Jak pozbyć się lodowych sopli z dachu?
REKLAMA
Sople pojawiają się wtedy, kiedy woda spływająca z dachu nie ma ujścia np. nie może pokonać zatorów śnieżnych powstałych w rynnach. Brak możliwości ich ominięcia, powoduje przelewanie się wody przez zalegający śnieg. Przy ujemnej temperaturze wycieki te zamarzają, tworząc piękne, ale niezwykle niebezpieczne sople.
REKLAMA
Systemy antyoblodzeniowe w rynnach
Aby zapobiec powstawaniu sopli, można zamontować w swoim orynnowaniu specjalny system podgrzewający rynny, zapobiegający zamarzaniu trafiającej do nich wody.
W skład takiego systemu wchodzą:
• przewody grzejne,
• uchwyty do ich mocowania,
• czujniki temperatury i wilgotności,
• układ sterujący.
Przewody grzewcze
REKLAMA
Można układać je w rynnach i rurach spustowych, tak aby podgrzewały wodę na całej ich powierzchni. W skład instalacji grzewczej wchodzą:
• kable o stałej mocy (zasilane jedno- lub dwustronnie), które są uruchomiane w momencie gdy czujnik temperatury wskaże jej spadek poniżej 0°C, oraz
• kable samoregulujące (o zmiennej mocy), które same dostosowują moc grzania do temperatury powietrza.
Pierwsze rozwiązanie jest tańsze w montażu, jednak powoduje, iż niezależnie czy temperatura wynosi -1°C, czy -20°C, kable zawsze pobierają taką samą ilość prądu do ogrzewania. W efekcie, może to więc być rozwiązanie niezbyt ekonomiczne. Kable samoregulujące, są droższe, ale bardziej ekonomiczne podczas ich użytkowania. Zużywają one tylko tyle energii, ile naprawdę potrzebują przy danej temperaturze powietrza.
Montaż przewodów
Uchwyty do montażu przewodów stosuje się na ogół tylko w rynnach. W rurach spustowych puszcza się je w większości przypadków luzem.
Czujniki temperatury i wilgotności
Czujniki te są podstawą całego systemu. Na podstawie ich odczytów układ sterujący podejmuje decyzję, czy uruchomić podgrzewanie orynnowania, czy nie. Jeśli nasz system zostanie dobrze zainstalowany, to przez długie lata będzie działał sam, nie wymagając kontroli i obsługi.
REKLAMA
REKLAMA