REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Murowanie klinkierowego ogrodzenia. Przewodnik, krok po kroku

 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Klinkierowe ogrodzenie - efekt końcowy. fot. Röben
Klinkierowe ogrodzenie - efekt końcowy. fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Prowizoryczne ogrodzenie nie jest najlepszym rozwiązaniami jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni wokół domu. Gdy budowa domu zostanie zakończona, warto zastanowić się nad wykonaniem murowanego ogrodzenia.

Murowane ogrodzenie jest nie tyko bezpieczne ale i trwałe. Warto też zastanowić się nad zastosowaniem klinkieru, jest to materiał mało nasiąkliwy oraz odporny na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg. Ogrodzenie z klinkieru przez długi czas nie będzie wymagało żadnych prac naprawczych ani konserwacyjnych, pod warunkiem, że zostanie prawidłowo wykonane.

REKLAMA

Fundamenty

Zanim przystąpimy do wykonania ogrodzenia, należy je wytyczyć w terenie. Kiedy wiemy już, którędy będzie przebiegać, można przystąpić do jego wykonywania. Budowę ogrodzenia zaczynamy, od wykonania wykopu pod fundament. Rodzaj fundamentu, zależy od wykonywanego ogrodzenia. Jeśli będziemy murować tylko same słupy – wtedy wykonujemy wykop tylko pod stopy fundamentowe, jeśli natomiast ogrodzenie będzie miało podmurówkę – musimy wykonać większy wykop – pod ławę fundamentową. Fundament pod ogrodzenie klinkierowe powinien być dość głęboki. W przypadku wykonywania fundamentu w gruncie wysadzinowym, zaleca się jego posadowienie poniżej poziomu przemarzania. W zależności od regionu, jest to od 80 do 140 cm. W gruntach niewysadzinowych, wystarczy fundament na głębokości 60 cm. Szerokość fundamentu nie powinna być mniejsza jak grubość muru.

Zobacz także: Podjazdy i ścieżki z klinkieru

Izolacja pozioma a układanie pierwszych cegieł

Aby nie dopuścić do uszkodzenia ogrodzenia i uchronić je przed niszczącym działaniem wilgoci, tuż przed murowaniem, na fundamencie należy wykonać izolację poziomą. Możemy ją wykonać z papy lub masy bitumicznej.
Rozpoczynając układanie cegieł, należy zacząć od narożników i kolejno przesuwać się w kierunku środka, wypełniając przestrzenie pomiędzy narożnikami. Układając elementy ogrodzenia, należy mieszać ze sobą cegły z różnych palet. Wynika to z tego, że są one niejednorodnie kolorystycznie i poszczególne partie mogą różnić się od siebie w niewielkim stopniu. Wykorzystując cegły z różnych palet, unikniemy przejściowych różnic w kolorystyce naszego ogrodzenia.

Odpowiednia zaprawa i ochrona przed wilgocią pomoże zapobiec wykwitom

Ważne jest, aby podczas murowania stosować zaprawę przeznaczoną specjalnie do klinkieru.
Bardzo ważne jest, aby stosowana zaprawa miała właściwą konsystencję, którą możemy uzyskać trzymając się zaleceń producent podczas jej przygotowywania. Użycie niewłaściwej zaprawy może przyczynić się m.in. do powstawania wykwitów. Ponadto, jeśli także fugi zostaną wykonane nieprawidłowo, może wiązać się to z późniejszym pojawieniem się nieestetycznych, białych zacieków na powierzchni ogrodzenia. Istotnym etapem prac, który pozwoli uniknąć nam wykwitów jest ochrona przed wilgocią, która istotna jest zarówno przed murowaniem jak i w trakcie wykonywania prac. Zważywszy na czas wiązania samej zaprawy, powinniśmy nie dopuścić do zawilgocenia cegieł na placu budowy. Możemy to zrobić umieszczając cegły na paletach i przekrywając je folią.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przęsła

Ogrodzenie można wykonać z klinkieru w całości lub łączyć je z innymi materiałami np. z drewnem.
Bardzo popularnym rozwiązaniem jest stosowanie metalowych przęseł pomiędzy klinkierowymi słupkami. Takie rozwiązanie wymaga zastosowania specjalnych zasad montażu np. przy pomocy kołków rozporowych lub wmurowując je na specjalną zaprawę. Montowane przęsła powinny być osadzane na przegubach, tak aby umożliwić im rozszerzalność cieplną.

Zobacz także: Jak zrobić efektowne ogrodzenie?

Słupki

Po wymurowaniu słupka, pustą przestrzeń w jego wnętrzu należy zazbroić prętami i wypełnić betonem o takiej samej konsystencji jak zaprawa do klinkieru. Słupki, wykończyć możemy specjalnymi kształtkami klinkierowymi z betonowym rdzeniem. Kształtki niejednokrotnie mają formę stożka, pozwala to na szybkie odprowadzenie wilgoci, która może wniknąć do słupka lub przyczynić się do powstawania wykwitów. Elementy wykończeniowe słupków muruje się stosując klej elastyczny.

Fugowanie

Zanim rozpoczniemy ostatni etap prac jakim jest fugowanie, należy trochę odczekać. O tym, kiedy rozpocząć fugowanie powinien zadecydować fachowiec określając wilgotność muru i warunki atmosferyczne. Fugi należy wypełnić specjalną zaprawą do klinkieru, przygotowaną zgodnie z zaleceniami producenta.
Zaleca się wykonywanie pełnej spoiny, dopuszczalne jest także wykonywanie fugi wypukłej lub wklęsłej, pod warunkiem, że ich brzegi będą stykały się z krawędzią cegieł. Nie zaleca się murowania na puste lub zagłębione spoiny, ponieważ może się w nich zbierać woda. Słupków nie powinno się fugować w czasie złych warunków pogodowych w tym opadów deszczu lub śniegu oraz poniżej temperatury 5°C.

Po zakończeniu prac murarskich

Po zakończeniu morowania, ogrodzenie powinno być chronione jeszcze przez co najmniej 7 dni. Całkowity czas wiązania zaprawy trwa 4 tygodnie. W tym czasie, należy zabezpieczyć mur przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych, w tym także temperaturą powyżej 30°C.
Wykonanie ogrodzenia bardzo często wiąże się też z montażem bramy. Choć oba te przedsięwzięcia się łączą, montaż bramy powinien odbywać się niezależnie. Obciążenie dynamiczne powstające przy przesuwaniu bramy mogą spowodować naprężenia mogące spowodować popękanie fug oraz cegieł.
Na samym końcu, po wykonaniu całego ogrodzenia, zaleca się otoczeniem go specjalną opaską żwirową.

Zobacz także: Czym są i do czego służą gabiony?

Zafugowany słupek. fot. Röben
Röben
Fugowanie. fot. Röben
Röben
Górną krawędź ogrodzenia można wykończyć cegłami kształtowymi. fot. Röben
Röben
Słupek jest wewnątrz wzmocniony metalowymi prętami. fot. Röben
Röben
Murowanie kolejnych warstw. fot. Röben
Röben
Ułożone pierwsze warstwy cegieł. fot. Röben
Röben
NAjniższa warstwa. fot. Röben
Röben
Izolacja pozioma. fot. Röben
Röben
Fundament. fot. Röben
Röben
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA