REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak uzyskać pozwolenie na budowę?

REKLAMA

REKLAMA

O pozwolenie na budowę musisz postarać się nawet wtedy, gdy chcesz zbudować coś na własnej działce. Budowanie bez pozwolenia będzie uznane za samowolę budowlaną i może zostać ukarane nawet nakazem rozbiórki stawianego obiektu. Jak i gdzie otrzymać zezwolenie na budowę oraz kiedy nie jest potrzebne?

Chcąc uzyskać zezwolenie na budowę musisz udać się do urzędu gminy (a konkretnie do wydziału architektury urzędu gminy) na terenie której leży teren budowy. Dowiedz się tam, czy twoja działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Większość gmin nie ma jednak miejscowych planów zagospodarowania terenu. Składasz więc w urzędzie pisemny wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Określasz w nim co masz zamiar wybudować i gdzie leży twoja działka (podaj jej numer). Wniosek możesz pobrać w urzędzie, w wygląda tak: boo.um.opole.pl/doc/KU-UAB-004-F-001.doc

REKLAMA

REKLAMA

O ile budowa, którą masz zamiar prowadzić, jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, wydający decyzję architekt określi wymagania, jakim musi odpowiadać wznoszony obiekt. Taka decyzja jest jednak ważna na pewien czas i trzeba będzie ją załatwiać ponownie.

Następnie musisz zlecić architektowi opracowanie projektu budowlanego. W wypadku zakupu gotowego projektu musisz zlecić wykonanie adaptacji projektu typowego i projektu zagospodarowania działki uprawnionemu projektantowi, najlepiej "z rejonu".

Projekt budowlany powinien posiadać: plan zagospodarowania działki, zapewnienie dostawy wszystkich mediów, które znajdują się przy działce, zapewnienie odbioru ścieków, warunki przyłączenia mediów do sieci, decyzje o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej, uzgodnienia włączenia do drogi i jeszcze kilka innych uzgodnień, jeśli będą one wynikać z zapisów w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o WZiZT.

Pobierasz tam odpowiedni formularz. Do wniosku musisz dołączyć: projekt budowy (4 egzemplarze) wraz z opiniami, pozwoleniami i innymi dokumentami określonymi w przepisach (różne dla różnych terenów, dowiesz się w urzędzie), oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, ważną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz inne dokumenty wymagane przez urząd. Gdy masz już opracowany projekt, możesz złożyć w urzędzie gminy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę.

Na decyzję gminy czeka się 2 miesiące. Jedna w praktyce trwa to trochę dłużej, zwłaszcza gdy, np. teren pod zabudowę znajduje się pod obserwacją archeologiczną.

REKLAMA

Pozwolenie na budowę jest konieczne także w przypadku poważniejszych prac remontowych, w wyniku których nastąpi zmiana wyglądu budynku, jego przeznaczenia lub konstrukcji. Pamiętaj, że podobnie jest z rozbiórką obiektów znajdujących się na twojej działce. Musisz uzyskać na to pozwolenie.

Nie musisz jednak strać się o pozwolenie na budowę: altany w ogrodzie o ile jej powierzchnia zabudowy nie przekracza 25 m2, ogrodzenia (o ile nie jest od strony ulicy i placu publicznego), parterowego budynku o powierzchni do 25 m2 przeznaczonego na działalność rolną i położonego na wsi (zgłaszasz tu tylko zamiar budowy właściwemu organowi państwowego nadzoru budowlanego dołączając wymagane szkice).

Pamiętaj, że ważność pozwolenia na budowę nie jest wieczna. Musisz rozpocząć budowę w ciągu 2 lat od uzyskania decyzji. Jeżeli rozpoczniesz prace, lecz w trakcie nastąpi przerwa dłuższa niż 2 lata, decyzja traci ważność.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Za darmo: projekty domów o powierzchni 70, 120, 150 i 180 metrów kwadratowych dostępne na stronie internetowej GUNB

  Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlego przybywa gotowych projektów domów, które można wykorzystać przy budowie, zaoszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych na kosztach. Najwięcej jest projektów domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych, ale sukcesywnie od dwóch miesięcy przybywa projektów domów większych.

  Jak nowy rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  W obliczu rosnących wyzwań na rynku mieszkaniowym, eksperci i deweloperzy zastanawiają się, jakie kroki powinien podjąć nowy rząd, aby skutecznie przyspieszyć budowę mieszkań i zwiększyć ograniczoną podaż. Przedstawiamy wyniki szczegółowej sondy wśród branżowych specjalistów, którzy dzielą się swoimi przewidywaniami i oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości rynku mieszkaniowego.

  Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

  Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  REKLAMA