REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skąd się biorą wykwity na elewacji z klinkieru?

Krzysztof Kowalski

REKLAMA

REKLAMA

Białe wykwity na elewacji z klinkieru szpecą ściany, a powstawać mogą zaraz po jej wzniesieniu. Przed wykwitami możemy się chronić już przed wymurowaniem ściany przez odpowiednie dobieranie materiałów i sposób wykonania. Można je też zwalczyć, gdy już się pojawią.

Piękno, które może się popsuć

Elewacje z klinkieru są bardzo eleganckie i gustowne. Cieszą oko pięknymi, różnorodnymi barwami, kształtami czy fakturami muru. Elewacja tego typu jest bardzo trwała i długo nie zmienia swoich walorów estetycznych. Piękno elewacji z klinkieru może ulec zmianie, gdy na murze niespodziewanie pojawią się białe wykwity. Wykwity to nic innego jak mieszanka soli mineralnych i wody zawartych we wnętrzu muru, które wydostają się na zewnątrz pod wpływem temperatury. Woda na zewnątrz wyparowuje, a na klinkierze zostaje ciężki do usunięcia biały osad.

REKLAMA

Zobacz także: Materiał na podjazd – Klinkier

Chrońmy się przed wykwitami przed murowaniem ściany z klinkieru

Sole mineralne i woda wewnątrz muru nie znalazły się tam znikąd. Dlatego trzeba uważać, z czego i jak się muruje, bo właśnie to jest powodem naszych późniejszych problemów. Zwróćmy uwagę na parę aspektów, a raczej unikniemy powstawania wykwitów.

Odpowiedni dobór cegły klinkierowej

Producenci przestrzegają zazwyczaj wszelkich norm i wydają produkt o właściwych parametrach. Nie u nich będziemy szukać winy gromadzenia się soli mineralnych, chyba że mamy do czynienia z nieznanym producentem, który oferuje swoje cegły klinkierowe w niezwykle atrakcyjnych cenach. Należy się wtedy zastawić czy towar taki spełnia wszelkie wymagania. Jednak nie producenci, a ci, co magazynują cegły, często są winni gromadzeniu się soli mineralnych na klinkierze. Cegły klinkierowe należy składować pod zakryciem, odizolowane od podłoża, by deszcze i wilgoć się do nich nie dostała. W wodzie opadowej są właśnie różne związki chemiczne, które powodują później nasze nieprzyjemności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elementy klinkierowe. Fot. Röben

Odpowiednia zaprawa

Należy stosować zaprawę cementowo-wapienną, gdyż będzie ona nas dodatkowo chronić przed powstawaniem wykwitów. Nie należy stosować cementów z dodatkami oraz-co bardzo ważne-zaprawy o zbyt ciekłej konsystencji. Zbyt wczesne fugowanie może także powodować późniejsze powstawanie osadów. 

Zobacz także: Ściana z klinkieru – porady dla murujących

Chronienie muru przed czynnikami atmosferycznymi

Podczas wznoszenia muru należy go chronić przed deszczami. Ochronę należy zapewnić nawet do trzech dni po wzniesieniu, a do tego wystarczy zwykła folia budowlana.

Usuwanie powstałych wykwitów i ochrona przed nimi

Gdy, ku naszemu nieszczęściu, na elewacji pojawią się wykwity – w zależności od ich rodzaju – różna będzie z nimi walka. Jeżeli wykwity pojawiają się zaraz po wzniesieniu muru z klinkieru, należy usunąć biały osad wystarczającymi do tego środkami. Wówczas raczej nie powinniśmy się martwić, że po jakimś czasie znów pojawią się wykwity.

Zobacz także: Jaką zaprawę zastosować do wykończenia elewacji z klinkieru?

REKLAMA

Jeśli wykwity pojawiły się po długim czasie od wykonania elewacji bądź ponownie po ich usunięciu, należy poszukać winy ich powstawania. Należy sprawdzić, którędy woda dostaje się do muru – mogą to być szczeliny w fudze, zaprawie czy na przykład uszkodzona izolacja pionowa.

Widoczne wykwity próbujmy czyścić od najprostszych metod. Zacznijmy od przetarcia na sucho elewacji ostrą szczotką czy gąbką. Gdy to nie pomoże, spróbujmy wodą pod ciśnieniem bądź przetrzyjmy na mokro. Jeśli metody proste dostępne dla nas bez problemu zawiodą, jesteśmy zmuszeni, by udać się do sklepu budowlanego, w celu zakupienia specjalnych środków czyszczących wykwity na klinkierze. Dostaniemy je bez problemu.

Zobacz także: Podjazdy i ścieżki z klinkieru

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA