REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak należy zaprojektować wentylację grawitacyjną w domku jednorodzinnym?

Artur Nowotka
Wentylacja grawitacyjna jako najtańsza i najprostsza forma wentylacji spełni swoje zadanie tylko wtedy gdy będzie poprawnie zaprojektowana i wykonana.
Wentylacja grawitacyjna jako najtańsza i najprostsza forma wentylacji spełni swoje zadanie tylko wtedy gdy będzie poprawnie zaprojektowana i wykonana.

REKLAMA

REKLAMA

Wentylacja grawitacyjna jako najtańsza i najprostsza forma wentylacji spełni swoje zadanie tylko wtedy gdy będzie poprawnie zaprojektowana i wykonana. Na co zwracać uwagę przy sprawdzaniu projektu i wykonawstwie takiej instalacji?

Instalacja wentylacji grawitacyjnej choć jest najprostszym rozwiązaniem w wielu przypadkach, jest bardzo trudną formą wentylacji i należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

REKLAMA

Przede wszystkim przepływ powietrza

Podstawowym wymaganiem działania jakiejkolwiek instalacji grawitacyjnej jest to aby na miejsce powietrza usuwanego mogło wpłynąć powietrze świeże. Kiedyś realizowane to było poprzez nieszczelności w oknach i drzwiach. Dzisiaj w dobie szczelnych okien stosuje się specjalne nawiewniki okienne lub podokienne które w przypadku małego podciśnienia w pomieszczeniu otwierają się pozwalając wpłynąć powietrzu atmosferycznemu. Takie uzupełnianie powietrza nazywamy kompensacją.

W przypadku braku kompensacji , powietrze w pomieszczeniu będzie stało i nie nastąpi usunięcie zanieczyszczeń.

Jakie pomieszczenia powinny posiadać kanały wentylacji grawitacyjnej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku zastosowania jedynie instalacji grawitacyjnej w domu, kanały lokalizujemy w pomieszczeniach najbardziej narażonych na wilgoć i zanieczyszczenia oraz tam gdzie przebywają najczęściej ludzie. W przeciętnym domu kanały wentylacji grawitacyjnej zlokalizujemy w kuchni, łazience oraz dużym pokoju.

Ilości powietrza a przekroje kanałów wentylacji grawitacyjnej

Do standardowych celów w budownictwie mieszkaniowym stosuje się kanały o wymiarach 14x14cm jeśli budynek jest nie wyższy niż 2 kondygnacje. Przy wyższych budynkach wymiary kanałów rosną.

Ilości powietrza jakie płyną w takim kanale są zmienne i zależne od parametrów powietrza zewnętrznego i wewnętrznego. Im większa różnica temperatur na zewnątrz i w pomieszczeniu tym większy ciąg kominowy ( siła motoryczna przepływu powietrza ). Wprost proporcjonalnie do wzrostu ciągu rośnie ilość powietrza wyciąganego z pomieszczenia.

Lokalizacja kominka wyrzutowego i wykonanie instalacji

REKLAMA

Lokalizacja kominka wyrzutowego kanału grawitacyjnego powinna być możliwie osłonięta przed wpływem zmiennego wiatru oraz warunków atmosferycznych. W tym celu stosuje się specjalnie osłonięte kominki dachowe, czasem z nasadami wspomagającymi proces usuwania powietrza a zabezpieczającymi przed cofaniem się powietrza.

Wykonanie kanałów wentylacji grawitacyjnej powinno być jak najbardziej staranne ze względu na duże opory miejscowe niechlujnie wykonanej instalacji. Opory te powodują redukcję ciągu kominowego, a co za tym idzie zmniejszenie ilości wyciąganego powietrza.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA