REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki dach wybrać w gotowym projekcie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Istotnym aspektem, przy wyborze dachu, są warunki atmosferyczne na jakie będzie wystawiony dom. Fot. Röben
Istotnym aspektem, przy wyborze dachu, są warunki atmosferyczne na jakie będzie wystawiony dom. Fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Nawet jeśli decydujemy się skorzystać z gotowego projektu warto zainteresować się, jakie pokrycie, kształt i typ dachu zaplanował architekt. Ważne jest, żeby dach pełnił nie tylko walory estetyczne, ale też by był odpowiedni do lokalizacji działki.

Obecnie pracownie architektoniczne wychodzą naprzeciw potrzebom rynkowym i proponują potencjalnym klientom tysiące gotowych projektów. Oferują różne rozwiązania estetyczne i technologiczne. Uwzględniają przy tym różne budżety, rozmiary działki i gusty. Wybór projektu należy do nas i nie należy on do najłatwiejszych. Trzeba się zdecydować na konkretną ilość pokoi, wielkość garażu, ale też na to, jaki zastosować typ i kształt dachu. Dach powinien spełniać nie tylko funkcje estetyczne, ale powinien być też dostosowany do warunków panujących w miejscu, w którym będzie nasz dom.

REKLAMA

Pokrycie

Istotnym kryterium jest to jaki materiał pokryciowy został przewidziany w projekcie, ponieważ to właśnie w zasadniczy sposób wpływa na trwałość i wygląd dachu. Oprócz tego powinna nas interesować temperatura i poziom hałasu na poddaszu. Jednym z bardziej trwałych, odpornych na warunki atmosferyczne, mrozoodpornych i długowiecznych materiałów jest m.in. dachówka ceramiczna. Od materiału pokryciowego i odpowiednio użytej izolacji, będzie zależeć temperatura na poddaszu. Jeśli zależy nam na tym, by latem nie było tam gorąco, a zimą zimno (w zimne dni ciepło ucieka na zewnątrz, zwiększając tym samym koszty ogrzewania), powinniśmy zdecydować się na materiał ciężki, który utrudni przenikanie ciepłego i zimnego powietrza. Takie warunki spełnia ceramika w połączeniu z ociepleniem z wełny mineralnej o odpowiedniej grubości. Wykonana w ten sposób termoizolacja, zapewnia również izolację akustyczną, która wyciszy odgłos padającego deszczu.

Zobacz także: Prawidłowa wentylacja pokrycia dachowego

Kształt więźby

W większości projektów jest już określony typ materiału, który zostanie zastosowany do pokrycia dachu. Niektóre typy dachu w znaczny sposób ograniczają wybór pokrycia, tak jest w przypadku dachu płaskiego. Wytyczne zawarte w projekcie obowiązują inwestora i dekarza. Zmiany pokrycia dachowego, w trakcie budowy, nie są możliwe bez zgody architekta lub konstruktora, ponieważ może być konieczna zmiana w konstrukcji więźby. Dotyczy to też innych części, nie możemy dodać np. lukarny czy przedłużyć połaci, nawet o jedną dachówkę. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na jakiekolwiek zmiany, bez konsultacji z architektem, a w trakcie budowy pojawią się błędy, wtedy nie będziemy mogli dochodzić swoich racji w sądzie, ani u ubezpieczyciela.

Zobacz także: Rodzaje dachów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Budżet

Trzeba też sobie zdawać sprawę z tego, że koszt inwestycji rośnie wraz z poziomem jej skomplikowania. Mniej kosztuje dach z małą liczbą płaszczyzn, rzadkim występowaniem załamań połaci i niewielką ilością elementów ozdobnych. Z większym kosztem należy się liczyć w przypadku dachu wielopłaszczyznowego, ponieważ do jego wykonania potrzebna jest większa ilość materiałów niezbędnych do wykończenia kalenicy i koszy. Na zwiększenie kosztu inwestycji wpływają różnego rodzaju elementy konstrukcyjne, takie jak lukarna czy wole oko. W czasie ich montażu należy użyć większej ilości materiałów uszczelniających, wiąże się to również z większym nakładem pracy. Ponad to, przy bardziej skomplikowanych projektach trzeba kupić też odpowiednią ilość i właściwy typ akcesoriów wykończeniowych. I tak, na przykład w przypadku wykończenia dachów jednospadowych należy użyć standardowe i skrajne dachówki pulpitowe. A z drugiej strony, im prostszy projekt, tym mniejszą ilość dachówek specjalnych trzeba będzie użyć, m.in. dachówek skrajnych, dwufalowych, które stosuje się przy zakończeniach krawędzi.

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Miejsce położenia

Istotnym aspektem, przy wyborze dachu, są warunki atmosferyczne na jakie będzie wystawiony dom. Jeśli dom znajduje się w miejscu, w którym będzie narażony na działanie silnych podmuchów wiatru czy intensywnych opadów deszczu i śniegu. - W takich okolicznościach zaleca się wybranie projektu ze stosunkowo stromym dachem, a także wykonanie szczelnego podkładu, np. pełnego deskowania pokrytego papą lub specjalną folią – radzi Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben. Natomiast, jeśli dom będzie znajdował się blisko lasu, będzie podatny na porastanie mchem, wtedy warto wybrać dachówki angobowane bądź pokryte glazurą, ich gładka powierzchnia pozwala na samoczynne oczyszczanie się dachówek w czasie opadu deszczu.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć dom przed skutkami trzęsienia ziemi?

Zamów bezpłatny katalog projektów gotowych

Dachówka ceramiczna, miedziana, angobowana. Fot. Röben
Röben
Dachówka ceramiczna, miedziana, angobowana. Fot. Röben
Röben
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA