Zabezpieczenie czy ozdoba - czy budować dom na cokole?
REKLAMA
REKLAMA
Standardowo cokół ma wysokość od 30 do 50 cm. Niższe cokoły powinny automatycznie zostać przez Was wyeliminowane-nie pełnią funkcji ochronnych. Oczywiście istnieją również wyższe, stosowane do domów podpiwniczonych.
REKLAMA
Wykończenie cokołu
Do wykończenia zewnętrznej części cokołu zastosować można:
• okładzinę kamienną lub ceramiczną – przed zastosowaniem okładziny warto cokół zagruntować, aby nie podciągał wody, np. z masy tynkarskiej. Do okładzin ceramicznych zaliczamy płytki klinkierowe, które imitujące cegłę klinkierową. W kamiennych stosuje się płytki sztuczne, imitujące kamień oraz naturalne.
• tynk – najlepszy i najefektowniejszy jest żywiczny mozaikowy. Zawiera kruszywo średnicy od 0,8 do 3 mm. Nie należy go stosować wówczas, gdy cokół był pokryty tynkiem ciepłochronnym oraz gdy zawiera elementy sztuczne. Tynk dostępny jest w wielu kolorach.
• cegłę klinkierową – do murowania najlepiej wybrać te o powierzchni gładkiej, aby łatwiej można było utrzymać je w czystości.
• kamień – najlepiej kamienie łupane. Po dopasowaniu ilości, koloru a także wielkości łączy się je zaprawą cementową.
Powyżej zaprezentowane możliwości wykończenia cokołu, należą do kwestii czysto estetycznych, można powiedzieć, kosmetycznych. Najważniejszą sprawą jest ochrona i bezpieczeństwo, jakie cokół niesie ze sobą.
Cofnięcie i wysuniecie
Cokół może być zarówno cofnięty jak i wysunięty z lica ściany. Skoro jego głównym zadaniem jest ochrona przed zawilgoceniem ściany stykającej się z gruntem, powinien być on o kilka centymetrów (około 2-3) cofnięty, aby spływająca po powierzchni woda nie miała styku z cokołem.
Zobacz także: Jak zaprojektować ciekawy cokół?
REKLAMA
Zdarzają się sytuacje, gdy jest on wysunięty, z całkowicie różnych przyczyn (np. błąd przy budowie). Wtedy trzeba skupić się na dodatkowej ochronie cokołu przed wilgocią-poprzez wstawienie obróbki blacharskiej ze specjalnie przygotowaną do tego celu blachą oraz silikonowym uszczelnieniem.
Ponadto specjaliści radzą, aby uważać na wysunięte cokoły na działkach, na których rośnie duża ilość drzew. Cień korzystny dla nas, nie będzie służył cokołowi, który nie będzie miał możliwości wyschnięcia.
Zobacz także: Jak wykonać cokół z klinkieru?
O niezastąpionej funkcji cokołów świadczyć może ich chociażby niezwykła żywotność, już od czasu antycznych. Stosowany głównie jako element dekoracyjny, obecnie łączy w sobie dwie najważniejsze funkcje-estetykę i zabezpieczenie. Dzięki czemu możemy cieszyć się bezpiecznym, a także pięknym domem.
REKLAMA
REKLAMA