REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ściany z ceramiki czy z betonu komórkowego?

Daniel Dębczak
Ceramika i beton komórkowy to dwa najpopularniejsze materiały budowlane
Ceramika i beton komórkowy to dwa najpopularniejsze materiały budowlane
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wyroby ceramiczne od wieków są stosowane do wznoszenia różnych elementów budowli w tym także ścian. Ceramiczne wyroby budowlane, w głównej mierze składają się z gliny lub iłu oraz piasku i popiołu. Charakteryzuje je bardzo dobra termoizolacyjność a także mała porowatość i nasiąkliwość. Cegły ceramiczne w porównaniu z innymi materiałami są najmniej podatne na zmienność kształtu np. pod wpływem obciążeń statycznych, ciepła lub niskich temperatur. Beton komórkowy charakteryzuje się bardzo małą gęstością objętościową (jest lżejszy od ceramiki), ma także bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła. Wynika to przede wszystkim z zawartości zamkniętych w nim makro-porów, które stanowią świetny izolator termiczny.

O tym jaki materiał wybierzemy, często decyduje cena, niemniej jednak pod uwagę powinniśmy brać także parametry wytrzymałościowe, termiczne i akustyczne. Materiały ceramiczne przez stulecia stosowane do budowy potwierdzają swoją jakość i trwałość. Beton komórkowy to materiał dość nowy bo wynaleziony pod koniec XIX wieku.

REKLAMA

Charakterystyka materiałów

Cienkie szczeliny w strukturze pustaków ceramicznych sprawiają, że są one materiałem dobrze akumulującym ciepło, nie są one jednak dobrym materiałem izolacyjnym, dlatego też najczęściej buduje się z nich tylko ściany z ociepleniem dwu lub trój warstwowe. Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku ścian wznoszonych z ceramiki poryzowanej, która ze względu na technologię wykonania ma lepsze parametry izolacyjne. Ceramika poryzowana charakteryzuje się dobrą izolacyjnością cieplną, w związku z czym można z niej budować ściany jednowarstwowe.

Podczas budowy ścian jednowarstwowych z ceramiki poryzowanej, należy uważać aby nie powstawały mostki termiczne.

REKLAMA

Beton komórkowy jest materiałem w skład którego wchodzą: piasek, woda i wapień. Materiał ten charakteryzuje się: dobrą izolacyjnością termiczną, łatwością obróbki i niewielką masą. Najczęściej produkowanymi z niego elementami są bloczki i płytki, niemniej jednak można z niego wykonywać większość elementów konstrukcyjnych budynku (np: nadproża oraz elementy dachów i stropów). Najczęściej wykonywanym rodzajem ścian z betonu komórkowego są ściany jednowarstwowe. Jeśli bloczki będą dobrej jakości i będą dokładnie dobrane pod względem wymiarów, zapewnią przegrodzie dobrą izolacyjność i wytrzymałość przez wiele lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Beton komórkowy jest materiałem, który akumuluje ciepło, wolno wyziębia się zimą i jest chłodny latem. Poza tym jest całkowicie mrozoodpornym i niepalny a wraz z upływem czasu nie pogarszają się jego właściwości techniczne.

Bloczki z betonu komórkowego w szczególności te o małej gęstości dobrze sprawdzają się przy ogrzewaniu domu pompą ciepła lub promiennikami elektrycznymi, skłania to do oszczędniejszego dawkowania energii i oszczędności.

Ochrona materiałów

Oba materiały stosowane do budowy ścian zewnętrznych należy chronić przed nasiąkaniem wodą, zaciekaniem i śniegiem. Bloczki z betonu komórkowego szybko chłoną wodę, mokre tracą swoje właściwości termiczne. Materiały ceramiczne słabiej pochłaniają wilgoć w związku z czym są bardziej odporne na ewentualne zawilgocenia.

Współczynnik izolacyjności akustycznej

Współczynnik izolacyjności akustycznej (Rw) obu materiałów zależy od ich gęstości. Im jest ona większa, tym materiał jest lepiej izolujący. Najlepiej akustycznie izolują boczki z betonu komórkowego w odmianach 600 i 700, z materiałów ceramicznych najlepiej sprawdza się cegła klinkierowa.

Im wyższej odmiany jest beton, tym ma lepsza wytrzymałość, ale gorsza izolacyjność cieplna.

Wyrób materiałów

Do wytwarzania betonu komórkowego używa się naturalnych surowców niepalnych. Proces produkcji elementów ceramicznych, w którym są spiekane lub wypalane powoduje, że są one wysoce odporne na działanie wysokiej temperatury.

Wznoszenie ścian

REKLAMA

Podczas wnoszenia ścian powstaje wiele odpadów, w przypadku budowania z betonu komórkowego można to ograniczyć do minimum. Bloczki łatwo docina się do wymaganych wymiarów, a ich wielkość pozwalają na szybkie wznoszenie ścian. Materiały ceramiczne są twarde i bardziej kruche, przez co trudniej się je tnie i łatwiej się kruszą.

Podczas montażu instalacji w ścianach z betonu komórkowego, przewody możemy układać w bruzdach których nie da się utworzyć w ścianach z pustaków ceramicznych. Również zastosowanie odpowiednio małych średnic rur doprowadzających wodę użytkową do łazienki czy kuchni pozwala na ukrycie ich w ścianie.

Warto pamiętać, aby chronić nasz materiał po zakupieniu oraz podczas transportu na plac budowy. Zadbajmy o ostrożny rozładunek pustaków ceramicznych, łatwo kruszą się i pękają. W przypadku bloczków z betonu komórkowego nie zaleca się pozostawiania ich bez przykrycia, zawilgocone mogą sprawiać problemy przy dokładnym docinaniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA