REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zalety domu pasywnego

W skład idei domu pasywnego wchodzą: zapobieganie utracie ciepła oraz pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych energii słonecznej
W skład idei domu pasywnego wchodzą: zapobieganie utracie ciepła oraz pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych energii słonecznej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Architekt projektując dom pasywny musi kłaść nacisk przede wszystkim na jego funkcję, która charakteryzuje się przy tym specyficzną formą, często także niedopasowaną do lokalnej tradycji architektonicznej. Inwestycja w dom pasywny, jako stosunkowo nowy pomysł ma wiele zalet, które dotyczą zarówno kwestii utrzymania, jak i ekologii.

Inwestycja w dom pasywny jest współcześnie traktowana, jako nowy pomysł. W skład idei domu pasywnego wchodzą dwa najistotniejsze elementy tj. zapobieganie utracie ciepła oraz pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych-przede wszystkim energii słonecznej.

REKLAMA

Zmiany w sprawie energii budynków

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami w Dyrektywie z dnia 18 maja 2010r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków-na terenie całej Unii Europejskiej mają być wznoszone budynki o bardzo małym zapotrzebowaniu na energię tzw. domy pasywne, czy też energooszczędne. Jednakże w dyrektywie celowo nie posługują się terminem „dom pasywny”, ponieważ jest to jedna z propozycji osiągnięcia standardu niskoenergetycznego.

Zobacz również: Energooszczędny dom w krótkim czasie

Co to jest dom pasywny?

REKLAMA

Termin domu pasywnego został wprowadzony przez Instytut Budynków Pasywnych wraz z systemem ich certyfikacji. Budynek pasywny w rozumieniu potocznym to ocieplony, szczelny budynek, w których zastosowano nowoczesne urządzenia do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, a także i wentylacji – z odzyskiem ciepła. Dom pasywny jest budynkiem, którego zaletą jest przede wszystkim to, iż ma on bardzo niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą.

Dom pasywny to budynek, który dla zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców nie zużywa więcej niż 15 kWh energii na 1 m2 powierzchni użytkowej rocznie. Jest to ogromna zaleta tego rodzaju technologii, ponieważ oznacza to przynajmniej czterokrotnie niższe zużycie energii niż w budownictwie o technologii tradycyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zalety domu pasywnego

Dom pasywny ma wiele zalet, które dotyczą zarówno kwestii utrzymania, jak i ekologii. Dom pasywny dzięki odpowiednio zaprojektowanym ścianom zewnętrznym, minimalizuje straty ciepła w poszczególnych pomieszczeniach. Natomiast temperatura w pomieszczeniach budynku jest utrzymywana na najwyższym poziomie dzięki pasywnym źródłom ciepła tj. światło słoneczne, urządzenia elektryczne.

Innymi zaletami domu pasywnego są:

REKLAMA

– dom pasywny nie wymaga ogrzewania, dlatego też jest tani w utrzymaniu. Jednakże kwota ta będzie ulegała zmianie, tzn. będzie wyższa, ze względu na postępujący i nieunikniony w przyszłości wzrost światowych cen energii. Obecnie utrzymanie domu mieści się w granicy od kilkaset złotych w jednym sezonie grzewczym,
– inwestycja w dom pasywny to swego rodzaju także niezależność. Korzyści z tejże niezależności widać w tym, że z powodu np. nieuregulowania opłat, nigdy nie zostanie domownikom odcięty dopływ do gazu lub elektryczność potrzebnej do ogrzania,
– zaletą projektu domu pasywnego jest aspekt wykorzystywanej w tymże projekcie ekologii. Znaczna większość energii zużywanej w typowym gospodarstwie domowym jest wykorzystywana do ogrzania domu. Natomiast reszta energii (około 40%) to ogrzanie wody oraz praca urządzeń elektrycznych, w tym też gotowanie. Zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku zmniejsza emisję dwutlenku węgla, co przyczyni się do obniżenia niekorzystnego wpływu na klimat globalny.

Reasumując należy podkreślić, iż tego rodzaju inwestycja zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom domów pasywnych, biorąc pod uwagę coraz bardziej narastające konflikty na arenie międzynarodowej-na tle energetycznym, zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i w skali kraju.

Zobacz również: Pozyskiwanie energii słonecznej przez kolektory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

REKLAMA

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

REKLAMA

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA