Co trzeba wiedzieć o panelach?
REKLAMA
REKLAMA
Wygląd
REKLAMA
Panel taki składa się z wierzchniej warstwy laminatu lub papieru z nadrukowanym wzorem imitującym powierzchnię drewnianą nasączonego i pokrytego warstwą żywicy melaminowej. Zadaniem takiego pokrycia jest dekoracyjność oraz ochrona przez wilgocią oraz ścieraniem.
Wnętrze
Rdzeń panelu stanowi płyta HDF, MDF lub płyta wiórowa 8 mm. Warstwa spodnia wykonana jest z melaminy. Dodatkową zaletą melaminy jest elastyczności i zdolność do sprężystego zachowania kształtu.
Klasy ścieralności
Każdy panel laminowany ma zachowaną klasę ścieralności. Oznaczone SA symbolami od AC1 do AC4. Wzrost wartości oznacza wzrost odporności na ścieranie. Do pomieszczeń często użytkowanych z różnym typem obuwia, np: kuchnia, korytarz warto zastosować panele klasy AC3 i AC4.
Jak układać
Na rynku można uzyskać panele łączone w systemie zatrzasków lub na klej. Oba systemy są szczelne i wytrzymałe pod warunkiem dobrego montażu. Wszystkie typy paneli muszą być bezwzględnie ułożone na podkładzie z pianki polietylenowej stanowiącej izolację dźwiękochłonną oraz umożliwiającą kompensację nieznacznych nierówności podłogi. Dodatkowo pod warstwą pianki musi być ułożona warstwa folii izolacyjnej, która chroni przed zawilgoceniem.
Paneli nie wolno przybijać lub przyklejać do podłoża.
Polecamy: Podkłady pod posadzki
Panele stanowią rodzaj podłogi pływającej.
Aby ograniczyć efekt trzeszczenia podłogi panele muszą być ułożone na podłodze o nierówności nie większej 1 cm/2m.
Panele klejone łączy się poprzez naniesienie kleju do złącza „na wpust i pióro”. Są to panele tańsze, ale proces wykonania jest bardzo pracochłonny i czasochłonny. W zamian uzyskujemy szczelne polaczenia chroniące przed wnikaniem wilgoci.
Panele łączone bezklejowo wykonywane są poprzez łączenie kolejnych elementów za pomocą zatrzasków. Zatrzask to specjalnie wyfrezowany element wpustu i pióra.
Zaletą takiego zamku jest szybkość montażu i geometryczna niezmienność. Połączenie takie można zdemontować w razie zniszczenia, jeśli nie uszkodzimy złącza.
Czytaj także: Drewno jako materiał podłogowy
REKLAMA
REKLAMA