Jaki dach wybrać w gotowym projekcie?
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie pracownie architektoniczne wychodzą naprzeciw potrzebom rynkowym i proponują potencjalnym klientom tysiące gotowych projektów. Oferują różne rozwiązania estetyczne i technologiczne. Uwzględniają przy tym różne budżety, rozmiary działki i gusty. Wybór projektu należy do nas i nie należy on do najłatwiejszych. Trzeba się zdecydować na konkretną ilość pokoi, wielkość garażu, ale też na to, jaki zastosować typ i kształt dachu. Dach powinien spełniać nie tylko funkcje estetyczne, ale powinien być też dostosowany do warunków panujących w miejscu, w którym będzie nasz dom.
REKLAMA
Pokrycie
Istotnym kryterium jest to jaki materiał pokryciowy został przewidziany w projekcie, ponieważ to właśnie w zasadniczy sposób wpływa na trwałość i wygląd dachu. Oprócz tego powinna nas interesować temperatura i poziom hałasu na poddaszu. Jednym z bardziej trwałych, odpornych na warunki atmosferyczne, mrozoodpornych i długowiecznych materiałów jest m.in. dachówka ceramiczna. Od materiału pokryciowego i odpowiednio użytej izolacji, będzie zależeć temperatura na poddaszu. Jeśli zależy nam na tym, by latem nie było tam gorąco, a zimą zimno (w zimne dni ciepło ucieka na zewnątrz, zwiększając tym samym koszty ogrzewania), powinniśmy zdecydować się na materiał ciężki, który utrudni przenikanie ciepłego i zimnego powietrza. Takie warunki spełnia ceramika w połączeniu z ociepleniem z wełny mineralnej o odpowiedniej grubości. Wykonana w ten sposób termoizolacja, zapewnia również izolację akustyczną, która wyciszy odgłos padającego deszczu.
Zobacz także: Prawidłowa wentylacja pokrycia dachowego
Kształt więźby
W większości projektów jest już określony typ materiału, który zostanie zastosowany do pokrycia dachu. Niektóre typy dachu w znaczny sposób ograniczają wybór pokrycia, tak jest w przypadku dachu płaskiego. Wytyczne zawarte w projekcie obowiązują inwestora i dekarza. Zmiany pokrycia dachowego, w trakcie budowy, nie są możliwe bez zgody architekta lub konstruktora, ponieważ może być konieczna zmiana w konstrukcji więźby. Dotyczy to też innych części, nie możemy dodać np. lukarny czy przedłużyć połaci, nawet o jedną dachówkę. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na jakiekolwiek zmiany, bez konsultacji z architektem, a w trakcie budowy pojawią się błędy, wtedy nie będziemy mogli dochodzić swoich racji w sądzie, ani u ubezpieczyciela.
Zobacz także: Rodzaje dachów
Budżet
Trzeba też sobie zdawać sprawę z tego, że koszt inwestycji rośnie wraz z poziomem jej skomplikowania. Mniej kosztuje dach z małą liczbą płaszczyzn, rzadkim występowaniem załamań połaci i niewielką ilością elementów ozdobnych. Z większym kosztem należy się liczyć w przypadku dachu wielopłaszczyznowego, ponieważ do jego wykonania potrzebna jest większa ilość materiałów niezbędnych do wykończenia kalenicy i koszy. Na zwiększenie kosztu inwestycji wpływają różnego rodzaju elementy konstrukcyjne, takie jak lukarna czy wole oko. W czasie ich montażu należy użyć większej ilości materiałów uszczelniających, wiąże się to również z większym nakładem pracy. Ponad to, przy bardziej skomplikowanych projektach trzeba kupić też odpowiednią ilość i właściwy typ akcesoriów wykończeniowych. I tak, na przykład w przypadku wykończenia dachów jednospadowych należy użyć standardowe i skrajne dachówki pulpitowe. A z drugiej strony, im prostszy projekt, tym mniejszą ilość dachówek specjalnych trzeba będzie użyć, m.in. dachówek skrajnych, dwufalowych, które stosuje się przy zakończeniach krawędzi.
Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?
Miejsce położenia
Istotnym aspektem, przy wyborze dachu, są warunki atmosferyczne na jakie będzie wystawiony dom. Jeśli dom znajduje się w miejscu, w którym będzie narażony na działanie silnych podmuchów wiatru czy intensywnych opadów deszczu i śniegu. - W takich okolicznościach zaleca się wybranie projektu ze stosunkowo stromym dachem, a także wykonanie szczelnego podkładu, np. pełnego deskowania pokrytego papą lub specjalną folią – radzi Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben. Natomiast, jeśli dom będzie znajdował się blisko lasu, będzie podatny na porastanie mchem, wtedy warto wybrać dachówki angobowane bądź pokryte glazurą, ich gładka powierzchnia pozwala na samoczynne oczyszczanie się dachówek w czasie opadu deszczu.
Zobacz także: Jak zabezpieczyć dom przed skutkami trzęsienia ziemi?
REKLAMA
REKLAMA