REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykonać cokół z klinkieru?

 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Cokół wysunięty. fot. Röben
Cokół wysunięty. fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Na estetykę budynku bardzo duży wpływa mają detale. Dlatego też, elementy elewacji wyjątkowo wrażliwe na zniszczenie takie jak np. cokoły należy wykonywać z materiałów odpornych na zniszczenie.

Połączenie walorów estetycznych z doskonałymi parametrami technicznymi sprawia, że cegły klinkierowe cieszą się coraz większą popularnością. Jest to materiał wytrzymały i długowieczny, o bardzo niskiej nasiąkliwości, odporny na działanie trudnych warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu inwestorzy wykorzystują klinkier na całej płaszczyźnie ściany lub decydują się na wyeksponowanie poszczególnych jej fragmentów poprzez cegły i płytki elewacyjne. Nawet jeśli ściana domu została pokryta tynkiem, zaleca się wykończenie klinkierem tych miejsc, które są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne i wpływ warunków atmosferycznych. Do takich stref należą przede wszystkim cokoły.

REKLAMA

Zobacz także: Jak zaprojektować ciekawy cokół?

Jak dopasować cokół?

Cokół, czyli podstawa ściany, narażony jest na wiele niekorzystnych czynników – padający i odbijający się od ziemi deszcz, zalegający śnieg, wilgoć od gruntu oraz uszkodzenia mechaniczne. Aby zapewnić ścianie odpowiednią ochronę, oprócz wyboru materiału odpornego na czynniki zewnętrzne, musimy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, murowany cokół to stosunkowo duże obciążenie dla konstrukcji ściany, dlatego musi być uwzględniony przy obliczaniu szerokości ławy fundamentowej, która w takim wypadku powinna być większa. Jeśli zdecydujemy się na późniejszym etapie, cokół można jeszcze oprzeć na konsoli odciążającej lub zamiast cegieł zastosować płytki klinkierowe, które są dużo lżejsze. Po drugie, zarówno cegły, jak i płytki, umieszcza się w strefie cokołowej na wysokość kilku warstw, czyli ok. 30 cm. Na taką wysokość odbijają się krople przy silnym deszczu. Z tego względu nie zaleca się cokołów niższych niż 20 cm, rzadko też spotykane są wyższe niż 50 cm. Trzecia zasada to konieczność cofnięcia bądź wysunięcia cokołu przed lico ściany.


Cokół cofnięty dobrze chroni przed podmakaniem dolnej strefy ściany, ponieważ woda deszczowa spływa po górnej części elewacji na ziemię. Cokół wystający przed lico ściany nie gwarantuje takiej ochrony, ale rozstrzygające mogą się okazać kwestie estetyczne. Jeśli inwestorzy chcą nadać budynkowi masywności, mogą zdecydować się na cokół wysunięty. Trzeba tylko odpowiednio zabezpieczyć go przed działaniem wody, by nie powodował zawilgocenia i niszczenia ściany. - Aby zaizolować strefę cokołową, można np. zastosować skośne kształtki klinkierowe lub wykonać pochyłą obróbkę z blachy, wysuniętą kilka centymetrów przed powierzchnię cokołu – radzi Wiesław Czajkowski, ekspert z firmy Röben.

Zobacz także: Zabezpieczenie czy ozdoba - czy budować dom na cokole?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak murować cokoły?

REKLAMA

Pierwszy etap prac to wylanie fundamentów i wykonanie izolacji poziomej. Drugi etap, czyli murowanie strefy cokołowej, trzeba zacząć od narożników. Naroża układa się schodkowo na odpowiednią wysokość (np. pięciu warstw), dokładnie poziomując cegły. Po wykonaniu dwóch narożników w tej samej płaszczyźnie, można przystąpić do murowania przestrzeni między nimi. Najpierw należy właściwie umieścić pas uszczelniający. Następnie, murując pierwszą warstwę cegieł, zaleca się pozostawienie co drugiej – trzeciej fugi pionowej pustej (otwartej), aby umożliwić wentylację wewnętrznych warstw ściany. W trakcie dalszego murowania, w obszarze cokołu powinno się wykonać tak zwaną izolację typu Z. Jest to ułożona w formie litery Z papa bitumiczna lub odpowiednia folia z tworzywa sztucznego, o grubości co najmniej 1,2 mm. Leży ona górną częścią w ścianie konstrukcyjnej, a dolną w murze z cegły klinkierowej. Folia powinna być poprowadzona po zewnętrznej stronie ściany konstrukcyjnej, na długości co najmniej 150 mm do 300 mm nad gruntem, w górę.

Cegły klinkierowe muruje się na puste spoiny. Gdy zaprawa się zwiąże, spoiny należy wypełnić specjalną fugą przeznaczoną do klinkieru, co pozwoli zabezpieczyć cegły przed wnikaniem wilgoci i zapobiegnie powstawaniu wykwitów na powierzchni cegieł. Po fugowaniu trzeba usunąć nadmiar zaprawy i wyczyścić cegły lub płytki klinkierowe z zabrudzeń. Zaleca się ochronę cokołu przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz opadami, zarówno w trakcie jego wykonywania, jak i świeżo po zakończeniu prac. 

Aby przez długie lata cieszyć się czystym, estetycznym cokołem bez białych nacieków warto zatrudnić sprawdzonego i wykwalifikowanego wykonawcę, specjalizującego się w murowaniu klinkieru.

Cokół cofnięty. fot. Röben
Röben
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA