REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie wyróżniamy dekoracyjne tynki wewnętrzne?

Krzysztof Kowalski
Artdesign
Artdesign
fot. ARTDESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Tynki wewnętrzne dekoracyjne wyróżniamy na podstawie zawartego w nich spoiwa. Na rynku dostępne są dekoracyjne tynki mineralne, organiczne i mieszane. Ich wizualny efekt zależy w głównej mierze od sposobu ich nakładania oraz zastosowanych narzędzi.

Tynki strukturalne inaczej nazywane dekoracyjnymi są ciekawą alternatywą dla tapet, materiałów okładzinowych wewnętrznych oraz wszelkich stosowanych ozdobników ścian. By nadać pomieszczeniu odpowiedniego klimatu wystarczy zastosować tynki dekoracyjnie na jednej ze ścian. Masa faktur i kolorów powoduje nie ograniczone możliwości w kreowaniu naszego wnętrza.

REKLAMA

Rodzaje tynków wewnętrznych

Tynki wewnętrzne dekoracyjne odróżniamy na podstawie ich składu a konkretnie zawartego spoiwa. Wyróżniamy trzy rodzaje mieszane: mineralne, organiczne i mieszane. Mieszanki organiczne od pozostałych wyróżnia ich gotowość do ułożenia, gdyż nanosimy je wprost z wiadra, pozostałe mieszanki najpierw musimy rozrobić z wodą. 

Podłoże pod tynki wewnętrzne

Tynki dekoracyjne możemy nakładać praktycznie na każde podłoże po wcześniejszym jego przygotowaniu. Tynki dekoracyjne możemy nanosić na podłoża mineralne, płyty gipsowo-kartonowe, beton zwykły i komórkowy oraz na tynki cementowo-wapienne i gipsowe. Tynków dekoracyjnych nie należy nakładać na świeżych podłożach, które jeszcze nie mają czterech tygodni.
Podłoże, na które chcemy nanieść tynk dekoracyjny powinno być w miarę równe, bez większych rys, pęknięć czy nierówności, ponieważ warstwa tynku dekoracyjnego ma jedynie 1 –5 mm i może to nie wystarczyć do zamaskowania niedoskonałości naszej ściany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przygotowania do nałożenia tynków dekoracyjnych

Powierzchnia pod tynki dekoracyjne powinna być czysta, dobrze jest ją zagruntować w celu lepszej przyczepności tynków oraz ochrony przed wilgocią czy zagrzybieniem. Jeżeli powierzchnia była wcześniej malowana, trzeba sprawdzić i w razie konieczności usunąć łuszczącą się i odpadającą farbę, może spowodować ona słabszą przyczepność tynku. Nie wszystkie mieszanki tynków możemy stosować pod wszystkie rodzaje farb, dlatego też podczas ich nakładania, należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta tynków dekoracyjnych. 

Ułożenie tynków dekoracyjnych

Tynki dekoracyjne nanosi się na ściany za pomocą stalowej pacy lub metodą natryskową za pomocą specjalnego pistoletu, sama metoda nakładania zależy od stosowanej mieszanki. Odpowiednią fakturę uzyskuje się dopiero po zacieraniu tynku specjalną kielnią, pacą, wałkiem lub szczotką. W zależności od użytego narzędzia, uzyskamy odpowiedni efekt wizualny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

REKLAMA

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

REKLAMA

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

REKLAMA