REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym jest hydroizolacja typu ciężkiego?

Hydroizolacje chronią budynek przed działaniem wody, zarówno pochodzącej z opadów atmosferycznych jak i tej znajdującej się pod ziemią. Hydroizolację typu ciężkiego wykonuje się szczególnie wtedy, gdy poziom posadowienia jest poniżej poziomu wód gruntowych.

Fundamenty murowane czy monolityczne?

Fundamenty są najważniejszą częścią konstrukcyjną budynku. Chociaż są najmniej widoczne, to od nich właśnie zależy trwałość i bezpieczeństwo całej konstrukcji. Fundamenty przenoszą wszystkie obciążenia budynku na grunt. Źle skonstruowane fundamenty mogą być przyczyną uszkodzenia struktury, spękań przegród, a nawet prowadzić do katastrofy budowlanej. Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na wybór rodzaju fundamentów.

EPS co to takiego?

EPS to angielski skrót oznaczający płyty wykonane z polistyrenu ekspandowanego. Materiały z niego wytwarzane należą do grupy sztywnych tworzyw sztucznych z polistyrenu. Płyty EPS potocznie nazywane są styropianem i najczęściej używane są w technologiach BSO (metoda lekka-mokra).

Dom z podpiwniczeniem czy bez?

Podpiwniczenie w domu jednorodzinnym może pełnić różne funkcje. Budowa domu bez piwnicy jest bardziej ekonomiczna, ale należy rozważyć czy nie pozbawi nas potrzebnych pomieszczeń gospodarczych lub nie spowoduje, że zrezygnujemy z wymarzonego przydomowego ogródka.

REKLAMA

Czym jest XPS?


XPS to angielski skrót oznaczający płyty wykonane z ekstrudowanej pianki polistyrenowej. Jest to tworzywo sztuczne o dużej wytrzymałości mechanicznej. Doskonale się sprawdza jako izolacja termiczna w miejscach wilgotnych. Bardzo często materiał ten jest nazywany styropianem, co jest błędem, gdyż jest to handlowa nazwa EPS.

Czy wiesz jak układać parkiet mozaikowy?

Parkiet mozaikowy układa się z małych listewek naklejonych na papier. Jak to zrobić właściwie, żeby nie było żadnych niedociągnięć?

Czy wiesz jak wybrać dom na przedmieściach?

Domy i mieszkania zlokalizowane na terenach podmiejskich są jednymi z najchętniej szukanych przez Polaków – wybiera je co czwarty kupujący. Przeczytaj, czym kierować się przy wyborze wymarzonego domu.

Czy wiesz jak ułożyć siding?

Po ociepleniu budynku trzeb zrobić nową elewację. Najlepiej użyć do tego oblicówki winylowej zwanej sidingiem. Możesz wybrać panele lub listwy. Krok po kroku wyjaśniam jak kłaść poszczególne elementy sidingu.

REKLAMA

Czy wiesz jak ocieplić mieszkanie wełną mineralną?

Dodatkowa termoizolacji pozwala zmniejszyć zużycie energii na ocieplenie domu lub opału. Najczęściej ociepla się wszystkie zewnętrzne ściany domu. Proponuje zrobić to płytami z wełny mineralnej, zwłaszcza jeśli budynek jest stary.

Załącznik do umowy o wykonanie prac ociepleniowych

Wzór aneksu do umowy na wykonanie systemu ociepleń budynku przygotowano z myślą o inwestorach indywidualnych, aby mogli oni kontrolować prace ociepleniowe na własnej budowie, bez studiowania wielostronicowych technicznych instrukcji i materiałów informacyjnych.

Czy wiesz jak odnowić sufit?

Jeżeli sufit jest dość zniszczony – popękany i nierówny, można go odnowić, okładając go suchym tynkiem. Jak to zrobić?

Czy wiesz jak obłożyć ściany suchym tynkiem?

Suchy tynk, czyli płyty gipsowo-kartonowe, stosuje się do okładania ścian i sufitów, budowy ścianek działowych i przepierzeń. Mamy do wyboru płyty ognioodporne i wodoodporne. W tej poradzie dowiesz się jak okładać suchym tynkiem ściany.

Czy wiesz jak układać płytki podłogowe?

Płytki podłogowe, zwane inaczej terakotowymi, są nieco grubsze i trudniejsze do cięcia niż ścienne. Do wykładania podłóg używa się płytek z kamieni naturalnych i sztucznych.

Czy wiesz jak wykonać spoinowanie płytek ceramicznych?

Po wyschnięciu kleju należy wypełnić szczeliny między kafelkami specjalna masą do spoinowania lub zaczynem z białego cementu. Oto kilka wskazówek jak prawidłowo fugować płytki ceramiczne.

Czy wiesz jak ciąć płytki ceramiczne?

Układając płytki podłogowe lub ścienne rzadko zdarza się, żeby wszystkie mieściły się w całości na wykładanej powierzchni. Wymagają wtedy przycięcia. Jednak należy uważać , aby nie uszkodzić kafelki. Poniższej wyjaśnię wam jak należy ciąć płytki terakotowe i kamienne i jakich narzędzi do tego używać.

Czy wiesz jak układać płytki ścienne?

Płytki ścienne kładzie się najczęściej w kuchni i łazience. Poza walorem ozdobnym, są bardzo funkcjonalne, ponieważ są odporne na wilgoć i łatwo można je oczyścić z zabrudzeń. Jeśli robisz remont tanim kosztem, możesz zrezygnować z ekipy remontowej i samemu położyć kafelki na ścianie. Nie jest to aż tak trudne jak się wydaje, trzeba jedynie wykazać się odrobiną zręczności i cierpliwości.

Czy wiesz jak zrobić zaprawę murarską?

Zaprawy murarskiej używa się do spajania cegieł, tynkowania i drobnych prac remontowych. Składa się z cementu, wapna, piasku i wody. Zanim przystąpisz do budowy domu, naucz się robić zaprawę murarską, bo wychodzi taniej niż kupowanie gotowej mieszkanki.

Czy wiesz jak uzyskać pozwolenie na budowę?

O pozwolenie na budowę musisz postarać się nawet wtedy, gdy chcesz zbudować coś na własnej działce. Budowanie bez pozwolenia będzie uznane za samowolę budowlaną i może zostać ukarane nawet nakazem rozbiórki stawianego obiektu. Jak i gdzie otrzymać zezwolenie na budowę oraz kiedy nie jest potrzebne?

Czy wiesz na co zwrócić uwagę rozmawiając z architektem o budowie domu?

Marzysz o własnym domu z ogrodem? Opracowanie projektu budowlanego najlepiej zlecić uprawnionemu architektowi i skonsultować z nim swoje pomysły oraz oczekiwania. Oto kilka najważniejszych kwestii, które powinieneś poruszyć w rozmowie z architektem.

Jak prawidłowo zamontować okna w domu energooszczędnym?

W domach energooszczędnych podstawowym elementem całej konstrukcji są okna. Okna w domach energooszczędnych powinny być bardzo skrupulatnie zamontowane i wykonane z materiałów dobrej jakości. Zobacz poradnik, jak zamontować okno energooszczędne.

Jak działają i jakie są nawiewniki?

Wentylacja grawitacyjna - często w postaci nawiewników okiennych, nie zawsze spełnia swoją rolę. Szczególnie w okresie letnich upałów - nie zapewnia wystarczającej ilość świeżego powietrza, a w czasie zimowych mrozów zbytnio wychładza pomieszczenia.

Jak stworzyć solidną podłogę?

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, w celu stworzenia solidnej, praktycznej podłogi jest zbrojona betonowa płyta, która jest położona na warstwie chudego betonu. Aby wykonać solidne podłoże, należy stworzyć odpowiednio zbudowaną strefę oparcia nadproża – zbudowaną z różnych warstw.

Jak powiększyć wnętrze naszego domu?

Obecnie jesteśmy coraz bardziej przyzwyczajeni do jasnych, eleganckich wnętrz, zapewniających nam maksymalny komfort. Coraz częściej architekci projektując dom stosują przeszklone konstrukcje. Duże i jasne wnętrze jest obecnie akceptowanym i pożądanym elementem naszego wymarzonego domu.

W jakiego rodzaju projekt domu warto zainwestować?

Tempo naszego życia wzrasta. Podnoszą się także nasze wymagania, co do komfortu życia, a co z tym się wiąże – w stosunku do dobrze zaprojektowanych urządzeń, z których korzystamy codziennie. Coraz częściej ludzie planują swoją przyszłość, dlatego też muszą być gotowi na różnego rodzaju zmiany – tj. standardy budowania, nasze oczekiwania i potrzeby, warunki życia, możliwości techniczne.

Czym charakteryzuje się okno energooszczędne?

Okna w domu energooszczędnym stanowią główny element całej konstrukcji. Powietrze, które przechodzi przez okna wpływa na całokształt bilansu w budynku energooszczędnym. Dlatego też, warto zadbać o odpowiednie usytuowanie okna w ścianie, jak i o optymalny montaż.

O czym należy wiedzieć dobierając system izolacji?

Przy dobieraniu systemu izolacji, warto wziąć pod uwagę wysoką jakość jego wykonania. System izolacji powinien posiadać duże możliwości modyfikacji. Fachowcy zalecają, aby w systemie tym znajdowały się produkty, które w pełni umożliwiają zabezpieczenia fundamentów budynku w warunkach gruntowo-wodnych.

Jak chronić dom przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi?

Aby odpowiednio chronić dom przed opadami atmosferycznymi, zaleca się, aby ściany budynku były oddzielone od wilgotnego środowiska zewnętrznego szczelną izolacją. Różnego rodzaju zabezpieczenia, zarówno w postaci izolacji poziomych, a także pionowych spełniają zasadniczą funkcję – nie dopuszczają do przesiąknięcia wody nawet w najgłębsze struktury budynku.

Jak zapewnić oddychanie elewacji?

Zagadnienie związane z „oddychaniem” ścian jest zagadnieniem ściśle związanym z innymi aspektami sztuki budowlanej. Jednym z nich jest właściwe ocieplenie ścian budynku.

Zabezpieczenie czy ozdoba - czy budować dom na cokole?

Stosowany w architekturze od starożytności cokół, stanowi najniższy, nadziemny element budynku (a także elementu architektonicznego jak np. filaru). Pełni zasadniczo funkcję ochronno-estetyczną: zabezpiecza przed zabrudzeniami przez opad atmosferyczny, uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed przedostawaniem się wilgoci z wód gruntowych. Niewątpliwie przy jego wyborze zwraca się w znacznej mierze uwagę na jego wizualną stronę.

Jak dodatkowo ocieplić dom?

Materiały ociepleniowe stosowane są do poprawy warunków termicznych danego budynku. W materiałach izolacyjnych głównym izolatorem cieplnym są pęcherzyki powietrza. Mówiąc prosto, chodzi o to, że im większa liczba pęcherzyków powietrza przypadająca na jeden centymetr kwadratowy tym materiał ma większą odporność termiczną.

Czy wiesz co zrobić, aby otrzymać darmowy katalog galerii domów?

Planujesz jakieś zmiany w domy, może remont? Możesz za darmo dostać katalog z różnymi stylizacjami domu. Oto co trzeba zrobić, żeby go otrzymać.

Czy wiesz co zrobić, aby otrzymać darmowy katalog DGP?

Planujesz remont domu i chciałbyś zapoznać się z najnowszymi trendami? Oto sposób na zdobycie darmowego katalogu.

Co zrobić kiedy gałęzie sąsiada wchodzą na Twoją posesję?

Wielu z właścicieli domów i ogrodów wydaje się, że na swojej działce mogą robić zupełnie wszystko. „Wolność Tomku, w swoim domku”. Tymczasem nie do końca. W każdej sytuacji, wyburzania, stawiania, zasadzania, przebudowy musicie dobrze zapoznać się z przepisami, aby Wasze poczynania nie zostały poczytane jako szkodliwe dla sąsiadów. Wówczas mogą oni zmusić Was do cofnięcia wprowadzonych zmian. Powodem sąsiedzkich sporów może być nawet zwykłe drzewo.

Jak budować energooszczędnie?

Energooszczędność oznacza po pierwsze ograniczenie negatywnego wpływu użytkowania domu na środowisko, po drugie oszczędności wynikające z obniżenia zużycia energii. Aby tak się stało należy jednak dobrze przygotować projekt domu oraz używać dobrej jakości materiałów budowlanych przy budowie. Konieczny jest też przemyślany dobór dostępnych rozwiązań energooszczędnych.

Czy wiesz jak położyć gładź gipsową?

Gładź nadaje się na podkład pod farby i tapety. Zobacz jak ją położyć.

Posadowienie budynku

Sfera przyziemna budynku, zarówno położonego na gruncie, jak i na podłodze betonowej stanowi podwalinę dla całej konstrukcji. Przygotowanie w sposób prawidłowy podłoża stanowi fundament dla wykonania dalszych prac, związanych z budową całej konstrukcji. Dlatego też, kolejność położonych warstw ma ogromne znaczenie.

Jakie materiały wykorzystać do budowy ścian domu?

Projekt wymarzonego domu powinien być odpowiedni do potrzeb i wymagań inwestora. Z tego też powodu, decydując się na budowę domu warto przemyśleć, w jakim domu chcemy mieszkać. Dom energooszczędny to przede wszystkim oszczędność energii, zasobów naturalnych oraz co za tym idzie – pieniędzy. W tym celu należy także rozważyć kwestię, dotyczącą odpowiednich materiałów wykorzystywanych do budowy domu.

Dom energooszczędny – komfortowe warunki życia

Dom energooszczędny jest zaprojektowany z odpowiednich materiałów, dzięki którym możemy osiągnąć pełny komfort przy nieznacznym użyciu energii odnawialnej tj. kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Zmiana domu tradycyjnego na dom energooszczędny jest zawsze możliwa, jednakże zmiany te są znacznie łatwiejsze na etapie rozpoczęcia budowy.

Jak zaprojektować pomieszczenia, aby ograniczyć straty ciepła?

Aby uzyskać jak największe oszczędności w energii w nowoczesnym, energooszczędnym budynku należy wziąć pod uwagę różne propozycje architektoniczne. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom architektonicznym można w znacznym stopniu wpłynąć na zmniejszenie strat ciepła w budynku.

W jaki sposób działa budynek pasywny?

Obecnie coraz częściej opracowuje się nowe rozwiązania, które mają na celu zmniejszyć zapotrzebowanie w budynku na energię zużywaną do jego eksploatacji. Dom pasywny jest w taki sposób zaprojektowany, aby dzięki odpowiednio zastosowanej konstrukcji tracił jak najmniej ciepła. A jego usytuowanie ma pozwolić przede wszystkim na dostarczenie w sposób pasywny jak największej ilości energii z zewnątrz.

Funkcjonalne wykorzystanie energii słonecznej w projekcie

Energia słoneczna jest podstawowym źródłem ogrzewania budynku. Dlatego też duże znaczenie ma miejsce położenia domu na działce. Energia słoneczna powinna być skutecznie wykorzystywana w budynku energooszczędnym.

Zalety domu pasywnego

Architekt projektując dom pasywny musi kłaść nacisk przede wszystkim na jego funkcję, która charakteryzuje się przy tym specyficzną formą, często także niedopasowaną do lokalnej tradycji architektonicznej. Inwestycja w dom pasywny, jako stosunkowo nowy pomysł ma wiele zalet, które dotyczą zarówno kwestii utrzymania, jak i ekologii.

Czy opłaca się zainwestować w dom energooszczędny?

Domy energooszczędne są obecnie coraz bardziej powszechne. Domy wzniesione z wykorzystaniem nowoczesnej technologii są energooszczędne poprzez zastosowanie izolacji przegród zewnętrznych oraz wysokiej jakości okien i wymienników ciepła z wentylacji.

Jakie korzyści można czerpać z energooszczędnego mieszkania?

Aby móc w pełni korzystać z udogodnień, które są związane z mieszkaniem w budynku energooszczędnym, warto wykształcić w sobie potrzebne do tego nawyki, dzięki którym nauczymy się oszczędnie mieszkać.

Różnice i podobieństwa – dom energooszczędny a pasywny

Projekty domów pasywnych i energooszczędnych powinny odpowiadać tym samym standardom ogólnym. Jednakże w przypadku domów energooszczędnych architekci mogą pozwolić sobie na większą swobodę.

Czy można wprowadzić zmiany w domu po rozpoczęciu budowy?

Wielu ekspertów twierdzi, iż najprościej wprowadza się zmiany niemalże od razu po rozpoczęciu budowy, a jeszcze łatwiej na etapie projektowania domu. Jednakże zmiany w budowie domu można wprowadzić na innych etapach np. na etapie stanu surowego, czy na etapie stanu surowego zamkniętego.

Jak wprowadzać zmiany w trakcie budowy?

Zmiany wprowadzane na różnych etapach budowy są jak najbardziej możliwe. Nowoczesne rozwiązania przynoszą duże korzyści i są one związane z oszczędnością w zużyciu energii. Poniżej zostaną przedstawione przydatne, a zarazem zalecane zmiany na etapie stanu surowego oraz na etapie stanu surowego zamkniętego.

Czy można zmienić kąt nachylenia dachu?

Zanim zdecydujesz się kupić gotowy projekt domu, warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Kąt nachylenia dachu w wybranym przez ciebie projekcie domu musi spełnić określone warunki wymagane przez gminę. Jeżeli, nie spełnisz ich – to nie otrzymasz zezwolenia na budowę. Sprawdź, czy można zmienić kąt nachylenia dachu w projekcie gotowym?

Ile składników potrzeba na 1 m³ zaprawy?

Sprawdź, ile będziesz potrzebować składników na 1 m3 zaprawy.

Jakie są rodzaje okien dachowych?

Okna dachowe stanowią integralną część budynku, szczególnie z zabudową poddasza. Dzięki swojej formie zapewniają nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza poprzez grę światła. Okna dachowe wyróżniają się kilkoma zaletami.

REKLAMA