Czy wiesz jak zrobić zaprawę murarską?
REKLAMA
REKLAMA
Najczęściej stosuje się cement portlandzki 35 lub 45 lub wapno hydratyzowane. Do zapraw narażonych na działanie wody używa się samego cementu, niekiedy z dodatkiem plastyfikatorów.
REKLAMA
Jeżeli przyrządzasz zaprawę z oddzielnych składników, pamiętaj, że ich proporcji uzyskuje się zaprawę o różnej wytrzymałości. Na ogół stosuje się zaprawę marki 15, czyli taką która po zastygnięciu wytrzymuje nacisk 15 MPa. Składa się z 1 części cementu, 2 części wapna i 10 części piasku. Używa się jej do murowania. Zaprawa marki 30 wytrzymuje nacisk 30 MPa i składa się z 1 części cementu, 1 części wapna i 7 części piasku. Stosowana jest do tynkowania.
Jak przygotować zaprawę? Odmierzasz najpierw łopatą odpowiednia ilość piasku (w zależności którą z powyższych zapraw potrzebujesz) i odmierz odpowiednią ilość cementu. Mieszasz je ze sobą po czym dodajesz wapno.
Teraz robisz w kupce dołek i wlewasz trochę wody. Mieszasz nabierając z brzegu i nasypując na szczyt. Jeśli mieszanka jest za gęsta dolej jeszcze trochę wody. Mieszasz do otrzymania jednolitej, plastyczne masy, odchodzącej łatwo od łopaty.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.