Jak dobrać okno połaciowe do konstrukcji dachu?
REKLAMA
REKLAMA
Głównym parametrem przy wyborze okien dachowych powinien być rozstaw krokwi więźby dachowej. Szerokość okien powinna być o 3–5 cm mniejsza niż rozstaw krokwi w świetle. W innym przypadku montaż okna powodowałby przycinanie krokwi – elementu nośnego konstrukcji i osłabienie całej więźby. Gdy okno mieści się pomiędzy krokwiami, konieczne jest jedynie przycięcie łat. Najlepiej jest gdy szerokość okna jest optymalnie dopasowana do rozstawu. Wtedy okno montowane jest bezpośredni do krokwi. W przypadku, gdy szerokość okna jest dużo mniejsza niż rozstaw, okno montuje się do dodatkowych poziomych belek. Okna szerokie wymagają zastosowania wymianu. W miejscu wycięcia części krokwi montuje się belki poziome przekazujące obciążenia na sąsiednie odsunięte krokwie, które powinny być umiejscowione tuż przy oknie, tak by była zachowana 1,5–2,5 cm szczelina.
REKLAMA
Okna dachowe można stosować w dachach o różnym kącie nachylenia. Nachylenie połaci wpływa na wysokość okna. Im nachylenie mniejsze, tym dłuższe okno. Ma to wpływ na ilość przepuszczanego światła słonecznego. Wymiary okna, ich umiejscowienie i sposób otwierania powinny być tak dobrane by zapewniały bezpieczeństwo użytkowników przed wypadnięciem przy wychylaniu.
Na rynku dostępne są okna dachowe obrotowe, uchylno-obrotowe i wysokoosiowe. Najwięcej możliwości zastosowania mają okna obrotowe. Można je montować w oknach o kącie nachylenia 15–90°. Okna uchylno-obrotowe zalecane są do dachów o nachyleniu 15–65°, zaś wysokoosiowe – 20–65°. Oznacza to, że w dachach o kącie nachylenia powyżej 65° można zamontować jedynie okna obrotowe.
REKLAMA
REKLAMA