REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie akcesoria potrzebne są do wykończenia dachu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Eksperci Budujesz - Kupujesz

REKLAMA


Większość osób mówiąc dach, myśli o jego konstrukcji i pokryciu. Niektórzy pamiętają także o koniecznej termo- i hydroizolacji. Mało kto jednak wie, że aby dach był prawidłowo wykonany i służył swym właścicielom przez lata, powinien być wykończony dodatkowymi elementami i akcesoriami dachowymi.

Wybór pokrycia dachowego zależy od bardzo wielu czynników, jak na przykład konstrukcja dachu. Tą decyzję należy podjąć na etapie wyboru projektu domu, ponieważ nie każda konstrukcja może udźwignąć twoje wymarzone pokrycie. Jeśli zdecydujesz się na dachówki, pamiętaj, że to nie tylko tradycyjne formy i kształty. Producenci dachówek ceramicznych i cementowych oferują również szeroką gamę elementów uzupełniających, między innymi:
• Dachówki kalenicowe (gąsiory dachowe) – służą do przykrycia niepłaskich, przecinających się powierzchni dachu, kalenic i naroży – dzięki nim nie przedostaje się woda. W zewnętrznych są pionowe przesłonki do zamykania otworu. Dostępne są też gąsiory potrójne, poczwórne, mające zastosowanie, gdy w jednym miejscu przecinają się więcej niż dwie powierzchnie dachowe.
• Dachówki krawędziowe – skrajne, narożne, przyścienne, podkalenicowe, rynnowe, okapowe, i tym podobne.
• Dachówki z otworami – dachówki wentylacyjne, wietrznikowe, z otworami na anteny, przewody, i tym podobne.
• Dachówki umożliwiające zamocowanie włazów na dach czy wstawianie okien na poddaszu.
• Dachówki przeciwśnieżne z występami, które umożliwiają zapewnienie ochrony przed gwałtownym spadaniem śniegu z dachu lub można na nich zamontować osłony, które zatrzymają śnieg.

REKLAMA

Istotne akcesoria służące do uszczelniania dachu to między innymi

• Uszczelki kalenicowe – muszą być wykonywane z tworzywa odpornego na działanie czynników zewnętrznych oraz promieni UV. Zapewniają odpowiednią wentylację kalenicy. Mają specjalną konstrukcję zachowującą właściwą sztywność korpusu. Strefy boczne przeciwnie - są elastyczne, aby dopasowując się krawędziami do kształtów dachówek, zapobiegać zawilgoceniom, które mogą wynikać z oddziaływania wody opadowej, śniegu itd.
• Taśma uszczelniająco-wentylacyjna grzbietu dachowego – jest zrobiona z wodoszczelnej włókniny, charakteryzującej się dobrymi parametrami wentylacyjnymi, jej wytrzymałość podnosi metalowa siatka, którą jest wzmacniana.
• Elastyczny grzebień – zabezpiecza wlot powietrza przed ptakami lub gryzoniami. Mocuje się go prostopadle do połaci dachu, od strony czoła krokwi.

Akcesoria przeciwśnieżne

Na zabezpieczanie dachu przed zsuwającym się śniegiem są dwa sposoby:
• za pomocą elementów, które rozbijają osuwający się śnieg, jak dachówki przeciwśnieżne.
Zatrzymują śnieg na dachu i nie dopuszczają do jego nagłego osunięcia. Jeżeli są właściwie rozmieszczone, śnieg przylega do połaci dachu, a gdy jest odwilż topnieje pomału;
• za pomocą elementów zatrzymujących śnieg, jak specjalne drabinki, płotki i belki.
Stosuje się je na bardzo stromych dachach. Warto o tym pamiętać przed budową dachu, bo najłatwiej zamontować je w trakcie układania pokrycia. Na gotowym dachu będzie to bardziej skomplikowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z jakiego materiału powinny być wykonane elementy uzupełniające?

Akcesoria dachowe to szeroka gama produktów. Różnią się, poza zastosowaniem, również materiałem z którego są wykonane, bowiem materiał ten musi być dostosowany do głównego pokrycia dachowego. Są to elementy, których wagi nie należy bagatelizować. Ich brak może skutkować szybkim niszczeniem dachu, a nawet zagrożeniem życia osób pod nim przechodzących.

Kto może je montować - złota rączka czy fachowiec?

Układanie pokrycia dachowego, a więc i elementów dodatkowych warto powierzyć specjalistycznej firmie. Jest to szczególnie istotne ze względu na niebezpieczeństwo pracy na wysokości oraz konieczność bezbłędnego wykonania pracy. Nawet przy poprawnie położonym pokryciu, może wystąpić problem z „nieszczelnością dachu”, jeśli dodatkowe akcesoria nie zostaną zamontowane prawidłowo.
Zaletą zatrudnienia specjalistów jest również to, iż na ogół udzielają oni gwarancji na swoje usługi.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA