stosowane są zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Najczęściej spotykane panele kompozytowe wykorzystuje się jako okładziny ścian czy sufitów, występują także wersje płyt podłogowych.

Jak wybrać idealne drzwi zewnętrze?


Dobranie odpowiednich zewnętrznych drzwi do naszego domu nie jest rzeczą łatwą. Liczy się nie tylko estetyka, ale i trwałość oraz bezpieczeństwo. Jak nie pogubić się w labiryncie ich bogatej oferty na rynku?

Jakie akcesoria potrzebne są do wykończenia dachu?


Większość osób mówiąc dach, myśli o jego konstrukcji i pokryciu. Niektórzy pamiętają także o koniecznej termo- i hydroizolacji. Mało kto jednak wie, że aby dach był prawidłowo wykonany i służył swym właścicielom przez lata, powinien być wykończony dodatkowymi elementami i akcesoriami dachowymi.

Podział okien ze względu na sposób otwierania


Główną funkcją okien jest zapewnienie światła naturalnego wewnątrz budynków. Ich wygląd należy dobierać do wyglądu obiektu, a wielkość i sposób otwierania od przeznaczenia pomieszczenia. Możemy wyróżnić okna rozwieralne, uchylne, odchylne, obrotowe czy przesuwne.

Zalety i wady okien w dachu

Okna dachowe są najczęściej wybieraną formą naturalnego doświetlania pomieszczeń poddaszy. Wyprzedzają lukarny czy bawole oko. Czasami, są jedyną formą umożliwiającą wpuszczenie promieni słonecznych do pomieszczeń. Okna dachowe, oprócz swoich zalet mają również wady.

Jak dobrać wielkość i ilość okien połaciowych?


Okna połaciowe to doskonały sposób na doświetlenie pomieszczeń poddasza. Odpowiednia wielkość i miejsce zamontowania mogą dać zadowalający efekt wizualny i użytkowy. Wielkość okien, a raczej ich szklenia jest objęta tymi samymi przepisami co okna ścienne. Oprócz tego jest kilka konstruktorskich i montażowych wskazówek co do stosowania okien dachowych.

Jak dobrać okno połaciowe do konstrukcji dachu?


Okno połaciowe to dobry sposób na naturalne doświetlenie poddasza. Wymiary okien dobiera się w zależności od wielkości pomieszczenia, kąta nachylenia połaci dachowej, a także od rodzaju konstrukcji dachu. Zaleca się by montaż okien dachowym nie ingerował mocno w konstrukcję więźby, by nie osłabiać jej nośności.

Zalety i wady okien z fiberglassu

Fiberglass to inaczej tworzywo kompozytowe składające się z włókien szklanych połączonych ze sobą żywicą poliestrową. Jest to materiał bardzo wytrzymały, ale pomimo tego rzadko używany w produkcji stolarki okiennej. Również ich dostępność na rynku nie jest powszechna.

Elementy ozdobienia okien – obramienia i szprosy

Obramienia i szprosy to nie tylko jakby się mogło wydawać ozdoby okienne. Mogą pełnić dodatkowe funkcje. Jednak głównie i tak są stosowane ze względów estetycznych. Dobrze się sprawdzają przy renowacji starszych budynków stylizowanych na zabytkowe. Na rynku jest wiele gotowych materiałów do tego rodzaju zdobień.

Jak prawidłowo zamontować okno?


Po zamontowaniu okno stanowi jedną część z murem i jest poddawane różnym obciążeniom. Jest narażone na parcie wiatru czy oparcie użytkowników np. podczas mycia. Najczęstszym błędem przy montażu okien jest odkształcenie ramy okiennej, co uniemożliwia swobodne jego otwieranie i użytkowanie. Aby uniknąć tego typu problemów podczas montażu okien należy przestrzegać pewnych zasad.

Jakich błędów należy się wystrzegać przy montażu okien połaciowych?

Przy co raz częstszych adaptacjach poddaszy na pomieszczenia użytkowe, doświetla się je światłem naturalnym przez okna połaciowe. Są to okna montowane w płaszczyźnie dachu. Ich montaż powoduje przerwanie warstwy hydroizolacji dachu, dlatego też z tego powodu okna dachowe powinny być montowane starannie i zgodnie z instrukcją producenta. Nieprawidłowy montaż może skutkować przeciekaniem, zawilgoceniem lub uszkodzeniem okien.

Czym wyróżniają się okna budynków pasywnych?

Co raz większe ceny energii i prądu, a także wzrost świadomości ekologicznej powodują większe zainteresowanie projektami domów pasywnych oraz energetycznych. Oba ich rodzaje, mają niższy wskaźnik zapotrzebowania na energię. Straty ciepła w takich budynkach są obniżane do minimum, dlatego też okna, przez które ucieka znaczna część energii mają specjalną budowę i sposób montowania.

Czym należy się kierować przy wyborze okien dachowych?

Okna dachowe, tak jak te montowane w ścianie, powinny być solidne, trwałe i zapewniać izolację termiczną i akustyczną. Wpływ na to mają rodzaj ramy i ościeżnicy, szyby, okucie oraz występowanie nawiewników. Przy wyborze okna dachowego ważnym czynnikiem jest konstrukcja dachu i jego nachylenie.

Zalety automatycznego otwierania okien


Automatycznie sterowane okna mają zastosowanie szczególnie w dużych obiektach takich jak sale gimnastyczne, kościoły, sale wystawowe czy konferencyjne, gdzie okna znajdują się poza zasięgiem ręki człowieka. Automatyzacja taka jest również coraz częściej stosowana w przypadku domów jednorodzinnych. Jak każdy system wymagający odrobinę elektroniki, czasami bywa zawodny.

Na jakim fundamencie postawić dom?

Fundament jest podstawą domu, o czym wie praktycznie każdy. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę jak wiele czynników ma wpływ na wybór odpowiedniego fundamentu. Błędnie podjęta decyzja może skutkować przenikaniem wilgoci do pomieszczeń, przemarzaniem murów, a nawet zawaleniem się domu.

Jak poradzić sobie ze śniegiem na dachu?

Zimą właściciele domów i innych budynków, w pobliżu których poruszają się ludzie, muszą zadbać, aby śnieg zalegający na ich dachach nie stwarzał zagrożenia dla przechodzących osób.

Jak pozbyć się lodowych sopli z dachu?


Oprócz mas śniegu zalegających na dachach, dużym zagrożeniem dla osób przechodzących obok nieodśnieżonych budynków są zwisające sople lodu. Sopel, spadający z nie małej wysokości, nabiera dużej prędkości i może stać się zagrożeniem dla przechodzących osób.

Jak zabezpieczyć piwnicę przed wilgocią?

Wilgoć bardzo często pojawia się w piwnicach domów jednorodzinnych a próby jej usunięcia niejednokrotnie są bardzo trudne i kosztowne. Dlatego też, już na samym początku budowy domu, warto pomyśleć o odpowiedniej izolacji piwnicy. Właściwy dobór materiałów oraz zastosowanie właściwych zabezpieczeń, uchroni nas przed przykrymi skutkami działania wilgoci.

Jak wykorzystać drzwi przesuwane?

Między pokojami, w holu, w spiżarni – istnieje wiele sposobów na wykorzystanie drzwi przesuwanych. Drzwi przesuwane są bardzo funkcjonalne. Może więc warto zastąpić nimi w naszym wnętrzu standardowe drzwi?

Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

W labiryncie ofert producentów drzwi wewnętrznych nietrudno się pogubić. Warto wiedzieć, w czym powinniśmy wybierać oraz jakie parametry powinny spełniać skrzydła, które idealnie sprawdzą się w naszym domu.

Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?

Projekty domów katalogowych są tańsze i dostępne od ręki, lecz są tylko szablonem, z którego każdy może skorzystać. Wybór projektu indywidualnego spowoduje, że dom będzie stworzony tylko dla nas. Koszt projektu indywidualnego choć na pierwszy rzut oka wydaje się większy, może być porównywalny z projektem gotowym, gdy zdecydujemy się na wprowadzenie w nim jakiś zmian.

Rodzaje konstrukcji dachowych

Więźba dachowa jest konstrukcją nośną, na której opiera się cały dach, a przekroje poszczególnych jej elementów dobiera się na podstawie obliczeń statyczno-wytrzymałościowych. Na rodzaj konstrukcji dachowej wpływ ma nie tylko planowany kształt dachu ale i wymiary budynku.

Tynk mineralny czy akrylowy?

Problem wyboru tynku najczęściej pojawia się podczas wymiany ocieplenia lub docieplenia budynku. Na rynku jest wiele rodzajów tynków, z których najbardziej popularne to cienkowarstwowe tynki mineralne i akrylowe.

Wełna mineralna i szklana – różnice

Obok styropianu, wełna mineralna i szklana są najpopularniejszymi materiałami do termoizolacji. Mimo dość wysokiej ceny, często są stosowane zamiast styropianu, głównie dzięki wysokiej izolacyjności akustycznej a przede wszystkim odporności ogniowej. Wełna mineralna to nazwa potoczna. Jej pojęcie obejmuje zarówno wełnę skalną jak i wełnę szklaną, co może być mylące. Mimo podobnego wyglądu i zastosowania obie wełny różnią się od siebie.

Zalety i wady pokryć bitumicznych

Bitumiczne pokrycia dachowe są często stosowane w polskim budownictwie, za równo ze względu swoich właściwości jak i możliwości stosowania na dachach o najbardziej wymyślnym kształcie. Materiały te są również bardzo trwałe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze izolacji termicznej?

Wybór odpowiedniej izolacji termicznej początkowo może wydawać się ciężkim zadaniem, ale jeśli odpowiemy sobie na pytanie gdzie chcemy ją zastosować i w jakich warunkach będzie pracowała oraz czy musi w związku z tym spełniać jakieś konkretne wymogi, wybór staje się dużo łatwiejszy. Grubość izolacji oczywiście ma znaczenie. W pierwszej kolejności powinnyśmy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła i opór cieplny, bo to one decydują o właściwościach naszej izolacji.

W jaki sposób zapewnić skuteczną wentylację poddasza?

Na trwałość dachu wpływa nie tylko rodzaj pokrycia, jakość jego ułożenia, trwałość konstrukcji więźby czy zastosowane materiały. Bardzo ważnym czynnikiem jest jego wentylacja. Układając dach, często zwracamy uwagę na jego szczelność i ochronę przed opadami atmosferycznymi, zapominając często o tym, że woda może pojawić się także od wewnątrz w postaci pary wodnej. Jak ją odprowadzić?

W jaki sposób wykonać odwodnienie dachu płaskiego?

Konstrukcja dachów płaskich powoduje, że ich odwodnienie wymaga czasami specjalnych rozwiązań. Wodę deszczową z dachu płaskiego można odprowadzić przy użyciu tradycyjnego systemu rynnowego i odpływów na powierzchni dachu, które mogą być grawitacyjne lub podciśnieniowe.

Jak wybrać odpowiedni nawiewnik okienny?

Kiedy odczuwamy, że komfort przebywania w pomieszczeniu nie jest do końca zapewniony, ze względu na nieświeży zapach powietrza i osadzającą się wilgoć, powinniśmy się zastanowić nad zastosowaniem nawiewników okiennych. Ich wybór powinien być przemyślany, a ilość wstępnie obliczona.

Więźba dachowa: tradycyjna czy prefabrykowana?

Prefabrykacja w budownictwie ma co raz częstsze zastosowanie. Prowadzi to do minimalizacji czasu trwania budowy oraz kosztów. Prefabrykowane mogą być również więźby dachowe. Nie są one tak popularne jak tradycyjne, wykonywane przez cieśli na budowie, mimo to posiadają wiele zalet, które z biegiem czasu mogą zdecydować o ich popularności.

Po co stosujemy folie dachowe?

Folie układane w warstwach dachu pełnią bardzo ważną rolę. Ich głównym zadaniem jest ochrona konstrukcji dachu przed działaniem wilgoci pochodzącej z zewnątrz oraz od wewnątrz budynku. Ostateczna warstwa pokrycia dachu nie zawsze jest na tyle szczelna by samodzielnie zapewnić ochronę z zewnątrz. Pod jej powierzchnie może przedostawać się woda lub podwiewany śnieg, które następnie mogą spłynąć po folii, pod warunkiem, że ją zastosujemy.

Etapy wykonywania fundamentów

Często zdarza się, że właściciele domów jednorodzinnych decydują się na wykonanie fundamentów o własnych siłach. Choć fundamenty to część niewidoczna budynku, to jednak jest to bardzo ważna część konstrukcyjna i warto wiedzieć jak ją poprawnie wykonać krok po kroku.

Czym jest podbijanie fundamentów w praktyce?

Chęć nadbudowy dodatkowej kondygnacji, zwiększenie obciążeń przekazywanych na grunt czy po prostu uszkodzenie fundamentów prowadzi do procesów mających na celu zwiększenie ich wytrzymałości. Stosowaną w tym celu praktyką jest podbijanie fundamentów czyli inaczej mówiąc, podbudowa fundamentów pod istniejącym już budynkiem.

Czym jest i jak wykonać izolację bitumiczną fundamentów?

Hydroizolacje fundamentów są ważnym elementem ochrony konstrukcji budynku przed działaniem wilgoci oraz wody będącej pod ciśnieniem. Izolacje te mogą być wykonywane z różnych materiałów. Najczęściej stosowanie są izolacje bitumiczne.

REKLAMA