REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co trzeba wiedzieć o panelach?

Paweł Nawrocki
Panele laminowane to doskonały wybór dla osób, które chcą uzyskać podłogę doskonale imitującą drzewo. Koszt takiej posadzki jest relatywnie bardzo niski w układzie zastosowania parkietu drewnianego
Panele laminowane to doskonały wybór dla osób, które chcą uzyskać podłogę doskonale imitującą drzewo. Koszt takiej posadzki jest relatywnie bardzo niski w układzie zastosowania parkietu drewnianego

REKLAMA

REKLAMA

Panele laminowane to doskonały wybór dla osób, które chcą uzyskać podłogę doskonale imitującą drzewo. Koszt takiej posadzki jest relatywnie bardzo niski w układzie zastosowania parkietu drewnianego.

Wygląd

REKLAMA

Panel taki składa się z wierzchniej warstwy laminatu lub papieru z nadrukowanym wzorem imitującym powierzchnię drewnianą nasączonego i pokrytego warstwą żywicy melaminowej. Zadaniem takiego pokrycia jest dekoracyjność oraz ochrona przez wilgocią oraz ścieraniem.

Wnętrze

Rdzeń panelu stanowi płyta HDF, MDF lub płyta wiórowa 8 mm. Warstwa spodnia wykonana jest z melaminy. Dodatkową zaletą melaminy jest elastyczności i zdolność do sprężystego zachowania kształtu.

Klasy ścieralności

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każdy panel laminowany ma zachowaną klasę ścieralności. Oznaczone SA symbolami od AC1 do AC4. Wzrost wartości oznacza wzrost odporności na ścieranie. Do pomieszczeń często użytkowanych z różnym typem obuwia, np: kuchnia, korytarz warto zastosować panele klasy AC3 i AC4.

Jak układać

Na rynku można uzyskać panele łączone w systemie zatrzasków lub na klej. Oba systemy są szczelne i wytrzymałe pod warunkiem dobrego montażu. Wszystkie typy paneli muszą być bezwzględnie ułożone na podkładzie z pianki polietylenowej stanowiącej izolację dźwiękochłonną oraz umożliwiającą kompensację nieznacznych nierówności podłogi. Dodatkowo pod warstwą pianki musi być ułożona warstwa folii izolacyjnej, która chroni przed zawilgoceniem.

Paneli nie wolno przybijać lub przyklejać do podłoża.

Polecamy: Podkłady pod posadzki

Panele stanowią rodzaj podłogi pływającej.

Aby ograniczyć efekt trzeszczenia podłogi panele muszą być ułożone na podłodze o nierówności nie większej 1 cm/2m.

Panele klejone łączy się poprzez naniesienie kleju do złącza „na wpust i pióro”. Są to panele tańsze, ale proces wykonania jest bardzo pracochłonny i czasochłonny. W zamian uzyskujemy szczelne polaczenia chroniące przed wnikaniem wilgoci.

Panele łączone bezklejowo wykonywane są poprzez łączenie kolejnych elementów za pomocą zatrzasków. Zatrzask to specjalnie wyfrezowany element wpustu i pióra.

Zaletą takiego zamku jest szybkość montażu i geometryczna niezmienność. Połączenie takie można zdemontować w razie zniszczenia, jeśli nie uszkodzimy złącza. 

Czytaj także: Drewno jako materiał podłogowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA