REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym ocieplić dach płaski?

Krzysztof Kowalski
Dach płaski (inaczej nazywany stropodachem) bez wątpienia należy ocieplić. Chronimy się w ten sposób przed stratami ciepła i wysokimi rachunkami za ogrzewanie
Dach płaski (inaczej nazywany stropodachem) bez wątpienia należy ocieplić. Chronimy się w ten sposób przed stratami ciepła i wysokimi rachunkami za ogrzewanie

REKLAMA

REKLAMA

Dach płaski (inaczej nazywany stropodachem) bez wątpienia należy ocieplić. Chronimy się w ten sposób przed stratami ciepła i wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Możemy stosować wełnę mineralną, styropian i polistyren ekstrudowany w zależności od technologii i układu warstw materiałów oraz sposobu użytkowania naszego dachu.

Rola ocieplenia 

REKLAMA

W czasach coraz częstszych podwyżek materiałów, ciężko nie wspomnieć o roli izolacji termicznej. Szukamy metod oszczędności pieniędzy przez wyszukiwanie tańszych metod grzewczych bądź mniejszego zużycia energii. W celu zmniejszenia ilości zużywania energii możemy wymienić system grzewczy na nowszy i wydajniejszy. Możemy też zacząć od podstawowych czynności (także przy nowopowstających budynkach) czyli zastosowaniu odpowiednio dobranej i wykonanej izolacji termicznej wszelkich przegród w tym dachu.

Zobacz także: Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

Stropodach

Dach płaski, zwany też stropodachem, posiada nachylenie połaci do 20°. Wyróżnia się także stropodachy wentylowane i niewentylowane. W zależności od typu dachu zastosujemy różnego rodzaju materiały nawet tego samego typu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W stropie wentylowanym stosujemy wełnę mineralną w postaci mat bądź granulatów, a w niewentylowanym używamy twardych płyt.W zależności od stosowanych materiałów, rodzaju dachu czy przeznaczenia pomieszczeń, zaleca się stosowanie 20–30 cm izolacji termicznej. Warto sprawdzić, jaka jest wymagana grubość izolacji, by później nie być zawiedzionym z położonej izolacji czy wręcz zmuszonym do docieplenia dachu.

Dostępne materiały

Do izolowania termicznego dachów płaskich służy przede wszystkim wełna mineralna w postaci już wspomnianych twardych płyt, granulatów, mat oraz styropian wraz z polistyrenem ekstrudowanym.

Wełna mineralna – do jej zalet zaliczymy bardzo długą trwałość. Materiał ten nie starzeje się i nie traci swoich właściwości nawet po wielu latach. Wełna skalna jest materiałem niepalnym, dzięki czemu spełnia wszelkie przepisy ppoż. w budownictwie. Jest dobrym izolatorem ciepła posiada współczynnik przenikania ciepła w okolicach 0,040 W/mk. Pełni też funkcję izolacji akustycznej. Przy stosowaniu wełny mineralnej jako ostatniej warstwy przed położeniem pokrycia, należy zastosować twarde zaimpregnowane płyty bądź płyty hydrofobizowane.

Warstwa wełny mineralnej może być także warstwą spadkową na dachu, należy jedynie zamówić wcześniej u producenta odpowiednio wykonaną, podciętą izolację.

Styropian i polistyren ekstrudowany – są materiałami twardymi, trwałymi oraz nienarażonymi na kontakt z wodą. Niestety są materiałami palnymi. Nie są także idealnym izolatorem akustycznym. Posiadają dobre właściwości cieplne, a ich współczynnik przenikania wynosi około 0,040 W/mk. w zależności od producenta i jakości materiału.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze izolacji termicznej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA