W jaki sposób wykonać odwodnienie dachu płaskiego?
REKLAMA
Dachy płaskie to dachy o nachyleniu nie większym niż 5°, czyli około 10%. Z dachów o małym nachyleniu woda spływa w dłuższym czasie, dlatego istnieje ryzyko jej wnikania w strukturę dachu. Powoduje to duży nacisk na prawidłowo wykonane i skuteczne rozwiązania odwodnienia jego powierzchni.
REKLAMA
Odwodnienie przy zastosowaniu rynien
Dachy płaskie mogą być jedno-, dwu- czy nawet czteropołaciowe. Ściany, nad którymi nie ma połaci, wykonuje się wyższe – wystające ponad dachy. Zapobiega to zaciekaniu wody z dachu po ścianach. Montaż rynien, odbywa się na najniższych krawędziach dachu. Nie jest to jednak zawsze takie proste. Dachy płaskie rzadko kiedy posiadają okap. Montaż rynien jest w tedy dość utrudniony, ponieważ nie ma miejsca na zamontowanie haków. Inaczej jest w przypadku gdy ściany wykończone są gzymsem. Taki, estetyczny element często jest wykonywany w przypadku budynków z dachem płaskim. Wtedy, rynny bez problemu można zamontować na gzymsie. Innym rozwiązaniem jest wykonanie rowka na końcu połaci i niskiej osłony, chroniącej przed przelewaniem się wody. Takie żłobienia pełnią taka samą funkcję jak rynny, tyle tylko, że ich nie widać.
Odwodnienie wewnętrzne
Innym rozwiązaniem wykonania odwodnienia dachu jest zastosowanie miejscowych odpływów na powierzchni dachu. Woda spływa wtedy do podpowierzchniowego układu odprowadzającego, który połączony jest z rurą spustową. Wpusty montuje się równomiernie na całej powierzchni wymagającej odwodnienia, w miejscach najniżej położonych. Miejsca takie są specjalnie zaprojektowane, przez zastosowanie spadków. Woda wpływając przez wpusty przedostaje się przez warstwy konstrukcji dachu do rur odprowadzających ją do odpływu, który umieszczony jest na zewnątrz budynku lub w jego wnętrzu, np. w pobliżu innych rur kanalizacyjnych. Odwodnienie wewnętrzne może być tradycyjne, o działaniu grawitacyjnym lub podciśnieniowe. Stosuje się wtedy specjalne wpusty, które przy dużym natężeniu przepływu odcinają dopływ powietrza do rur, powodując większą prędkość przepływu wody. Rodzaje wpustów zależne są od rodzaju i konstrukcji dachu. Inne są do dachów płaskich wykorzystywanych jako taras, a inne np. przy dachach zielonych. Po pierwsze muszą być tak ukształtowane by nikt się o nie potknął, po drugie zaś muszą posiadać zabezpieczenia przed wpadaniem liści i gałęzi. Wpusty dachowe mogą być wykonywane jako podgrzewane lub nie. Podgrzewane, tzw. „ciepłe” wyposażone są w specjalne grzałki, zapobiegające zatykaniu się przez lód i śnieg.
Wpusty powinny być szczelnie połączone z warstwą hydroizolacyjną dachu.
REKLAMA
REKLAMA