Murowanie klinkierowego ogrodzenia. Przewodnik, krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Murowane ogrodzenie jest nie tyko bezpieczne ale i trwałe. Warto też zastanowić się nad zastosowaniem klinkieru, jest to materiał mało nasiąkliwy oraz odporny na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy śnieg. Ogrodzenie z klinkieru przez długi czas nie będzie wymagało żadnych prac naprawczych ani konserwacyjnych, pod warunkiem, że zostanie prawidłowo wykonane.
REKLAMA
Fundamenty
Zanim przystąpimy do wykonania ogrodzenia, należy je wytyczyć w terenie. Kiedy wiemy już, którędy będzie przebiegać, można przystąpić do jego wykonywania. Budowę ogrodzenia zaczynamy, od wykonania wykopu pod fundament. Rodzaj fundamentu, zależy od wykonywanego ogrodzenia. Jeśli będziemy murować tylko same słupy – wtedy wykonujemy wykop tylko pod stopy fundamentowe, jeśli natomiast ogrodzenie będzie miało podmurówkę – musimy wykonać większy wykop – pod ławę fundamentową. Fundament pod ogrodzenie klinkierowe powinien być dość głęboki. W przypadku wykonywania fundamentu w gruncie wysadzinowym, zaleca się jego posadowienie poniżej poziomu przemarzania. W zależności od regionu, jest to od 80 do 140 cm. W gruntach niewysadzinowych, wystarczy fundament na głębokości 60 cm. Szerokość fundamentu nie powinna być mniejsza jak grubość muru.
Zobacz także: Podjazdy i ścieżki z klinkieru
Izolacja pozioma a układanie pierwszych cegieł
Aby nie dopuścić do uszkodzenia ogrodzenia i uchronić je przed niszczącym działaniem wilgoci, tuż przed murowaniem, na fundamencie należy wykonać izolację poziomą. Możemy ją wykonać z papy lub masy bitumicznej.
Rozpoczynając układanie cegieł, należy zacząć od narożników i kolejno przesuwać się w kierunku środka, wypełniając przestrzenie pomiędzy narożnikami. Układając elementy ogrodzenia, należy mieszać ze sobą cegły z różnych palet. Wynika to z tego, że są one niejednorodnie kolorystycznie i poszczególne partie mogą różnić się od siebie w niewielkim stopniu. Wykorzystując cegły z różnych palet, unikniemy przejściowych różnic w kolorystyce naszego ogrodzenia.
Odpowiednia zaprawa i ochrona przed wilgocią pomoże zapobiec wykwitom
Ważne jest, aby podczas murowania stosować zaprawę przeznaczoną specjalnie do klinkieru.
Bardzo ważne jest, aby stosowana zaprawa miała właściwą konsystencję, którą możemy uzyskać trzymając się zaleceń producent podczas jej przygotowywania. Użycie niewłaściwej zaprawy może przyczynić się m.in. do powstawania wykwitów. Ponadto, jeśli także fugi zostaną wykonane nieprawidłowo, może wiązać się to z późniejszym pojawieniem się nieestetycznych, białych zacieków na powierzchni ogrodzenia. Istotnym etapem prac, który pozwoli uniknąć nam wykwitów jest ochrona przed wilgocią, która istotna jest zarówno przed murowaniem jak i w trakcie wykonywania prac. Zważywszy na czas wiązania samej zaprawy, powinniśmy nie dopuścić do zawilgocenia cegieł na placu budowy. Możemy to zrobić umieszczając cegły na paletach i przekrywając je folią.
Przęsła
Ogrodzenie można wykonać z klinkieru w całości lub łączyć je z innymi materiałami np. z drewnem.
Bardzo popularnym rozwiązaniem jest stosowanie metalowych przęseł pomiędzy klinkierowymi słupkami. Takie rozwiązanie wymaga zastosowania specjalnych zasad montażu np. przy pomocy kołków rozporowych lub wmurowując je na specjalną zaprawę. Montowane przęsła powinny być osadzane na przegubach, tak aby umożliwić im rozszerzalność cieplną.
Zobacz także: Jak zrobić efektowne ogrodzenie?
Słupki
Po wymurowaniu słupka, pustą przestrzeń w jego wnętrzu należy zazbroić prętami i wypełnić betonem o takiej samej konsystencji jak zaprawa do klinkieru. Słupki, wykończyć możemy specjalnymi kształtkami klinkierowymi z betonowym rdzeniem. Kształtki niejednokrotnie mają formę stożka, pozwala to na szybkie odprowadzenie wilgoci, która może wniknąć do słupka lub przyczynić się do powstawania wykwitów. Elementy wykończeniowe słupków muruje się stosując klej elastyczny.
Fugowanie
Zanim rozpoczniemy ostatni etap prac jakim jest fugowanie, należy trochę odczekać. O tym, kiedy rozpocząć fugowanie powinien zadecydować fachowiec określając wilgotność muru i warunki atmosferyczne. Fugi należy wypełnić specjalną zaprawą do klinkieru, przygotowaną zgodnie z zaleceniami producenta.
Zaleca się wykonywanie pełnej spoiny, dopuszczalne jest także wykonywanie fugi wypukłej lub wklęsłej, pod warunkiem, że ich brzegi będą stykały się z krawędzią cegieł. Nie zaleca się murowania na puste lub zagłębione spoiny, ponieważ może się w nich zbierać woda. Słupków nie powinno się fugować w czasie złych warunków pogodowych w tym opadów deszczu lub śniegu oraz poniżej temperatury 5°C.
Po zakończeniu prac murarskich
Po zakończeniu morowania, ogrodzenie powinno być chronione jeszcze przez co najmniej 7 dni. Całkowity czas wiązania zaprawy trwa 4 tygodnie. W tym czasie, należy zabezpieczyć mur przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych, w tym także temperaturą powyżej 30°C.
Wykonanie ogrodzenia bardzo często wiąże się też z montażem bramy. Choć oba te przedsięwzięcia się łączą, montaż bramy powinien odbywać się niezależnie. Obciążenie dynamiczne powstające przy przesuwaniu bramy mogą spowodować naprężenia mogące spowodować popękanie fug oraz cegieł.
Na samym końcu, po wykonaniu całego ogrodzenia, zaleca się otoczeniem go specjalną opaską żwirową.
Zobacz także: Czym są i do czego służą gabiony?
REKLAMA
REKLAMA