REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób wykonać odwodnienie dachu płaskiego?

Katarzyna Mazurek

REKLAMA

Konstrukcja dachów płaskich powoduje, że ich odwodnienie wymaga czasami specjalnych rozwiązań. Wodę deszczową z dachu płaskiego można odprowadzić przy użyciu tradycyjnego systemu rynnowego i odpływów na powierzchni dachu, które mogą być grawitacyjne lub podciśnieniowe.

Dachy płaskie to dachy o nachyleniu nie większym niż 5°, czyli około 10%. Z dachów o małym nachyleniu woda spływa w dłuższym czasie, dlatego istnieje ryzyko jej wnikania w strukturę dachu. Powoduje to duży nacisk na prawidłowo wykonane i skuteczne rozwiązania odwodnienia jego powierzchni.

REKLAMA

Odwodnienie przy zastosowaniu rynien

Dachy płaskie mogą być jedno-, dwu- czy nawet czteropołaciowe. Ściany, nad którymi nie ma połaci, wykonuje się wyższe – wystające ponad dachy. Zapobiega to zaciekaniu wody z dachu po ścianach. Montaż rynien, odbywa się na najniższych krawędziach dachu. Nie jest to jednak zawsze takie proste. Dachy płaskie rzadko kiedy posiadają okap. Montaż rynien jest w tedy dość utrudniony, ponieważ nie ma miejsca na zamontowanie haków. Inaczej jest w przypadku gdy ściany wykończone są gzymsem. Taki, estetyczny element często jest wykonywany w przypadku budynków z dachem płaskim. Wtedy, rynny bez problemu można zamontować na gzymsie. Innym rozwiązaniem jest wykonanie rowka na końcu połaci i niskiej osłony, chroniącej przed przelewaniem się wody. Takie żłobienia pełnią taka samą funkcję jak rynny, tyle tylko, że ich nie widać. 

Odwodnienie wewnętrzne

Innym rozwiązaniem wykonania odwodnienia dachu jest zastosowanie miejscowych odpływów na powierzchni dachu. Woda spływa wtedy do podpowierzchniowego układu odprowadzającego, który połączony jest z rurą spustową. Wpusty montuje się równomiernie na całej powierzchni wymagającej odwodnienia, w miejscach najniżej położonych. Miejsca takie są specjalnie zaprojektowane, przez zastosowanie spadków. Woda wpływając przez wpusty przedostaje się przez warstwy konstrukcji dachu do rur odprowadzających ją do odpływu, który umieszczony jest na zewnątrz budynku lub w jego wnętrzu, np. w pobliżu innych rur kanalizacyjnych. Odwodnienie wewnętrzne może być tradycyjne, o działaniu grawitacyjnym lub podciśnieniowe. Stosuje się wtedy specjalne wpusty, które przy dużym natężeniu przepływu odcinają dopływ powietrza do rur, powodując większą prędkość przepływu wody. Rodzaje wpustów zależne są od rodzaju i konstrukcji dachu. Inne są do dachów płaskich wykorzystywanych jako taras, a inne np. przy dachach zielonych. Po pierwsze muszą być tak ukształtowane by nikt się o nie potknął, po drugie zaś muszą posiadać zabezpieczenia przed wpadaniem liści i gałęzi. Wpusty dachowe mogą być wykonywane jako podgrzewane lub nie. Podgrzewane, tzw. „ciepłe” wyposażone są w specjalne grzałki, zapobiegające zatykaniu się przez lód i śnieg. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wpusty powinny być szczelnie połączone z warstwą hydroizolacyjną dachu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA