REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki dach wybrać w gotowym projekcie?

 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Istotnym aspektem, przy wyborze dachu, są warunki atmosferyczne na jakie będzie wystawiony dom. Fot. Röben
Istotnym aspektem, przy wyborze dachu, są warunki atmosferyczne na jakie będzie wystawiony dom. Fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Nawet jeśli decydujemy się skorzystać z gotowego projektu warto zainteresować się, jakie pokrycie, kształt i typ dachu zaplanował architekt. Ważne jest, żeby dach pełnił nie tylko walory estetyczne, ale też by był odpowiedni do lokalizacji działki.

Obecnie pracownie architektoniczne wychodzą naprzeciw potrzebom rynkowym i proponują potencjalnym klientom tysiące gotowych projektów. Oferują różne rozwiązania estetyczne i technologiczne. Uwzględniają przy tym różne budżety, rozmiary działki i gusty. Wybór projektu należy do nas i nie należy on do najłatwiejszych. Trzeba się zdecydować na konkretną ilość pokoi, wielkość garażu, ale też na to, jaki zastosować typ i kształt dachu. Dach powinien spełniać nie tylko funkcje estetyczne, ale powinien być też dostosowany do warunków panujących w miejscu, w którym będzie nasz dom.

REKLAMA

Pokrycie

Istotnym kryterium jest to jaki materiał pokryciowy został przewidziany w projekcie, ponieważ to właśnie w zasadniczy sposób wpływa na trwałość i wygląd dachu. Oprócz tego powinna nas interesować temperatura i poziom hałasu na poddaszu. Jednym z bardziej trwałych, odpornych na warunki atmosferyczne, mrozoodpornych i długowiecznych materiałów jest m.in. dachówka ceramiczna. Od materiału pokryciowego i odpowiednio użytej izolacji, będzie zależeć temperatura na poddaszu. Jeśli zależy nam na tym, by latem nie było tam gorąco, a zimą zimno (w zimne dni ciepło ucieka na zewnątrz, zwiększając tym samym koszty ogrzewania), powinniśmy zdecydować się na materiał ciężki, który utrudni przenikanie ciepłego i zimnego powietrza. Takie warunki spełnia ceramika w połączeniu z ociepleniem z wełny mineralnej o odpowiedniej grubości. Wykonana w ten sposób termoizolacja, zapewnia również izolację akustyczną, która wyciszy odgłos padającego deszczu.

Zobacz także: Prawidłowa wentylacja pokrycia dachowego

Kształt więźby

W większości projektów jest już określony typ materiału, który zostanie zastosowany do pokrycia dachu. Niektóre typy dachu w znaczny sposób ograniczają wybór pokrycia, tak jest w przypadku dachu płaskiego. Wytyczne zawarte w projekcie obowiązują inwestora i dekarza. Zmiany pokrycia dachowego, w trakcie budowy, nie są możliwe bez zgody architekta lub konstruktora, ponieważ może być konieczna zmiana w konstrukcji więźby. Dotyczy to też innych części, nie możemy dodać np. lukarny czy przedłużyć połaci, nawet o jedną dachówkę. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na jakiekolwiek zmiany, bez konsultacji z architektem, a w trakcie budowy pojawią się błędy, wtedy nie będziemy mogli dochodzić swoich racji w sądzie, ani u ubezpieczyciela.

Zobacz także: Rodzaje dachów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Budżet

Trzeba też sobie zdawać sprawę z tego, że koszt inwestycji rośnie wraz z poziomem jej skomplikowania. Mniej kosztuje dach z małą liczbą płaszczyzn, rzadkim występowaniem załamań połaci i niewielką ilością elementów ozdobnych. Z większym kosztem należy się liczyć w przypadku dachu wielopłaszczyznowego, ponieważ do jego wykonania potrzebna jest większa ilość materiałów niezbędnych do wykończenia kalenicy i koszy. Na zwiększenie kosztu inwestycji wpływają różnego rodzaju elementy konstrukcyjne, takie jak lukarna czy wole oko. W czasie ich montażu należy użyć większej ilości materiałów uszczelniających, wiąże się to również z większym nakładem pracy. Ponad to, przy bardziej skomplikowanych projektach trzeba kupić też odpowiednią ilość i właściwy typ akcesoriów wykończeniowych. I tak, na przykład w przypadku wykończenia dachów jednospadowych należy użyć standardowe i skrajne dachówki pulpitowe. A z drugiej strony, im prostszy projekt, tym mniejszą ilość dachówek specjalnych trzeba będzie użyć, m.in. dachówek skrajnych, dwufalowych, które stosuje się przy zakończeniach krawędzi.

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Miejsce położenia

Istotnym aspektem, przy wyborze dachu, są warunki atmosferyczne na jakie będzie wystawiony dom. Jeśli dom znajduje się w miejscu, w którym będzie narażony na działanie silnych podmuchów wiatru czy intensywnych opadów deszczu i śniegu. - W takich okolicznościach zaleca się wybranie projektu ze stosunkowo stromym dachem, a także wykonanie szczelnego podkładu, np. pełnego deskowania pokrytego papą lub specjalną folią – radzi Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben. Natomiast, jeśli dom będzie znajdował się blisko lasu, będzie podatny na porastanie mchem, wtedy warto wybrać dachówki angobowane bądź pokryte glazurą, ich gładka powierzchnia pozwala na samoczynne oczyszczanie się dachówek w czasie opadu deszczu.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć dom przed skutkami trzęsienia ziemi?

Zamów bezpłatny katalog projektów gotowych

Dachówka ceramiczna, miedziana, angobowana. Fot. Röben
Röben
Dachówka ceramiczna, miedziana, angobowana. Fot. Röben
Röben
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA