Czym ocieplić dach płaski?
REKLAMA
REKLAMA
Rola ocieplenia
REKLAMA
W czasach coraz częstszych podwyżek materiałów, ciężko nie wspomnieć o roli izolacji termicznej. Szukamy metod oszczędności pieniędzy przez wyszukiwanie tańszych metod grzewczych bądź mniejszego zużycia energii. W celu zmniejszenia ilości zużywania energii możemy wymienić system grzewczy na nowszy i wydajniejszy. Możemy też zacząć od podstawowych czynności (także przy nowopowstających budynkach) czyli zastosowaniu odpowiednio dobranej i wykonanej izolacji termicznej wszelkich przegród w tym dachu.
Zobacz także: Czy można stosować styropian do izolacji dachu?
Stropodach
Dach płaski, zwany też stropodachem, posiada nachylenie połaci do 20°. Wyróżnia się także stropodachy wentylowane i niewentylowane. W zależności od typu dachu zastosujemy różnego rodzaju materiały nawet tego samego typu.
W stropie wentylowanym stosujemy wełnę mineralną w postaci mat bądź granulatów, a w niewentylowanym używamy twardych płyt.W zależności od stosowanych materiałów, rodzaju dachu czy przeznaczenia pomieszczeń, zaleca się stosowanie 20–30 cm izolacji termicznej. Warto sprawdzić, jaka jest wymagana grubość izolacji, by później nie być zawiedzionym z położonej izolacji czy wręcz zmuszonym do docieplenia dachu.
Dostępne materiały
Do izolowania termicznego dachów płaskich służy przede wszystkim wełna mineralna w postaci już wspomnianych twardych płyt, granulatów, mat oraz styropian wraz z polistyrenem ekstrudowanym.
Wełna mineralna – do jej zalet zaliczymy bardzo długą trwałość. Materiał ten nie starzeje się i nie traci swoich właściwości nawet po wielu latach. Wełna skalna jest materiałem niepalnym, dzięki czemu spełnia wszelkie przepisy ppoż. w budownictwie. Jest dobrym izolatorem ciepła posiada współczynnik przenikania ciepła w okolicach 0,040 W/mk. Pełni też funkcję izolacji akustycznej. Przy stosowaniu wełny mineralnej jako ostatniej warstwy przed położeniem pokrycia, należy zastosować twarde zaimpregnowane płyty bądź płyty hydrofobizowane.
Warstwa wełny mineralnej może być także warstwą spadkową na dachu, należy jedynie zamówić wcześniej u producenta odpowiednio wykonaną, podciętą izolację.
Styropian i polistyren ekstrudowany – są materiałami twardymi, trwałymi oraz nienarażonymi na kontakt z wodą. Niestety są materiałami palnymi. Nie są także idealnym izolatorem akustycznym. Posiadają dobre właściwości cieplne, a ich współczynnik przenikania wynosi około 0,040 W/mk. w zależności od producenta i jakości materiału.
Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze izolacji termicznej?
REKLAMA
REKLAMA