REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdzie lokalizować wyrzutnię powietrza?

Artur Nowotka

REKLAMA

Właściwa lokalizacja wyrzutni powietrza jest ważna ze względu na uciążliwy charakter powietrza z niej wyrzucanego. Nie powinno ono uprzykrzać komuś życia, ani powodować niekorzystnych skutków dla otoczenia. Dodatkowo polskie prawo podchodzi bardzo restrykcyjnie do tej sprawy. W razie złej lokalizacji wyrzutni budynek może nie zostać odebrany przez rzeczoznawcę do spraw BHP.

Wyrzutnia powietrza jest ostatnim elementem każdej instalacji wentylacji. Powietrze z niej wyrzucane z prędkością nawet do 4–5 m/s potrafi dolecieć na odległość nawet 6 m przy bezwietrznej pogodzie. Oznacza to że promień około 6 m od wyrzutni jest strefą gdzie wpuszczamy z założenia zużyte i złej jakości powietrze. Z tego faktu wynikają restrykcje lokalizacji wyrzutni powietrza.

REKLAMA

Powietrze bardzo zanieczyszczone

W przypadku, gdy wpuszczamy do atmosfery powietrze o wyższym zanieczyszczeniu substancjami szkodliwymi niż w powietrzu atmosferycznym, mamy obowiązek oczyścić je przed wyrzuceniem na zewnątrz. W zależności od rodzaju i wielkości zanieczyszczeń stosuje się odpowiednią filtrację przed wyrzutnią powietrza.

Zobacz także: Gdzie najlepiej umieścić jednostkę wewnętrzną klimatyzatora?

Lokalizacja i zabezpieczenie wyrzutni

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystkie wyrzutnie powietrza powinny mieć konstrukcję która zabezpiecza je przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi, jak deszcz czy silny wiatr. Wyrzutnie powinny być zlokalizowane w miejscach gdzie odprowadzenie zużytego powietrza nie będzie miało negatywnego skutku na zdrowie ludzi z otoczenia oraz materiały budynków otaczających. Wyrzutnia powinna być powyżej powierzchni na której jest zamontowana o około 40 cm i 10 m (w rzucie poziomym) od innych części dachu wyższych od wyrzutni.

Lokalizacja wyrzutni w elewacji budynku

Lokalizacja wyrzutni na ścianie budynku jest możliwa jeśli powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachów i zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia. Kolejnym warunkiem jest minimalna odległość od sąsiedniego budynku – 10 m (8 m jeśli ściana bez okien). Okna znajdujące się w tej samej ścianie co wyrzutnia muszą być oddalone o 3 m (jeśli są na tym samym poziomie). Wyrzutnia musi być zlokalizowana co najmniej 1,5 m od czerpni powietrza znajdującej się na tej samej ścianie. Z praktyki wynika że ta odległość powinna być większa. 

Podstawy prawne

Dokładne wytyczne do lokalizacji wyrzutni powietrza można odnaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dania 12 kwietnia 2002 r. rozdział 6, paragraf 152.

Zobacz także: Na czym polega dobór klimatyzatora?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA