Jak działają i jakie są nawiewniki?
REKLAMA
REKLAMA
Sposób montowania nawiewników
REKLAMA
Nawiewniki mogą by montowane w ścianie, do istniejącego okna lub być integralną częścią okna nowego. Nawiewniki mogą być wyposażone w pilota, dzięki któremu można ustawiać przepływ powietrza, mogą wymagać ręcznego ustawiania szerokości szczeliny lub ustawiać ją automatycznie.
Nawiewniki higrosterowane i zwykłe
Ten rodzaj nawiewników zapewnia właściwy dopływ świeżego powietrza, ponieważ szczelina, przez którą następuje przepływ powietrza rozszczelnia się lub zawęża, w zależności od zawartości pary wodnej w pomieszczeniu. Taka automatyczna reakcja nawiewnika na zmieniające się warunki mikroklimatyczne wewnątrz domu czy mieszkania możliwa jest dzięki zastosowaniu taśmy poliamidowej, która reaguje kurczeniem się lub rozkurczaniem na zmiany wilgotności powietrza.
Polecamy: Jak zainstalować karnisz
W zwykłym nawiewniku, o ilości przepływającego powietrza decyduje różnica ciśnień między powietrzem wewnątrz domu i na zewnątrz. Im wyższa wilgotność panuje w pomieszczeniu, tym więcej powietrza nawiewnik wtłacza do wnętrza domu.
Jednak zimą, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura, nawiewniki powinny być maksymalnie przymknięte, gdyż różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz powoduje wtłoczenie do wnętrza mieszkania dużej ilości mroźnego powietrza.
Zalety nawiewników higrosterowanych
REKLAMA
Ich działanie nie wywołuje hałasu, a wręcz przeciwnie nawet tłumi hałasy z zewnątrz, których natężenie wzmaga się gdy okno jest uchylone lub rozszczelnione. Nawiewniki działają bez konieczności podłączania ich do sieci, zatem nie zużywają prądu, a ich automatyczna reakcja na zmianę warunków jest wynikiem kurczenia się lub rozprężania taśmy poliamidowej.
Działają wtedy, gdy domownicy znajdują się w danym pomieszczeniu, zapewniają właściwy poziom świeżego powietrza w pomieszczeniu, pozwalają oszczędzać koszty zużycia energii potrzebnej do ogrzania domu.
Czytaj także: Jak naprawić moskitierę
REKLAMA
REKLAMA