REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo zamontować okna w domu energooszczędnym?

Aby okna energooszczędne mogły prawidłowo funkcjonować należy je solidnie zamontować.
Aby okna energooszczędne mogły prawidłowo funkcjonować należy je solidnie zamontować.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W domach energooszczędnych podstawowym elementem całej konstrukcji są okna. Okna w domach energooszczędnych powinny być bardzo skrupulatnie zamontowane i wykonane z materiałów dobrej jakości. Zobacz poradnik, jak zamontować okno energooszczędne.

Współczynnik przenikania ciepła – dom energooszczędny

Współczynnik przenikania ciepła – stanowi inaczej wypadkową współczynników przenikania szyb oraz ram, co oznacza, że ich izolacyjność jest niekorzystna, w porównaniu np. do izolacyjność zestawów szybowych.

REKLAMA

Okna energooszczędne to takie, których współczynnik przenikania ciepła U nie przekracza 1,3 W/(m²K). Co oznacza, że im mniejszy jest współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej.

Aby uzyskać powyżej opisany efekt, należy zamontować w domu:
- szerokie profile okienne,
- zestaw trzyszybowy.

Gdzie najlepiej zamontować okna

Eksperci ds. budowlanych zalecają, aby okna zostały umieszczone przy zewnętrznej krawędzi muru. W domach energooszczędnych – o grubości izolacji około 15 cm – warto wysunąć okna z całej grubości muru. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne, ponieważ przyczynia się ono do zwiększenia współczynnika przenikania ciepła.

Zobacz także: Czy okna aluminiowe to dobry wybór?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto pamiętać o tym, że najkorzystniej jest zamontować okna jeszcze na etapie stanu surowego, czyli przed nałożeniem tynków, przed wybudowaniem ścian. Z tego też powodu – zdaniem ekspertów, w momencie, kiedy okna są już zamontowane, uzyskuje się etap stanu surowego zamkniętego. W związku z tym, warto pamiętać o tym, żeby regularnie należy wietrzyć wszystkie pomieszczenia albo w razie potrzeby je ogrzewać.

Jak prawidłowo zamontować okna

REKLAMA

Aby okna mogły prawidłowo funkcjonować należy je solidnie zamontować. Aby osadzenie okna był stabilne, trzeba w tym celu dobrze je podeprzeć od dołu ramę ościeżnicy. Eksperci zalecają, aby zastosować tzn. konsole – złożone z szyny i wspornika wysokości, o długości od około 5 do 15 cm. Należy także zastosować do zamontowania okna wsporniki boczne – które podobnie jak konsole są dostępne w trzech wymiarach: 5,10,15. Do montażu okien są potrzebne także dodatkowe elementy tj. łączniki mocujące np. śruby, łączniki betonu.

Porą letnią w budynku energooszczędnym, zaleca się przeprowadzić montaż rolet zewnętrznych lub też żaluzji na oknach. To znakomite rozwiązanie, by chronić pomieszczenia domu przed ich podgrzewaniem się.

Zaleca się, aby w budynku energooszczędnym umieszczać wszelkiego rodzaju przeszklenia od strony południowej elewacji. Okna powinny chronić budynek przed utratą ciepła. Aby zapewnić taką ochronę, należy w tym celu przeprowadzić prawidłowy montaż. To podstawowy element całej konstrukcji domu energooszczędnego.

Zobacz również: Jakich błędów należy się wystrzegać przy montażu okien połaciowych?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA