REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wygląda właściwe utrzymanie elewacji?

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń
Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

REKLAMA

Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek, narzucany przez prawo budowlane, prawidłowego administrowania obiektami budowlanymi. Oznacza to, że muszą prowadzić książki obiektu budowlanego i przeprowadzać okresowe kontrole stanu technicznego elewacji. Jednak nie odnosi się to do budynków mieszkalnych jednorodzinnych i budownictwa zagrodowego i letniskowego.

Właściwa eksploatacja wiąże się z utrzymaniem wymaganego i należytego stanu technicznego i estetycznego budynku, w czasie jego użytkowania. Okresowe kontrole umożliwiają podjęcie decyzji o przeprowadzeniu prac zaradczych: bieżących napraw i konserwacji. Wszelkie kwestie z tym związane reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Okresowe kontrole mogą wykonywać osoby, które posiadają uprawnienia budowlane. Rozporządzenie określa częstotliwość kontroli:

REKLAMA

1. Co najmniej raz w roku - sprawdzenie stanu technicznego elementów budynku narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu;

2. Co najmniej dwa razy w roku - w terminie do 31 maja oraz do 30 listopada, w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2

3. Co najmniej raz na 5 lat - sprawdzenie stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia.

Zobacz także: Remont starego mieszkania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Profesjonalna kontrola

Niezwykle ważne jest, aby kontrola została przeprowadzona w sposób fachowy. Dzięki temu można usunąć nieodpowiednią estetykę elewacji, ale też pozwala to: na zapobieganie jej negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie, potencjalnemu skażeniu czy uniknięcie katastrof budowlanych.

Proces kontroli stanu technicznego obejmuje:

REKLAMA

1. Zewnętrze warstwy elewacji: warstwy systemu znajdujące się płytach termoizolacyjnych – powłoka malarska, wyprawa tynkarska, warstwa szpachlowa zbrojona siatką, elementy ścian zewnętrznych: attyki, filary, gzymsy, balustrady, loggie, balkony.
2. Urządzenia i elementy zamocowane do ścian i dachu budynku: mocowania bilbordów, reklam, tablic informacyjnych, krat, rolet, instalacji antenowych, opraw oświetleniowych.
3. Elementy odwodnienia oraz opaski budynku.
4. Obróbkę blacharską.
5. Pokrycia dachowe.
6. Przejścia przyłączy instalacyjnych przez system ociepleniowy i ściany budynku.

Po każdej kontroli powinien powstać protokół, którego kopia powinna być bezzwłocznie przesłana do właściwego organu. Osoby odpowiedzialne za naprawy muszą usunąć wykryte uszkodzenia i braki, które mogą spowodować zagrożenie życia, zdrowia, bezpieczeństwa mienia czy katastrofę budowlaną.

Książka obiektu budowlanego

Jest to jedna z obowiązkowych form dokumentowania stanu technicznego budynków mieszkalnych. Wzór książki obiektu budowlanego i sposób jest prowadzenia jest określony w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Powinny się w niej znaleźć zapisy dotyczące przeprowadzonych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy w okresie użytkowania budynku.

Zobacz także: Dokumenty potrzebne do pozwolenia na rozbiórkę

Dokumentacja dodatkowa dołączona do książki obiektu budowlanego:

• protokoły z kontroli obiektu budowlanego,
• oceny i ekspertyzy dotyczące jego stanu technicznego,
• opracowania projektowe,
• dokumenty techniczne robót budowlanych wykonywanych w obiekcie w toku jego użytkowania,
• dokumentacja budowy i dokumentacja powykonawcza,
• inne dokumenty i decyzje dotyczące obiektu, a także, w razie potrzeby, instrukcje obsługi i eksploatacji,
• obiektu, instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem.

Dokumentacja użytkowania budynku mieszkalnego powinna być systematycznie gromadzona i przechowywana.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA