REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie akcesoria potrzebne są do wykończenia dachu?

Eksperci Budujesz - Kupujesz

REKLAMA

Większość osób mówiąc dach, myśli o jego konstrukcji i pokryciu. Niektórzy pamiętają także o koniecznej termo- i hydroizolacji. Mało kto jednak wie, że aby dach był prawidłowo wykonany i służył swym właścicielom przez lata, powinien być wykończony dodatkowymi elementami i akcesoriami dachowymi.

Wybór pokrycia dachowego zależy od bardzo wielu czynników, jak na przykład konstrukcja dachu. Tą decyzję należy podjąć na etapie wyboru projektu domu, ponieważ nie każda konstrukcja może udźwignąć twoje wymarzone pokrycie. Jeśli zdecydujesz się na dachówki, pamiętaj, że to nie tylko tradycyjne formy i kształty. Producenci dachówek ceramicznych i cementowych oferują również szeroką gamę elementów uzupełniających, między innymi:
• Dachówki kalenicowe (gąsiory dachowe) – służą do przykrycia niepłaskich, przecinających się powierzchni dachu, kalenic i naroży – dzięki nim nie przedostaje się woda. W zewnętrznych są pionowe przesłonki do zamykania otworu. Dostępne są też gąsiory potrójne, poczwórne, mające zastosowanie, gdy w jednym miejscu przecinają się więcej niż dwie powierzchnie dachowe.
• Dachówki krawędziowe – skrajne, narożne, przyścienne, podkalenicowe, rynnowe, okapowe, i tym podobne.
• Dachówki z otworami – dachówki wentylacyjne, wietrznikowe, z otworami na anteny, przewody, i tym podobne.
• Dachówki umożliwiające zamocowanie włazów na dach czy wstawianie okien na poddaszu.
• Dachówki przeciwśnieżne z występami, które umożliwiają zapewnienie ochrony przed gwałtownym spadaniem śniegu z dachu lub można na nich zamontować osłony, które zatrzymają śnieg.

REKLAMA

Istotne akcesoria służące do uszczelniania dachu to między innymi

• Uszczelki kalenicowe – muszą być wykonywane z tworzywa odpornego na działanie czynników zewnętrznych oraz promieni UV. Zapewniają odpowiednią wentylację kalenicy. Mają specjalną konstrukcję zachowującą właściwą sztywność korpusu. Strefy boczne przeciwnie - są elastyczne, aby dopasowując się krawędziami do kształtów dachówek, zapobiegać zawilgoceniom, które mogą wynikać z oddziaływania wody opadowej, śniegu itd.
• Taśma uszczelniająco-wentylacyjna grzbietu dachowego – jest zrobiona z wodoszczelnej włókniny, charakteryzującej się dobrymi parametrami wentylacyjnymi, jej wytrzymałość podnosi metalowa siatka, którą jest wzmacniana.
• Elastyczny grzebień – zabezpiecza wlot powietrza przed ptakami lub gryzoniami. Mocuje się go prostopadle do połaci dachu, od strony czoła krokwi.

Akcesoria przeciwśnieżne

Na zabezpieczanie dachu przed zsuwającym się śniegiem są dwa sposoby:
• za pomocą elementów, które rozbijają osuwający się śnieg, jak dachówki przeciwśnieżne.
Zatrzymują śnieg na dachu i nie dopuszczają do jego nagłego osunięcia. Jeżeli są właściwie rozmieszczone, śnieg przylega do połaci dachu, a gdy jest odwilż topnieje pomału;
• za pomocą elementów zatrzymujących śnieg, jak specjalne drabinki, płotki i belki.
Stosuje się je na bardzo stromych dachach. Warto o tym pamiętać przed budową dachu, bo najłatwiej zamontować je w trakcie układania pokrycia. Na gotowym dachu będzie to bardziej skomplikowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z jakiego materiału powinny być wykonane elementy uzupełniające?

Akcesoria dachowe to szeroka gama produktów. Różnią się, poza zastosowaniem, również materiałem z którego są wykonane, bowiem materiał ten musi być dostosowany do głównego pokrycia dachowego. Są to elementy, których wagi nie należy bagatelizować. Ich brak może skutkować szybkim niszczeniem dachu, a nawet zagrożeniem życia osób pod nim przechodzących.

Kto może je montować - złota rączka czy fachowiec?

Układanie pokrycia dachowego, a więc i elementów dodatkowych warto powierzyć specjalistycznej firmie. Jest to szczególnie istotne ze względu na niebezpieczeństwo pracy na wysokości oraz konieczność bezbłędnego wykonania pracy. Nawet przy poprawnie położonym pokryciu, może wystąpić problem z „nieszczelnością dachu”, jeśli dodatkowe akcesoria nie zostaną zamontowane prawidłowo.
Zaletą zatrudnienia specjalistów jest również to, iż na ogół udzielają oni gwarancji na swoje usługi.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA