REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym należy się kierować przy wyborze okien dachowych?

Katarzyna Mazurek
Okno dachowe, powinno być solidne, trwałe oraz zapewniać dobrą izolację termiczną i akustyczną.
Okno dachowe, powinno być solidne, trwałe oraz zapewniać dobrą izolację termiczną i akustyczną.

REKLAMA

REKLAMA

Okna dachowe, tak jak te montowane w ścianie, powinny być solidne, trwałe i zapewniać izolację termiczną i akustyczną. Wpływ na to mają rodzaj ramy i ościeżnicy, szyby, okucie oraz występowanie nawiewników. Przy wyborze okna dachowego ważnym czynnikiem jest konstrukcja dachu i jego nachylenie.

Konstrukcja dachu

REKLAMA

Oprócz samej budowy okna dachowego, przy wyborze należy wziąć pod uwagę nachylenie połaci dachowej i rozstaw krokwi. Kąt nachylenia dachu ma wpływ na sposób otwierania okna. Możemy wybierać wśród okien obrotowych, uchylnych i wysokoosiowych. Przy kącie nachylenia powyżej 65° możliwe jest stosowanie tylko okien obrotowych. Rozstaw krokwi więźby dachowej ma wpływ na wielkość okna dachowego. Szerokość okna powinna być mniejsza o co najmniej 3-5 cm, by powstałą szczelinę między krokwią i oknem można było wypełnić izolacją, np. wełną mineralną.

Rama

Ramy okien dachowych mogą być wykonane z drewna lub PVC. Najbardziej popularne są okna drewniane. Ramy okien drewnianych pokrywane są kilkumilimetrową warstwą poliuretanu. Jest to warstwa chroniąca przed działaniem wilgoci. Z zewnątrz drewniane ramy okienne przysłonięte są warstwą aluminium co daje większą odporność na działanie czynników atmosferycznych. Okna plastikowe mają najczęściej profile 5-komorowe. Ramy wzmocnione są wstawkami metalowymi dającymi większą wytrzymałość i sztywność. Tego typu okna polecane są do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności – kuchni i łazienek.

Szyby

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szklenia okien dachowych wykonane są z zestawu szybowego – najczęściej dwuszynowego. Zestawy szybowe okien dachowych nie różnią się od tych stosowanych w oknach fasadowych. Dwie szyby zespalane są ze sobą za pomocą szyny metalowej. Przestrzeń między nimi wypełniana jest gazem szlachetnym poprawiającym izolacyjność termiczną okien. Zwykłe szyby mogą być zastąpione np. szybami odbijającymi promienie słoneczne, co zmniejsza nagrzewanie się pomieszczeń w okresie letnim. Szyby okien dachowych są na tyle wytrzymałe, że nie grozi im uszkodzenie przy uderzeniu gałęzi czy opadów gradu. 

Okucia

Powinny być trwałe i solidne by bez żadnych zakłóceń służyły przez dziesiątki lat. Rodzaj okucia zależy od sposobu otwierania okien.

Nawiewniki

Ich stosowanie jest niezbędne do zapewnienia skutecznej wentylacji i zapewnienia optymalnego mikroklimatu w pomieszczeniach. Nawiewniki mogą być różnego rodzaju, jest to element niezależny okien, jednak powinien być odpowiednio dobrany do warunków panujących w pomieszczeniu. Jego główną funkcją jest zapobieganiu osadzania się skroplonej pary wodnej na szybach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

REKLAMA

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA