REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zalety domu pasywnego

Subskrybuj nas na Youtube
W skład idei domu pasywnego wchodzą: zapobieganie utracie ciepła oraz pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych energii słonecznej
W skład idei domu pasywnego wchodzą: zapobieganie utracie ciepła oraz pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych energii słonecznej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Architekt projektując dom pasywny musi kłaść nacisk przede wszystkim na jego funkcję, która charakteryzuje się przy tym specyficzną formą, często także niedopasowaną do lokalnej tradycji architektonicznej. Inwestycja w dom pasywny, jako stosunkowo nowy pomysł ma wiele zalet, które dotyczą zarówno kwestii utrzymania, jak i ekologii.

Inwestycja w dom pasywny jest współcześnie traktowana, jako nowy pomysł. W skład idei domu pasywnego wchodzą dwa najistotniejsze elementy tj. zapobieganie utracie ciepła oraz pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych-przede wszystkim energii słonecznej.

REKLAMA

Zmiany w sprawie energii budynków

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami w Dyrektywie z dnia 18 maja 2010r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków-na terenie całej Unii Europejskiej mają być wznoszone budynki o bardzo małym zapotrzebowaniu na energię tzw. domy pasywne, czy też energooszczędne. Jednakże w dyrektywie celowo nie posługują się terminem „dom pasywny”, ponieważ jest to jedna z propozycji osiągnięcia standardu niskoenergetycznego.

Zobacz również: Energooszczędny dom w krótkim czasie

Co to jest dom pasywny?

REKLAMA

Termin domu pasywnego został wprowadzony przez Instytut Budynków Pasywnych wraz z systemem ich certyfikacji. Budynek pasywny w rozumieniu potocznym to ocieplony, szczelny budynek, w których zastosowano nowoczesne urządzenia do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, a także i wentylacji – z odzyskiem ciepła. Dom pasywny jest budynkiem, którego zaletą jest przede wszystkim to, iż ma on bardzo niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą.

Dom pasywny to budynek, który dla zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańców nie zużywa więcej niż 15 kWh energii na 1 m2 powierzchni użytkowej rocznie. Jest to ogromna zaleta tego rodzaju technologii, ponieważ oznacza to przynajmniej czterokrotnie niższe zużycie energii niż w budownictwie o technologii tradycyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zalety domu pasywnego

Dom pasywny ma wiele zalet, które dotyczą zarówno kwestii utrzymania, jak i ekologii. Dom pasywny dzięki odpowiednio zaprojektowanym ścianom zewnętrznym, minimalizuje straty ciepła w poszczególnych pomieszczeniach. Natomiast temperatura w pomieszczeniach budynku jest utrzymywana na najwyższym poziomie dzięki pasywnym źródłom ciepła tj. światło słoneczne, urządzenia elektryczne.

Innymi zaletami domu pasywnego są:

REKLAMA

– dom pasywny nie wymaga ogrzewania, dlatego też jest tani w utrzymaniu. Jednakże kwota ta będzie ulegała zmianie, tzn. będzie wyższa, ze względu na postępujący i nieunikniony w przyszłości wzrost światowych cen energii. Obecnie utrzymanie domu mieści się w granicy od kilkaset złotych w jednym sezonie grzewczym,
– inwestycja w dom pasywny to swego rodzaju także niezależność. Korzyści z tejże niezależności widać w tym, że z powodu np. nieuregulowania opłat, nigdy nie zostanie domownikom odcięty dopływ do gazu lub elektryczność potrzebnej do ogrzania,
– zaletą projektu domu pasywnego jest aspekt wykorzystywanej w tymże projekcie ekologii. Znaczna większość energii zużywanej w typowym gospodarstwie domowym jest wykorzystywana do ogrzania domu. Natomiast reszta energii (około 40%) to ogrzanie wody oraz praca urządzeń elektrycznych, w tym też gotowanie. Zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku zmniejsza emisję dwutlenku węgla, co przyczyni się do obniżenia niekorzystnego wpływu na klimat globalny.

Reasumując należy podkreślić, iż tego rodzaju inwestycja zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom domów pasywnych, biorąc pod uwagę coraz bardziej narastające konflikty na arenie międzynarodowej-na tle energetycznym, zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i w skali kraju.

Zobacz również: Pozyskiwanie energii słonecznej przez kolektory

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA