REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skąd się biorą wykwity na elewacji z klinkieru?

Krzysztof Kowalski

REKLAMA

REKLAMA

Białe wykwity na elewacji z klinkieru szpecą ściany, a powstawać mogą zaraz po jej wzniesieniu. Przed wykwitami możemy się chronić już przed wymurowaniem ściany przez odpowiednie dobieranie materiałów i sposób wykonania. Można je też zwalczyć, gdy już się pojawią.

Piękno, które może się popsuć

Elewacje z klinkieru są bardzo eleganckie i gustowne. Cieszą oko pięknymi, różnorodnymi barwami, kształtami czy fakturami muru. Elewacja tego typu jest bardzo trwała i długo nie zmienia swoich walorów estetycznych. Piękno elewacji z klinkieru może ulec zmianie, gdy na murze niespodziewanie pojawią się białe wykwity. Wykwity to nic innego jak mieszanka soli mineralnych i wody zawartych we wnętrzu muru, które wydostają się na zewnątrz pod wpływem temperatury. Woda na zewnątrz wyparowuje, a na klinkierze zostaje ciężki do usunięcia biały osad.

REKLAMA

Zobacz także: Materiał na podjazd – Klinkier

Chrońmy się przed wykwitami przed murowaniem ściany z klinkieru

Sole mineralne i woda wewnątrz muru nie znalazły się tam znikąd. Dlatego trzeba uważać, z czego i jak się muruje, bo właśnie to jest powodem naszych późniejszych problemów. Zwróćmy uwagę na parę aspektów, a raczej unikniemy powstawania wykwitów.

Odpowiedni dobór cegły klinkierowej

Producenci przestrzegają zazwyczaj wszelkich norm i wydają produkt o właściwych parametrach. Nie u nich będziemy szukać winy gromadzenia się soli mineralnych, chyba że mamy do czynienia z nieznanym producentem, który oferuje swoje cegły klinkierowe w niezwykle atrakcyjnych cenach. Należy się wtedy zastawić czy towar taki spełnia wszelkie wymagania. Jednak nie producenci, a ci, co magazynują cegły, często są winni gromadzeniu się soli mineralnych na klinkierze. Cegły klinkierowe należy składować pod zakryciem, odizolowane od podłoża, by deszcze i wilgoć się do nich nie dostała. W wodzie opadowej są właśnie różne związki chemiczne, które powodują później nasze nieprzyjemności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elementy klinkierowe. Fot. Röben

Odpowiednia zaprawa

Należy stosować zaprawę cementowo-wapienną, gdyż będzie ona nas dodatkowo chronić przed powstawaniem wykwitów. Nie należy stosować cementów z dodatkami oraz-co bardzo ważne-zaprawy o zbyt ciekłej konsystencji. Zbyt wczesne fugowanie może także powodować późniejsze powstawanie osadów. 

Zobacz także: Ściana z klinkieru – porady dla murujących

Chronienie muru przed czynnikami atmosferycznymi

Podczas wznoszenia muru należy go chronić przed deszczami. Ochronę należy zapewnić nawet do trzech dni po wzniesieniu, a do tego wystarczy zwykła folia budowlana.

Usuwanie powstałych wykwitów i ochrona przed nimi

Gdy, ku naszemu nieszczęściu, na elewacji pojawią się wykwity – w zależności od ich rodzaju – różna będzie z nimi walka. Jeżeli wykwity pojawiają się zaraz po wzniesieniu muru z klinkieru, należy usunąć biały osad wystarczającymi do tego środkami. Wówczas raczej nie powinniśmy się martwić, że po jakimś czasie znów pojawią się wykwity.

Zobacz także: Jaką zaprawę zastosować do wykończenia elewacji z klinkieru?

REKLAMA

Jeśli wykwity pojawiły się po długim czasie od wykonania elewacji bądź ponownie po ich usunięciu, należy poszukać winy ich powstawania. Należy sprawdzić, którędy woda dostaje się do muru – mogą to być szczeliny w fudze, zaprawie czy na przykład uszkodzona izolacja pionowa.

Widoczne wykwity próbujmy czyścić od najprostszych metod. Zacznijmy od przetarcia na sucho elewacji ostrą szczotką czy gąbką. Gdy to nie pomoże, spróbujmy wodą pod ciśnieniem bądź przetrzyjmy na mokro. Jeśli metody proste dostępne dla nas bez problemu zawiodą, jesteśmy zmuszeni, by udać się do sklepu budowlanego, w celu zakupienia specjalnych środków czyszczących wykwity na klinkierze. Dostaniemy je bez problemu.

Zobacz także: Podjazdy i ścieżki z klinkieru

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA