REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zapewnić oddychanie elewacji?

Paweł Nawrocki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zagadnienie związane z „oddychaniem” ścian jest zagadnieniem ściśle związanym z innymi aspektami sztuki budowlanej. Jednym z nich jest właściwe ocieplenie ścian budynku.

Jakie materiały narażone są na zawilgocenia?

REKLAMA

W czasie układania warstw pod względem wytrzymałościowym, termicznym należy również pamiętać o zróżnicowaniu materiałów pod kątem paroizolacyjności. Statystyki wskazują, że na największe zagrożenie z powodu zawilgocenie narażone są budynki zbudowane z materiałów termicznych wykorzystujące wełnę mineralną oraz elementów konstrukcyjnych wykonanych z materiałów o dużej nasiąkliwości, takich jak beton komórkowy.

Paroprzepuszczalność

Zawilgocenie jest związane z kondensacją pary wodnej na skutek interakcji takich czynników jak temperatura, wilgotność powietrza oraz ciśnienie. W odniesieniu do izolacji termicznej materiały budowlane takie jak: wełna mineralna, tynki zewnętrzne oraz farby powinny charakteryzować się dobrą paroprzepuszczalnością, która umożliwi odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz.

Taki stan rzeczy mogą skutecznie poprawić działania mające na celu użycie tynków wysokoprzepuszczalnych lub pustaki wentylacyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Nakładanie tynku

Zastosowanie tych materiałów uniemożliwia wykraplanie się wody na skutek działania niskiej temperatury poniżej punktu rosy. Ogólna zasada jest taka, że należy dążyć do stosowania materiałów o dużym oporze dyfuzyjnym wewnątrz budynku a materiały porowate i charakteryzujące się wysoką ochroną termiczną na zewnątrz budynku. Prawidłowość wykonania przegrody można przewidzieć na etapie obliczeń. Obliczenia dotyczą określenia poziomu odporności przegrody na utratę ciepła oraz m.in. rozkład temperatury dający wgląd w przekrój ściany, w którym wystąpi wykraplanie wody.

Najlepiej, jeśli jest to miejsce izolacji, np.: styropianowej, gdyż w takiej warstwie nie ma wilgoci, która mogłaby się skroplić.

Reasumując przegroda powinna wyglądać następująco (licząc od strony zewnętrznej): ściana osłonowa, szczelina dylatacyjna(opcjonalnie), izolacja termiczna, ściana nośna, tynk cementowo-wapienny.

Czytaj także: Mostki termiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

REKLAMA

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA