Czy piwnica może stanowić dodatkowe pomieszczenie mieszkalne?
REKLAMA
REKLAMA
O czym warto pamiętać?
REKLAMA
Obecnie w projektach domów, coraz częściej odchodzi się od pomysłu podpiwniczenia. W starszych rozwiązaniach, piwnica zazwyczaj stanowi pomieszczenie gospodarcze, w którym przechowuje się niepotrzebne rzeczy. Okazuje się jednak, że piwnica może być dodatkowym pomieszczeniem użytkowym. Niejednokrotnie, możemy zaaranżować w niej kolejne piętro domu. Wiąże się to jednak z dodatkowymi czynnościami i uprzednim sprawdzeniem stanu “technicznego” piwnicy. Warto wówczas pamiętać o:
REKLAMA
- Sprawdzeniu stanu wilgotności ścian. Najlepiej jest wykopać dół wokół domu, na głębokość fundamentów. Pozwoli nam to stwierdzić między innymi, w jakim stanie są kanały odwadniające. W przypadku pęknięcia części z nich, należy wymienić wadliwą instalację.
- Zamontowaniu odpowiedniej termoizolacji. Elewacja domu, także piwnicy, powinna pozwalać nam na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Dzięki temu, zimą w piwnicy będzie tak samo ciepło, jak nad poziomem ziemi. Najczęściej stosowanym materiałem do izolacji piwnicy jest wełna kamienna.
- Zaplanowaniu odpowiedniego oświetlenia. Piwnica nie ma bezpośredniego dostępu do światła dziennego. A jeśli jej małe okna wychodzą ponad powierzchnię ziemi, zazwyczaj wpuszczają minimalne ilości naturalnego światła. Ważne jest, żeby zaplanować system sztucznego oświetlenia, tak żeby nie nadwerężał on znacząco oczu domowników.
Przeciwwskazania
W kilku przypadkach, przemiana piwnicy w mieszkanie jest zdecydowanie złym pomysłem.
- Jeśli jednym z pomieszczeń piwnicy jest duża pralnia. Opary chemiczne mogą szkodzić zdrowiu osób zamieszkujących piwnicę.
- Jeśli piwnica jest zbyt niska. Odpowiednia wysokość to około 2,2 metra.
- Gdy woda gruntowa jest blisko poziomu domu.
REKLAMA
REKLAMA