REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zalety domu pasywnego

W skład idei domu pasywnego wchodzą: zapobieganie utracie ciepła oraz pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych energii słonecznej
W skład idei domu pasywnego wchodzą: zapobieganie utracie ciepła oraz pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych energii słonecznej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Architekt projektując dom pasywny musi kłaść nacisk przede wszystkim na jego funkcję, która charakteryzuje się przy tym specyficzną formą, często także niedopasowaną do lokalnej tradycji architektonicznej. Inwestycja w dom pasywny, jako stosunkowo nowy pomysł ma wiele zalet, które dotyczą zarówno kwestii utrzymania, jak i ekologii.

Inwestycja w dom pasywny jest współcześnie traktowana, jako nowy pomysł. W skład idei domu pasywnego wchodzą dwa najistotniejsze elementy tj. zapobieganie utracie ciepła oraz pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych-przede wszystkim energii słonecznej.

REKLAMA

Zmiany w sprawie energii budynków

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami w Dyrektywie z dnia 18 maja 2010r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków-na terenie całej Unii Europejskiej mają być wznoszone budynki o bardzo małym zapotrzebowaniu na energię tzw. domy pasywne, czy też energooszczędne. Jednakże w dyrektywie celowo nie posługują się terminem „dom pasywny”, ponieważ jest to jedna z propozycji osiągnięcia standardu niskoenergetycznego.

Zobacz również: Energooszczędny dom w krótkim czasie

Co to jest dom pasywny?

REKLAMA

Termin domu pasywnego został wprowadzony przez Instytut Budynków Pasywnych wraz z systemem ich certyfikacji. Budynek pasywny w rozumieniu potocznym to ocieplony, szczelny budynek, w których zastosowano nowoczesne urządzenia do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, a także i wentylacji – z odzyskiem ciepła. Dom pasywny jest budynkiem, którego zaletą jest przede wszystkim to, iż ma on bardzo niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą.

Dom pasywny to budynek, który dla zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców nie zużywa więcej niż 15 kWh energii na 1 m2 powierzchni użytkowej rocznie. Jest to ogromna zaleta tego rodzaju technologii, ponieważ oznacza to przynajmniej czterokrotnie niższe zużycie energii niż w budownictwie o technologii tradycyjnej.

Zalety domu pasywnego

Dom pasywny ma wiele zalet, które dotyczą zarówno kwestii utrzymania, jak i ekologii. Dom pasywny dzięki odpowiednio zaprojektowanym ścianom zewnętrznym, minimalizuje straty ciepła w poszczególnych pomieszczeniach. Natomiast temperatura w pomieszczeniach budynku jest utrzymywana na najwyższym poziomie dzięki pasywnym źródłom ciepła tj. światło słoneczne, urządzenia elektryczne.

Innymi zaletami domu pasywnego są:

REKLAMA

– dom pasywny nie wymaga ogrzewania, dlatego też jest tani w utrzymaniu. Jednakże kwota ta będzie ulegała zmianie, tzn. będzie wyższa, ze względu na postępujący i nieunikniony w przyszłości wzrost światowych cen energii. Obecnie utrzymanie domu mieści się w granicy od kilkaset złotych w jednym sezonie grzewczym,
– inwestycja w dom pasywny to swego rodzaju także niezależność. Korzyści z tejże niezależności widać w tym, że z powodu np. nieuregulowania opłat, nigdy nie zostanie domownikom odcięty dopływ do gazu lub elektryczność potrzebnej do ogrzania,
– zaletą projektu domu pasywnego jest aspekt wykorzystywanej w tymże projekcie ekologii. Znaczna większość energii zużywanej w typowym gospodarstwie domowym jest wykorzystywana do ogrzania domu. Natomiast reszta energii (około 40%) to ogrzanie wody oraz praca urządzeń elektrycznych, w tym też gotowanie. Zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku zmniejsza emisję dwutlenku węgla, co przyczyni się do obniżenia niekorzystnego wpływu na klimat globalny.

Reasumując należy podkreślić, iż tego rodzaju inwestycja zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom domów pasywnych, biorąc pod uwagę coraz bardziej narastające konflikty na arenie międzynarodowej-na tle energetycznym, zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i w skali kraju.

Zobacz również: Pozyskiwanie energii słonecznej przez kolektory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA