REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki dach wybrać w gotowym projekcie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Istotnym aspektem, przy wyborze dachu, są warunki atmosferyczne na jakie będzie wystawiony dom. Fot. Röben
Istotnym aspektem, przy wyborze dachu, są warunki atmosferyczne na jakie będzie wystawiony dom. Fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Nawet jeśli decydujemy się skorzystać z gotowego projektu warto zainteresować się, jakie pokrycie, kształt i typ dachu zaplanował architekt. Ważne jest, żeby dach pełnił nie tylko walory estetyczne, ale też by był odpowiedni do lokalizacji działki.

Obecnie pracownie architektoniczne wychodzą naprzeciw potrzebom rynkowym i proponują potencjalnym klientom tysiące gotowych projektów. Oferują różne rozwiązania estetyczne i technologiczne. Uwzględniają przy tym różne budżety, rozmiary działki i gusty. Wybór projektu należy do nas i nie należy on do najłatwiejszych. Trzeba się zdecydować na konkretną ilość pokoi, wielkość garażu, ale też na to, jaki zastosować typ i kształt dachu. Dach powinien spełniać nie tylko funkcje estetyczne, ale powinien być też dostosowany do warunków panujących w miejscu, w którym będzie nasz dom.

REKLAMA

Pokrycie

Istotnym kryterium jest to jaki materiał pokryciowy został przewidziany w projekcie, ponieważ to właśnie w zasadniczy sposób wpływa na trwałość i wygląd dachu. Oprócz tego powinna nas interesować temperatura i poziom hałasu na poddaszu. Jednym z bardziej trwałych, odpornych na warunki atmosferyczne, mrozoodpornych i długowiecznych materiałów jest m.in. dachówka ceramiczna. Od materiału pokryciowego i odpowiednio użytej izolacji, będzie zależeć temperatura na poddaszu. Jeśli zależy nam na tym, by latem nie było tam gorąco, a zimą zimno (w zimne dni ciepło ucieka na zewnątrz, zwiększając tym samym koszty ogrzewania), powinniśmy zdecydować się na materiał ciężki, który utrudni przenikanie ciepłego i zimnego powietrza. Takie warunki spełnia ceramika w połączeniu z ociepleniem z wełny mineralnej o odpowiedniej grubości. Wykonana w ten sposób termoizolacja, zapewnia również izolację akustyczną, która wyciszy odgłos padającego deszczu.

Zobacz także: Prawidłowa wentylacja pokrycia dachowego

Kształt więźby

W większości projektów jest już określony typ materiału, który zostanie zastosowany do pokrycia dachu. Niektóre typy dachu w znaczny sposób ograniczają wybór pokrycia, tak jest w przypadku dachu płaskiego. Wytyczne zawarte w projekcie obowiązują inwestora i dekarza. Zmiany pokrycia dachowego, w trakcie budowy, nie są możliwe bez zgody architekta lub konstruktora, ponieważ może być konieczna zmiana w konstrukcji więźby. Dotyczy to też innych części, nie możemy dodać np. lukarny czy przedłużyć połaci, nawet o jedną dachówkę. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na jakiekolwiek zmiany, bez konsultacji z architektem, a w trakcie budowy pojawią się błędy, wtedy nie będziemy mogli dochodzić swoich racji w sądzie, ani u ubezpieczyciela.

Zobacz także: Rodzaje dachów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Budżet

Trzeba też sobie zdawać sprawę z tego, że koszt inwestycji rośnie wraz z poziomem jej skomplikowania. Mniej kosztuje dach z małą liczbą płaszczyzn, rzadkim występowaniem załamań połaci i niewielką ilością elementów ozdobnych. Z większym kosztem należy się liczyć w przypadku dachu wielopłaszczyznowego, ponieważ do jego wykonania potrzebna jest większa ilość materiałów niezbędnych do wykończenia kalenicy i koszy. Na zwiększenie kosztu inwestycji wpływają różnego rodzaju elementy konstrukcyjne, takie jak lukarna czy wole oko. W czasie ich montażu należy użyć większej ilości materiałów uszczelniających, wiąże się to również z większym nakładem pracy. Ponad to, przy bardziej skomplikowanych projektach trzeba kupić też odpowiednią ilość i właściwy typ akcesoriów wykończeniowych. I tak, na przykład w przypadku wykończenia dachów jednospadowych należy użyć standardowe i skrajne dachówki pulpitowe. A z drugiej strony, im prostszy projekt, tym mniejszą ilość dachówek specjalnych trzeba będzie użyć, m.in. dachówek skrajnych, dwufalowych, które stosuje się przy zakończeniach krawędzi.

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Miejsce położenia

Istotnym aspektem, przy wyborze dachu, są warunki atmosferyczne na jakie będzie wystawiony dom. Jeśli dom znajduje się w miejscu, w którym będzie narażony na działanie silnych podmuchów wiatru czy intensywnych opadów deszczu i śniegu. - W takich okolicznościach zaleca się wybranie projektu ze stosunkowo stromym dachem, a także wykonanie szczelnego podkładu, np. pełnego deskowania pokrytego papą lub specjalną folią – radzi Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben. Natomiast, jeśli dom będzie znajdował się blisko lasu, będzie podatny na porastanie mchem, wtedy warto wybrać dachówki angobowane bądź pokryte glazurą, ich gładka powierzchnia pozwala na samoczynne oczyszczanie się dachówek w czasie opadu deszczu.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć dom przed skutkami trzęsienia ziemi?

Zamów bezpłatny katalog projektów gotowych

Dachówka ceramiczna, miedziana, angobowana. Fot. Röben
Röben
Dachówka ceramiczna, miedziana, angobowana. Fot. Röben
Röben
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA