Stabilne ogrodzenie
REKLAMA
REKLAMA
Na stabilność ogrodzenia w dużej mierze wpływają jego wymiary oraz ich proporcje:
REKLAMA
REKLAMA
Kluczowe są dwa wymiary, które nazwiemy roboczo „długością” i „grubością” - mówi Tomasz Fidura, dyrektor Legi Polska – Najłatwiej to wytłumaczyć w ten sposób: jeżeli ogrodzenie stoi przy ulicy, „szerokość” to wymiar do ulicy równoległy, a „grubość” – prostopadły – dodaje.
We wszystkich systemach ogrodzeniowych wymiar prostopadły (czyli „grubość) jest większy niż równoległy („szerokość”). W ten sposób w przypadku ewentualnego uderzenia od strony ulicy, jego impet jest amortyzowany. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza w przypadku posesji przy ruchliwych, krętych drogach. System ogrodzeń jest bowiem na tyle stabilny, że jeżeli doszłoby do wypadku i w kratę wjechałby samochód, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ogrodzenie nie zostanie przerwane, ponieważ obciążenie rozkłada się na całej jego długości. W zakładach produkcyjnych Legi przy testowaniu tego typu rozwiązania, wjeżdżano w panele wózkiem widłowym. Jak się okazało, mocowania delikatnie się wygięły, ale wytrzymały napór.
Zobacz także: Jak zrobić efektowne ogrodzenie?
Innym gwarantem stabilności jest sposób mocowania krat we wszystkich systemach – na tak zwaną „zakładkę”. Ponieważ kraty nachodzą jedna na drugą, impet uderzenia rozkładany jest na więcej punktów niż w przypadku tradycyjnego montażu „na obejmę”. Inwestując w stabilny system ogrodzeniowy mamy pewność, że ogrodzenie zatrzyma pierwszą falę uderzeniową. Jest to istotne, chociażby ze względu na bezpieczeństwo bawiących się na posesji dzieci.
Zobacz także: Jaką bramę garażową wybrać?
Źródło: Legi Polska
REKLAMA
REKLAMA