REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa i remont

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaki strop powinien być w Twoim domu?


Strop to niezwykle istotny element konstrukcji domu. Odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo domowników. Jaki strop będzie odpowiedni do naszego domu? Na co zwrócić uwagę? Strop musi współgrać z wymaganiami technicznymi budynku. Jeśli remontujemy stary strop musimy zadbać o jego odpowiednie wzmocnienie. Przy każdym z tych działań powinien znajdować się specjalista z odpowiednimi uprawnieniami.

Jak sprawdzić czy licznik energii elektrycznej działa prawidłowo?


Licznik energii elektrycznej to specyficzny rodzaj urządzenia elektrycznego, który również ulega awariom i usterkom. Nieprawidłowości jego działania objawiać się mogą błędnym zliczaniem energii elektrycznej, a więc pojawia się potrzeba kontroli jego stanu technicznego, by opłacane rachunki były adekwatne do konsumowanej energii.

Bezpiecznik i wyłącznik nadprądowy – który wyłączy jako pierwszy?


W domowych instalacjach elektrycznych coraz częściej spotkać można oba rodzaje zabezpieczeń, tj. bezpieczniki topikowe i wyłączniki nadprądowe, które spełniają takie samo zadanie. Czy jednak oznacza to, że ich poprawne współdziałanie jest zawsze zapewnione?

Czym są gonty modyfikowane elastomerem?

Gonty modyfikowane elastomerem charakteryzują się tym, że są elastyczne nawet w ujemnych temperaturach, poza tym są bardzo trwałe.

REKLAMA

Dlaczego farba na elewacji się łuszczy?


Powody łuszczenia się farby zależne są od czasu, który minął od pomalowania elewacji. Jeśli farba łuszczy się zaraz po pomalowaniu, to błędy popełniliśmy już przed malowaniem i w trakcie malowania. Natomiast jeśli farba na naszej elewacji złuszczyła się po długim czasie, przyczyną może być wilgoć, wysoka zmienność temperatur czy wysokie nasłonecznienie.

Jakie drzwi stosujemy w domach energooszczędnych?

Coraz częściej decydujemy się na domy jednorodzinne energooszczędne, a nawet pasywne, gdyż dążymy do zminimalizowania strat ciepła z naszego budynku. W tym celu należy zadbać, by wszelkie przegrody były odpowiednio zaizolowane w tym drzwi zewnętrzne. Główną cechą, na którą musimy zwrócić uwagę przy wyborze takich drzwi, to ich współczynnik przenikania ciepła (maksymalnie 1,0 W/mk).

Czym najlepiej termicznie izolować ławy fundamentowe?

Izolowanie termiczne ław fundamentowych ochroni nas przed zbyt dużymi stratami ciepła z budynku, co pozwoli nam zaoszczędzić w późniejszym czasie na ogrzewaniu. Stosowanie styropianu XPS zapewni nam poza izolacją termiczną także dodatkową ochronę przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi powstającymi przy zasypywaniu fundamentów lub powstającymi poprzez korzenie roślin i drzew.

Czym ocieplić dach płaski?


Dach płaski (inaczej nazywany stropodachem) bez wątpienia należy ocieplić. Chronimy się w ten sposób przed stratami ciepła i wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Możemy stosować
wełnę mineralną, styropian i polistyren ekstrudowany w zależności od technologii i układu warstw materiałów oraz sposobu użytkowania naszego dachu.

REKLAMA

Skąd się biorą wykwity na elewacji z klinkieru?

Białe wykwity na elewacji z klinkieru szpecą ściany, a powstawać mogą zaraz po jej wzniesieniu. Przed wykwitami możemy się chronić już przed wymurowaniem ściany przez odpowiednie dobieranie materiałów i sposób wykonania. Można je też zwalczyć, gdy już się pojawią.

Kilka słów o kotłach gazowych


Gdy chcemy kupić kocioł gazowy stajemy przed ogromnym wyborem. Kocioł może podgrzewać wodę lub zapewnić ogrzewanie domu. Musimy teraz zastanowić się nad tym, jaki kocioł wybrać – stojący czy wiszący?

Jak samodzielnie wybrać i zamontować wykładzinę?


Są tanie, wytrzymałe i dobrze prezentują się na podłodze. Wykładziny podłogowe nadają się do każdego wnętrza. Elastyczne wersje PCV do złudzenia przypominają panele.

Jak dobrać odpowiednie drzwi do wnętrza?


Podstawową funkcją drzwi w mieszkaniu jest oddzielanie pomieszczeń i ochrona prywatności. W zależności od tego, na jak dużej powierzchni mieszkamy i jakie role spełniają pomieszczenia, powinniśmy dobierać drzwi. Przesuwna wersja pozwoli nam zaoszczędzić więcej wolnej przestrzeni.

Jaki dach wybrać w gotowym projekcie?

Nawet jeśli decydujemy się skorzystać z gotowego projektu warto zainteresować się, jakie pokrycie, kształt i typ dachu zaplanował architekt. Ważne jest, żeby dach pełnił nie tylko walory estetyczne, ale też by był odpowiedni do lokalizacji działki.

Jak wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków, by nie naruszyć prawa?


Zanim zaczniemy rozkopywać naszą działkę pod budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, dowiedzmy się, jakie przepisy obowiązują podczas takich prac.

Jak poprawnie zamontować centralne ogrzewanie?

Instalacja centralnego ogrzewania na pierwszy rzut oka nie powinna stanowić problemu. Jednak by w trakcie jej wykonywania nie okazało się, że to zadanie nas przerosło, powinniśmy dowiedzieć się czegoś na ten temat. Można też poprosić o pomoc fachowca.

Cegła czy drewno? Różnice między domem drewnianym a murowanym

Dom drewniany, czy dom z cegły? Która technologia jest lepsza? Domy drewniane tak samo jak domy z cegły mają zarówno swoje zalety jak i wady. Zobacz jakie.

Działka ekologiczna? Czemu nie!

Często chcemy zrobić coś dla środowiska i zacząć prowadzić zdrowszy styl życia, bezpieczniejszy dla przyrody. Jednak nie mamy pomysłu, co można zrobić. Może, gdy zdecydujemy się wybudować dom, zastanówmy się nad eko-działką?

Jak można wspomagać wentylację naturalną?


Wentylacja naturalna jest bardzo kapryśną formą wentylacji. Wpływają na nią w dużym stopniu globalne warunki atmosferyczne oraz lokalne zmiany ciśnienia wywołane wiatrem. Rezultatem źle działającej instalacji wentylacji naturalnej jest brak wymiany powietrza w pomieszczeniu. Co zrobić aby wspomóc naturalne procesy wymiany powietrza?

Jak należy zaprojektować wentylację grawitacyjną w domku jednorodzinnym?


Wentylacja grawitacyjna jako najtańsza i najprostsza forma wentylacji spełni swoje zadanie tylko wtedy gdy będzie poprawnie zaprojektowana i wykonana. Na co zwracać uwagę przy sprawdzaniu projektu i wykonawstwie takiej instalacji?

Czym są gruntowe wymienniki ciepła i jakie mają zastosowanie?


Gruntowe wymienniki ciepła coraz częściej spotykane w nowoczesnych i energooszczędnych instalacjach z roku na rok stają się tańsze. Co nam oferują, i jakie są przykłady ich zastosowania?

Gdzie lokalizować wyrzutnię powietrza?


Właściwa lokalizacja wyrzutni powietrza jest ważna ze względu na uciążliwy charakter powietrza z niej wyrzucanego. Nie powinno ono uprzykrzać komuś życia, ani powodować niekorzystnych skutków dla otoczenia. Dodatkowo polskie prawo podchodzi bardzo restrykcyjnie do tej sprawy. W razie złej lokalizacji wyrzutni budynek może nie zostać odebrany przez rzeczoznawcę do spraw BHP.

Gdzie należy lokalizować czerpnię powietrza?


Właściwa lokalizacja czerpni powietrza może znacząco wpłynąć na pracę instalacji wentylacji i jakość powietrza nawiewanego. Dodatkowo należy się stosować do odpowiednich przepisów przy lokalizowaniu czerpni powietrza względem innych elementów budowlano-instalacyjnych.

Jakie są domowe metody regulacji instalacji wentylacji mechanicznej?


Warunkiem prawidłowego działania każdej instalacji wentylacji jest jej właściwa regulacja. Do zgrubnej regulacji małych instalacji domowych nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza ani aparatura. Zapoznajmy się jednak z podstawami i wykorzystajmy je w praktyce.

Jakie są koszty eksploatacyjne pompy ciepła i od czego zależą?


Duże koszty instalacji pompy ciepła zniechęcają inwestorów do zakupu. Jednak technologia ta oferuje bardzo niskie koszty eksploatacyjne takich instalacji, oraz wysokie sprawności urządzeń w nich stosowanych. Warto więc zapoznać się czy koszty eksploatacyjne oraz amortyzacyjne instalacji z pompą ciepła są atrakcyjne.

Jakie są koszty inwestycyjne pompy ciepła?


Pompy ciepła są coraz częściej brane pod rozwagę w trakcie planowania inwestycji. Coraz niższe ceny rynkowe oraz bardzo niskie koszty eksploatacyjne tych urządzeń powodują ich atrakcyjność dla odbiorcy. Jedyną wadą tych rozwiązań są koszty inwestycyjne. Czy rzeczywiście?

Jakie są najważniejsze parametry pompy ciepła?


Decydując się na inwestycję z pompą ciepła powinniśmy zaznajomić się z jej najważniejszymi parametrami. Nie zawsze warto inwestować w najdroższe urządzenie na rynku jeśli z założenia nie będziemy wykorzystywali jego możliwości i potencjału. Jakie są więc parametry pomp ciepła na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie?

Co to jest pompa ciepła?


Coraz częściej słyszymy o odnawialnych źródłach energii oraz o przyszłościowych rozwiązaniach związanych z pompami ciepła. Istnieje wiele programów dotacji do instalacji z pompami ciepła. Warto więc zrozumieć czym jest właściwie pompa ciepła i jak możemy ją wykorzystać w naszym domu.

Jak wygląda wykonanie Bezspoinowego Systemu Ociepleń?


Sprawdzonym rozwiązaniem izolacji cieplnej budynku są Bezspoinowe Systemy Ociepleń. Jest to jeden z najważniejszych jego elementów. Odpowiednio dobrany i wykonany wpływa na trwałość elewacji i energooszczędność inwestycji.

Jak wygląda właściwe utrzymanie elewacji?


Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek, narzucany przez prawo budowlane, prawidłowego administrowania obiektami budowlanymi. Oznacza to, że muszą prowadzić książki obiektu budowlanego i przeprowadzać okresowe kontrole stanu technicznego elewacji. Jednak nie odnosi się to do budynków mieszkalnych jednorodzinnych i budownictwa zagrodowego i letniskowego.

Jak skutecznie zapobiegać mostkom termicznym?


Dobrze wykonana izolacja ścian od zewnątrz pozwala obniżyć koszty ogrzewania zarówno domu, jak i budynku komercyjnego. Prawidłowe funkcjonowanie systemu ociepleń jest uzależnione od sposobu jego instalacji. Podstawową zasadą jest zminimalizowanie przerw w izolacji, czyli tak zwanych mostków cieplnych. Niemożliwe jest ich całkowite usunięcie, jednak można zmniejszyć ich liczbę.

Co powinien zawierać aneks na wykonanie systemu ociepleń budynku?


Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, w skrócie SSO, stworzyło wzór aneksu do umowy na wykonanie systemu ociepleń budynku. Dokument ma ułatwić indywidualnemu inwestorowi kontrolowanie prac ociepleniowych na własnej budowie. W ten sposób można uniknąć zagłębiania się w obszerne instrukcje techniczne i materiały inwestycyjne.

Mostki termiczne w miejscu łączenia ściany z dachem


Mostki termiczne to miejsca o podwyższonej przewodności cieplnej. W tych strefach straty ciepła są większe niż podawane wartości dla danej przegrody. Występują mostki punktowe w miejscach przebić i łączeń oraz liniowe np. wzdłuż krawędzi łączenia elementów konstrukcji. Jednym z niebezpiecznych łączeń jest styk połaci dachu z zewnętrzną ścianą konstrukcyjną.

Stropy w domach drewnianych


Zarówno w domach o konstrukcji drewnianej jak i murowanej można stosować stropy z belek drewnianych. Najczęściej stosowane jest drewno świerkowe w rozstawie belek co 100–120 cm.

Z jakiego materiału wykonać instalację c.o.?


Rury miedziane, stalowe czy tworzywa sztuczne – cokolwiek wybierzemy, musimy wiedzieć o trwałości i cenie materiału oraz o sposobie montażu. Wielokrotnie dąży się do szybszego wykonania instalacji, co zmniejsza ilość punktów bardziej narażonych na awarię.

Jak właściwie zabezpieczać drewno konstrukcyjne?


Impregnacja drewna konstrukcyjnego ma na celu ochronę przed szkodliwym działaniem grzybów i owadów oraz zmniejszenie palności drewna. Dzięki temu wydłuża się znacznie trwałość i przydatność do użytkowania. Wyróżnia się kilka sposobów zabezpieczania drewna: impregnację preparatami do ochrony drewna poprzez moczenie w wannach oraz impregnację ciśnieniową.

W jaki sposób zabezpieczyć posadzkę podłogi na gruncie?

Posadzka na gruncie znajduje się w każdym domu, bez względu czy jest w nieogrzewanej piwnicy czy w mieszkalnej części domu. Posadzka wymaga wykonania warstwy ocieplenia – chroniącej przed przemarzaniem podłogi wzdłuż ściany zewnętrznej – oraz wykonania hydroizolacji, chroniącej przed podsiąkiem kapilarnym wody.

Ekspert radzi: jak wymienić pękniętą płytkę ceramiczną


Każdy rodzaj płytki ceramicznej może ulec uszkodzeniu. Wystarczy przez przypadek upuścić na nie coś ciężkiego, by powstały nieusuwalne pęknięcia. Wymiana płytki jest na tyle prosta, że możemy zrobić to sami, przy pomocy szybkowiążącego kleju i fugi.

Adaptacja strychu na dodatkowy pokój? Potrzebna jest zgoda!


Dla osób mieszkających na najwyższym piętrze strych może być dodatkowym pomieszczeniem mieszkalnym. Jednak zanim zdecydujemy się na adaptacje takiego pomieszczenia musimy potrzebować zgody wszystkich mieszkańców - strych przecież jest wspólny!

Zalety i wady elewacji z sidingu

Elewacja z sidingu wyglądem przypomina boazerię drewnianą. Jest trwałym wykończeniem elewacji, odpornym na czynniki atmosferyczne oraz nie wymagającym konserwacji. Niestety rozwiązanie to nie należy do najtańszych i jego montaż trzeba powierzyć odpowiedniemu fachowcowi.

Wybieramy schody – rodzaje schodów wewnętrznych

Proste, zabiegowe czy kręcone – jakie schody wybrać? Taka decyzja może spędzać sen z powiek, dlatego radzimy, jakie schody będą najwygodniejsze i które z nich sprawdzą się w twoim domu.

Jakie schody wybrać: drewniane czy żelbetowe?

Wybór schodów może spędzać sen z powiek. To, jakie schody pojawią się w naszym wymarzonym domu, najlepiej ustalić już na etapie budowy. Jakie schody wybrać: żelbetonowe czy drewniane? Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji?

W jaki sposób dobrać materiał na elewację?


Odpowiedni wybór materiału na elewację nada naszemu domowi charakteru, jednocześnie będzie naszą wizytówką. Materiał elewacyjny powinien chronić izolację cieplną oraz mur konstrukcyjny przed czynnikami atmosferycznymi i mechanicznymi, dlatego powinien mieć odpowiednie parametry wytrzymałościowe. Estetyka, ochrona, technologia ścian i względy ekonomiczne będą decydowały o doborze odpowiedniego materiału na elewację.

Jak należy zadbać o dach domu?


Dbanie o dach domu jest bardzo istotne. Zadbany dach to nie tylko estetyczny budynek ale i bezpieczeństwo. Dobrze wykonany dach chroni nas przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg i słońce. Poniżej w sześciu krokach przedstawiamy czynności, o których nie należy pamiętać podczas jego budowy i eksploatacji.

Jak się pozbyć śniegu z dachu?


Opady śniegu podczas zimy mogą być bardzo niebezpieczne. Śnieg zalegający na dachu wraz z opadami stale zwiększa swój ciężar. Jeśli nie będziemy go regularnie usuwać, może to zagrozić naszemu bezpieczeństwu.

Jak projektować dachy?


Podstawą jest, aby budynek został zaprojektowany i zaadaptowany zgodnie z normami obowiązującymi w danym regionie. Fachowy projektant doradzi optymalne rozwiązania konstrukcyjne. Inwestor powinien zadbać jedynie o wykonanie budynku według założeń wybranego projektu oraz o odpowiedni dobór materiałów.

Jak zadbać o dach obciążony śniegiem?


Mając na uwadze stan techniczny budynków oraz bezpieczeństwo ludzi, o dach należy dbać w taki sposób aby nie był on narażony na przeciążenia śniegiem. Kluczowym elementem jest kontrola grubości pokrywy śnieżnej znajdującej się na dachu oraz regularne jej usuwanie.

Jak wykorzystać kamień w aranżacji wnętrz?

Kamień jest w modzie. Możemy użyć go do obudowy kominka lub w charakterze posadzki. Jego trwałość i odporność na wilgoć, pozwalają na zastosowanie go w aranżacji każdego typu wnętrz.

Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie?


Nie musimy godzić się z tym, że w naszym mieszkaniu panuje hałas. Zamontowanie podwieszonych sufitów pochłonie niepotrzebne dźwięki. Czasem wystarczy wymiana okien.

Jak dekoracyjnie ozdobić ścianę?

Nie musimy ograniczać naszej aranżacji wnętrza do pokrycia ścian farbą. Ciekawym rozwiązaniem będzie nałożenie dekoracyjnego tynku lub zabudowa panelami ściennymi. To niestandardowe rozwiązania, które nadadzą wnętrzu charakteru.

Jakie zastosowanie może mieć cegła?

Cegła jest ponadczasowym materiałem, używanym nie tylko do aranżacji wnętrz. Cegła, może nadać pomieszczeniu niepowtarzalny charakter. Dzięki niej, kuchnia nabierze ciepła, a salon może stać się naprawdę nowoczesny.

REKLAMA