Zalety i wady pokryć bitumicznych
REKLAMA
REKLAMA
Pokrycia bitumiczne można układać na dachach o każdym kącie nachylenia. Ich układanie nie jest zbyt pracochłonne i nie wymaga specjalnego sprzętu. Żywotność tego typu pokrycia zależy głównie od dobrze przygotowanego podłoża. Należy również pamiętać o odpowiedniej wentylacji dachu z pokryciem bitumicznym. Przy niewielkim nakładzie pracy w fazie przygotowań podłoża jak i układania pokrycia bitumicznego, możemy przez długi czas cieszyć się z łatwego w wykonaniu, często estetycznego pokrycia bez konieczności konserwacji.
REKLAMA
Do grupy pokryć bitumicznych zaliczamy papy, dachówki bitumiczne (gonty bitumiczne), bitumiczne płyty faliste oraz powłoki bitumiczne.
W dzisiejszych czasach papy są rzadko stosowane ze względów estetycznych. Znajdują jednak zastosowanie jako wierzchnie warstwy pokryć dachowych budynków przemysłowych.
Bitumiczne płyty faliste używane są do krycia dachów budynków mieszkalnych, hal przemysłowych, obiektów sportowych i rolniczych.
REKLAMA
W budownictwie jednorodzinnym największe zastosowanie mają dachówki bitumiczne, które są udoskonaloną formą tradycyjnej papy. Mają identyczną budowę jak papa, ale są od niej ciekawsze wyglądem i kształtem. Na rynku jest duży wybór dachówek bitumicznych. Możemy wybierać spośród różnych kształtów i kolorów. Dachówki bitumiczne są materiałem lekkim i elastycznym, przez co dopasowują się do każdego, nawet najbardziej skomplikowanego kształtu dachu. Montuje się je łatwo i szybko, nawet na kalenicach i w narożach dachu.
Minusem dachówek bitumicznych może być fakt, że wymagają one wstępnego krycia z desek. Dopiero na tak przygotowanym podłożu można je układać w technologii samoprzylepnej lub tradycyjnej. Układając gonty w systemie podwójnego krycia, czyli kiedy górny rząd zakrywa połączenia dolnego, zapewniamy sobie bardzo dobrą ochronę przed działaniem różnych czynników atmosferycznych. Ze względu na niewielki ciężar dachówek bitumicznych, możemy „odchudzić” więźbę dachową i obniżyć koszty jej budowy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.