Zalety i wady okien z fiberglassu
REKLAMA
REKLAMA
Zalety
REKLAMA
Tworzywo poliestrowo - szklane ma wytrzymałość większą niż stal, ale jest kilkakrotnie lżejsze. Okna z fiberglassu maja budowę podobną do okien z PVC – komorową, ale nie wymagają wzmacniających wkładek stalowych. Dzięki temu profile okienne są lżejsze i smuklejsze. Fiberglass charakteryzuje się tzw. pamięcią materiału. Oznacza to, że po ustąpieniu obciążeń odkształcony materiał powraca do pierwotnych kształtów.
Ramy okienne
Ramy okien z fiberglassu nie pęcznieją i nie butwieją. Uszkodzone okna da się szybko i niewidocznie naprawić. Rozszerzalność temperaturowa takiego tworzywa kompozytowego jest nieznacznie mała. W niskich temperaturach nie kurczy się, a w wysokich nie uplastycznia . Jego liniowa rozszerzalność jest porównywalna do szkła, dzięki czemu połączenia tych dwóch materiałów pracują podobnie, a uszczelki w ich miejscach nie ulegają uszkodzeniu.
Współczynnik przenikania ciepła
Okna z fiberglassu mają niski współczynnik przenikania ciepła, który wynosi około 17 W/(m2K). Okna takie, są cieplejsze niż tradycyjne – drewniane czy plastikowe. Podczas spalania nie wydzielają żadnych niebezpiecznych związków, a oprócz tego mają określoną ognioodporność.
Kolorystyka i sposób otwierania
W wyborze koloru i sposobu otwierania okna z fiberglassu nie różnią się od okien aluminiowych, drewnianych czy plastikowych. Mogą być okna rozwieralne, uchylne, uchylno-rozwieralne czy przesuwne. Można również wybierać w szerokiej gamie kolorystycznej. Dostępne są również okna dwukolorowe – inny kolor ramy na zewnątrz i w wewnątrz pomieszczenia.
Wady
Wadą okien wykonanych z tworzywa poliestrowo-szklanego jest brak kształtów krzywoliniowych profili. Do tej pory nie ma możliwości produkowania okien łukowych. Poza tym, okna z fiberglassu są produkowane jedynie na zamówienie, a ilość producentów na rynku nie jest liczna.
REKLAMA
REKLAMA