REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zalety domu pasywnego

W skład idei domu pasywnego wchodzą: zapobieganie utracie ciepła oraz pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych energii słonecznej
W skład idei domu pasywnego wchodzą: zapobieganie utracie ciepła oraz pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych energii słonecznej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Architekt projektując dom pasywny musi kłaść nacisk przede wszystkim na jego funkcję, która charakteryzuje się przy tym specyficzną formą, często także niedopasowaną do lokalnej tradycji architektonicznej. Inwestycja w dom pasywny, jako stosunkowo nowy pomysł ma wiele zalet, które dotyczą zarówno kwestii utrzymania, jak i ekologii.

Inwestycja w dom pasywny jest współcześnie traktowana, jako nowy pomysł. W skład idei domu pasywnego wchodzą dwa najistotniejsze elementy tj. zapobieganie utracie ciepła oraz pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych-przede wszystkim energii słonecznej.

REKLAMA

Zmiany w sprawie energii budynków

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami w Dyrektywie z dnia 18 maja 2010r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków-na terenie całej Unii Europejskiej mają być wznoszone budynki o bardzo małym zapotrzebowaniu na energię tzw. domy pasywne, czy też energooszczędne. Jednakże w dyrektywie celowo nie posługują się terminem „dom pasywny”, ponieważ jest to jedna z propozycji osiągnięcia standardu niskoenergetycznego.

Zobacz również: Energooszczędny dom w krótkim czasie

Co to jest dom pasywny?

REKLAMA

Termin domu pasywnego został wprowadzony przez Instytut Budynków Pasywnych wraz z systemem ich certyfikacji. Budynek pasywny w rozumieniu potocznym to ocieplony, szczelny budynek, w których zastosowano nowoczesne urządzenia do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, a także i wentylacji – z odzyskiem ciepła. Dom pasywny jest budynkiem, którego zaletą jest przede wszystkim to, iż ma on bardzo niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą.

Dom pasywny to budynek, który dla zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców nie zużywa więcej niż 15 kWh energii na 1 m2 powierzchni użytkowej rocznie. Jest to ogromna zaleta tego rodzaju technologii, ponieważ oznacza to przynajmniej czterokrotnie niższe zużycie energii niż w budownictwie o technologii tradycyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zalety domu pasywnego

Dom pasywny ma wiele zalet, które dotyczą zarówno kwestii utrzymania, jak i ekologii. Dom pasywny dzięki odpowiednio zaprojektowanym ścianom zewnętrznym, minimalizuje straty ciepła w poszczególnych pomieszczeniach. Natomiast temperatura w pomieszczeniach budynku jest utrzymywana na najwyższym poziomie dzięki pasywnym źródłom ciepła tj. światło słoneczne, urządzenia elektryczne.

Innymi zaletami domu pasywnego są:

REKLAMA

– dom pasywny nie wymaga ogrzewania, dlatego też jest tani w utrzymaniu. Jednakże kwota ta będzie ulegała zmianie, tzn. będzie wyższa, ze względu na postępujący i nieunikniony w przyszłości wzrost światowych cen energii. Obecnie utrzymanie domu mieści się w granicy od kilkaset złotych w jednym sezonie grzewczym,
– inwestycja w dom pasywny to swego rodzaju także niezależność. Korzyści z tejże niezależności widać w tym, że z powodu np. nieuregulowania opłat, nigdy nie zostanie domownikom odcięty dopływ do gazu lub elektryczność potrzebnej do ogrzania,
– zaletą projektu domu pasywnego jest aspekt wykorzystywanej w tymże projekcie ekologii. Znaczna większość energii zużywanej w typowym gospodarstwie domowym jest wykorzystywana do ogrzania domu. Natomiast reszta energii (około 40%) to ogrzanie wody oraz praca urządzeń elektrycznych, w tym też gotowanie. Zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku zmniejsza emisję dwutlenku węgla, co przyczyni się do obniżenia niekorzystnego wpływu na klimat globalny.

Reasumując należy podkreślić, iż tego rodzaju inwestycja zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom domów pasywnych, biorąc pod uwagę coraz bardziej narastające konflikty na arenie międzynarodowej-na tle energetycznym, zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i w skali kraju.

Zobacz również: Pozyskiwanie energii słonecznej przez kolektory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA