Jak zaadaptować suterenę na mieszkanie?
REKLAMA
REKLAMA
Remont sutereny
Suterena, którą chcemy zaadaptować do celów mieszkaniowych powinna być sucha, wolna od grzybów i pleśni oraz wystarczająco wysoka – najlepiej minimum 2,5 m - aby nadawała się do zamieszkania. W przeciwnym razie należy przeprowadzić prace osuszające i obniżające podłogę piwnicy. Pamiętajmy także, że należy zapewnić skuteczną wentylację grawitacyjną lub mechaniczną. Jeżeli o tym zapomnimy lub zbagatelizujemy, prace osuszające okażą się daremne i po remoncie może powrócić pleśń i grzyb.
REKLAMA
REKLAMA
Remontując suterenę koniecznie trzeba także ustalić kwestie ocieplenia ścian, podłogi i ogrzewania. Nie warto ocieplać sutereny od wewnątrz, ponieważ wilgoć i tak będzie się gromadzić. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie na ścianach paneli drewnianych, boazerii lub korka. Swoje plany dobrze jest skonsultować z fachowcami, którzy podpowiedzą, jakie rozwiązania najlepiej wykorzystać.
Warto przemyśleć również sprawę odprowadzania wody z sutereny. W każdym mieszkaniu nie powinno bowiem zabraknąć łazienki i kuchni. Odpływ kanalizacyjny, który znajduje się powyżej linii armatury sanitarnej, wymaga przepompowni. Urządzenie to nie jest, ani bardzo drogie, ani duże – na potrzeby domu jednorodzinnego wystarczy przepompownia wielkości walizki.
Problem światła w suterenie
Mała ilość światła to jeden z głównych problemów podczas urządzania mieszkania w suterenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie powiększenie okien. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości suterenę można rozświetlić światłem sztucznym – w takim wypadku warto pomyśleć o oświetleniu punktowym. Dobrym sposobem jest także umiejętne wykończenie sutereny – należy unikać ciemnych barw, które optycznie zmniejszają pomieszczenie i wybierać meble w jasnych barwach.
Zobacz także: Drewno i kamień w aranżacji wnętrza
Zobacz także: Remont domu: malowanie pomieszczeń
Zobacz także: Niedrogi i profesjonalny remont
REKLAMA
REKLAMA