REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaką rolę w budynku odgrywa brama garażowa?

Subskrybuj nas na Youtube
Brama nie tylko zdobi nasz budynek, ale jest tak samo ważna jak drzwi wejściowe lub okna. Fot. materiały prasowe.
Brama nie tylko zdobi nasz budynek, ale jest tak samo ważna jak drzwi wejściowe lub okna. Fot. materiały prasowe.

REKLAMA

REKLAMA

Efektowna brama garażowa jest ważnym elementem budynku. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy, że brama nie tylko zdobi nasz budynek, ale jest tak samo ważna jak drzwi wejściowe lub okna. Wybór bramy garażowej należy uzgodnić z architektem w momencie, kiedy rozpoczynamy projektowanie domu. Należy wziąć pod uwagę wygląd bramy, bezpieczeństwo użytkowania, a także funkcjonalność.

Idealną bramę garażową możemy wybrać z wielu modeli dostępnych na rynku. Producenci oferują bramy segmentowe, uchylne, roletowe i rozwierne. Kiedy zdecydujemy się na zakup jednej z nich, należy wziąć pod uwagę następujące kryteria: wygoda użytkowania, trwałość konstrukcji, bezpieczeństwo, dopasowanie do architektury budynku i otoczenia. Nieprzemyślany wybór może pociągnąć za sobą niepotrzebne wydatki. Brama garażowa jest tak samo ważna jak drzwi wejściowe, ponadto jest ona widocznym elementem budynku.

REKLAMA

Ważny element budynku

Popularnym trendem stało się ujednolicanie wyglądu elementów okiennych i drzwiowych. Moda ta przyszła do Polski z Europy Zachodniej. Brama garażowa jest dużym obiektem, dlatego przyciąga uwagę bardziej niż stolarka okienna i drzwiowa. Doskonały efekt można osiągnąć, jeśli stolarka okienna, drzwi wejściowe i brama garażowa będą w tym samym kolorze. Wszystkie elementy najlepiej zamówić u jednego producenta, co oszczędza nam czasu.

Zobacz także: Jak wentylować garaż?

Bezpieczeństwo i sposób otwierania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dobór bramy garażowej do domu zależy od położenia wjazdu, wysokości garażu i jego umiejscowienia w bryle budynku. Zaletą bram rozwiernych jest fakt, że otwierają się one na zewnątrz, dzięki czemu nie zajmują przestrzeni wewnątrz garażu. Z kolei bramy uchylne otwierają się do góry. Bramy rozwierne i uchylne nie mogą być stosowane we wszystkich przypadkach ze względu na sposób otwierania. Wymagają odpowiedniej przestrzeni przed garażem, która umożliwi swobodny ruch skrzydeł.

- Jeżeli mamy ograniczoną powierzchnię przed garażem warto wybrać bramę roletową lub segmentową. Skrzydło w bramie uchylnej podnosi się do góry, wychodząc poza obrys budynku na długość 1 m i taką odległość należy zachować, ustawiając samochód przed garażem. Jest to też ważne ze względu na bezpieczeństwo użytkowników – opowiada Grzegorz Koc, Product Manager w firmie WIŚNIOWSKI.

Płaszcz bramy segmentowej i roletowej unosi się pionowo do góry. W przypadku bramy segmentowej chowa się pod sufitem, a w bramie segmentowej – zwija się w skrzynkę, co pozwala nam ustawić samochód tuż przed garażem i swobodnie wjechać. Niektóre bramy segmentowe nie nadają się do niskich garaży z niewielką wysokością nadproża ze względu na mechanizm unoszenia. Należy skonsultować z firmą montażową miejsce i sposób instalacji. Najlepiej kupować bramę garażową z całym wyposażeniem i automatyką, dzięki czemu później unikniemy problemów eksploatacyjnych. Należy także zwrócić uwagę na atest CE, który jest gwarancją bezpieczeństwa i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie.

Zobacz także: Zalety automatycznego otwierania okien

- Warto zwrócić uwagę, że brama i mechanizm kupowane oddzielnie tworzą urządzenie, które nie posiada certyfikatu CE mimo że wszystkie komponenty systemu taki atest posiadają. Dopiero montaż całego systemu opatrzonego certyfikatem CE, spełniającego normę europejską EN 13241-1 (łącznie z bramą, prowadnicami i napędem pochodzącymi od jednej firmy) daje gwarancję bezpiecznego i bezawaryjnego funkcjonowania – mówi Grzegorz Koc, Product Manager w firmie WIŚNIOWSKI.

Funkcjonalna brama

Dom, który wybudujemy musi być funkcjonalny. Ma być ładny, ale powinien również ułatwiać nam codzienne życie. Stąd powszechne stają się takie udogodnienia jak światło, które samo zapala się o zmroku, zdalnie uruchamiany system grzewczy czy elektrycznie opuszczane rolety okienne. Modne stają się automatycznie otwierane bramy garażowe. Producenci oferują nowatorskie rozwiązania, które umożliwiają nam otwieranie bramy za pomocą telefonu komórkowego. Poprzez zdalny sygnał mogą być otwierane lub zamykane. Inny sygnał otwiera bramę ogrodzeniową, co ułatwia nam dostęp do całej posesji. Dodatkowo bramy wyposaża się w czujniki ruchowe i fotokomórki, dzięki czemu są one bezpieczniejsze w użytkowaniu.

Źródło: materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

REKLAMA

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

REKLAMA

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA