Styl secesyjny zaliczany do grupy modernistycznej. Jego cechy charakterystyczne to bogata ornamentacja roślinna lub abstrakcyjna (motywy kwiatowe, łabędzie z powyginanymi szyjami, nenufary), linearyzm i asymetria. Dominującą kolorystyką są pastele i kolory „przydymione”. W secesji mamy do czynienia z giętką, płynną linią, występującą np. na balustradach przy schodach. Podkreślany jest także pion obecny w obrazach i w meblach.
Styl klasyczny to pojemne pojęcie, obejmujące swoim zakresem inne style, np. styl bauhasowy, styl włoski i styl angielski. Styl klasyczny to bogato zdobione meble, inspirowane wzorami historycznymi, zaczęrpniętymi, między innymi, z okresu baroku i rokoko. Tu kształt ważniejszy jest niż barwa, stąd stonowane kolory (beż, brąz, ecru) a formy zdecydowane (np. meble z wykończeniem przypominającym głowicę kolumny). Projektując wnętrze w tym stylu należy dążyć do uzyskania efektu luksusu, uzyskanego za pomocą drogich materiałów i ozdobnych detali.
Styl rustykalny to prostota, przytulność i dążenie w kierunku natury. W stylu rustykalnym dominuje ciepła paleta barw: przydymione zielenie, pastele, delikatne błękity. Istotny element to podkreślenie naturalnego koloru drewna mebli. Styl ten jest ukłonem w stronę wszelakiej ludowości: we wzornictwie pasy, kraty i roślinność nadająca sielankowy klimat; w dodatkach – rękodzieło, szydełkowe serwety, koronkowe firany. Zdobnictwo traktowane jest jako w niezbędne minimum. Często we wnętrzu w stylu rustykalnym pojawia się piec kaflowy z żeliwnymi drzwiczkami, obecnie zamiast niego może to być również kominek.
Nie ma jednoznacznej recepty i ścisłych wytycznych, jak za pomocą odpowiedniego doboru tkanin stworzyć wnętrze, przytulne, komfortowe i niepowtarzalne. Oferta faktur, kolorów i wzorów tkanin jest ogromna, co utrudnia wybór, istnieją jednak ogólne zasady pomagające, za pomocą właściwego doboru tkanin, wykreować przyjazne, przytulne i eleganckie wnętrze.
Psychologiczne oddziaływanie barw ma związek z tym wszystkim, co nas otacza. Barwy mają również silny związek ze skojarzeniami, które utrwalamy od pierwszych chwil życia. Kolor jest życiem, ekspresją, stymuluje nasz organizm. Ale zdarza się, iż oddziałuje na nas destruktywnie. Dlatego też wybierając konkretne kolory, powinniśmy się zastanowić nad skojarzeniami i reakcjami, jakie w nas wywołują.
Decydując się na schody drewniane, należy wykorzystać drewno o dużej twardości. Do gatunków, które warto stosować zaliczymy - dąb, jesion, buk - z drzew występujących w naszej strefie klimatycznej oraz coraz częściej stosowane drewna egzotyczne - odmiany mahoniowców tj. sapelli, teak, jatoba, merbau.
Rodzice powinni w czasie urządzania pokoju dla dziecka poznać podstawowe zasady, których dobrze jest przestrzegać. Często rodzice nie pamiętają o podstawowych zasadach, a do tego niestety nie zdają sobie sprawy z rzeczywistych upodobań własnych dzieci, pragną zaofiarować im eleganckie otoczenie, zupełnie nie przystające do ich potrzeb. Należy pozostawić dziecku możliwość wpływu na urządzenie swojego wnętrza, gdyż rozwija to kreatywność i zdolność abstrakcyjnego myślenia.
Na nasze dziecko nawet w domu czeka wiele zagrożeń, szczególnie w łazience i w kuchni. Dziecko wykazuje wzmożoną ruchliwość, jest ciekawe, śmiało podejmuje nieobliczalne w skutkach eksperymenty- my jako dorośli powinniśmy zminimalizować czyhające na nie zagrożenia. Zaczyna chodzić, biegać, wdrapywać się na krzesła, stoły, szafki. Wszystkiego chce dotknąć, robić to, co rodzice: podlewać kwiatki, wchodzić na drabinkę, zdejmować firanki. Bardzo często te zabawy kończą się upadkiem. Dom musi zatem odpowiadać tym uwarunkowaniom, które gwarantują małemu odkrywcy bezpieczne poznanie swojego otoczenia.
Niewyczerpana różnorodność kolorów, ornamentów i faktur tkanin daje nieograniczone możliwości kreacyjne projektantom wnętrz. Dominujące obecnie trendy rynkowe promują bogatą ornamentykę i duże dekoracyjne, organiczne motywy, choć coraz więcej tkanin przetwarza wzory geometryczne, wzajemnie się przenikające, tworzące kompozycje na tkaninie, czasem wypukłe, wykonane z innego rodzaju materiału, co daje modny efekt trójwymiarowości tkaniny.
Odpowiednio użytą barwą i światłem możemy wywoływać zamierzone przez nas cele, m.in. optyczną zmianę proporcji wnętrza, a także przedmiotów, znajdujących się w nim, wizualną zmianę kształtu, ciężaru, usytuowania w przestrzeni. Jak jednak dokonać optycznej zmiany proporcji wnętrza za pomocą doboru kolorów?
Widoczny aktualnie trend powrotu do tapet, tynków dekoracyjnych i wzorów na ścianach wiąże się z modą na wnętrza glamour, o bogatej dekoracji. Chcemy, aby wnętrza były jednocześnie nowoczesne i eleganckie, a równocześnie posiadały unikalny, rozpoznawalny charakter i specyficzną „duszę” - uzyskamy to dzięki tapetom i tynkom dekoracyjnym.
Łazienka w naszym domu powinna być przestrzenią relaksu. Koncepcja łazienki: ciemnej, niefunkcjonalnej, ograniczonej małym metrażem, obowiązująca z konieczności, nie w wyniku rzeczywistych potrzeb, powoli staje się kolejnym reliktem szarej, zunifikowanej przeszłości. Jak sprawić, żeby łazienka stała się przestrzenią relaksu?