REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postępowanie wewnątrzspółdzielcze

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli statut danej spółdzielni to przewiduje, w sprawach pomiędzy członkiem a spółdzielnią, członek może odwołać się od uchwał zarządu, rady nadzorczej czy walnego zgromadzenia do organu określonego w statucie.

Kiedy możemy się odwołać

REKLAMA

Ustawa prawo spółdzielcze przyznaje członkowi spółdzielni prawo do odwołania się do walnego zgromadzenia albo bezpośrednio do sądu od uchwały rady nadzorczej o wykreśleniu lub wykluczeniu ze spółdzielni. Od 2005 roku do sądu można się odwołać od razu – postępowanie wewnątrzspółdzielcze jest tu naszym uprawnieniem ale już nie jest obowiązkowe.

REKLAMA

Możemy się także odwołać do odpowiedniego organu spółdzielni w przypadku wypowiedzenia nam wysokości opłat za korzystanie z lokalu pozostającego w zarządzie spółdzielni (choć tu także możemy się też odwołać bezpośrednio do sądu).

Niezależnie od tego czy statut przewiduje możliwość odwołania się w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym od uchwał i czynności organów spółdzielni lub zaniechania podjęcia przez nie czynności - jeżeli uchwała, czynność lub zaniechanie dotyczy naszych praw majątkowych, naszych dóbr osobistych czy indywidualnych praw organizacyjnych, zawsze możliwe jest wystąpienie do sądu z powództwem o zasądzenie albo z powództwem o ustalenie stosunku prawnego lub prawa.

Odwołanie od uchwał

Możliwość wniesienia powództwa o uchylenie uchwały przysługuje w przypadkach, w których ustawa przewiduje taką możliwość. I tak na przykład możemy wystąpić o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia.

Wniesienie odwołania w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym powoduje zawieszenie biegu przedawnienia lub terminów zawitych do dnia jego zakończenia. Statut spółdzielni nie może nam ograniczać możliwości dochodzenia praw na drodze sądowej.

Jeżeli zaskarżymy uchwałę zarówno w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym jak i bezpośrednio do sądu, postępowanie wewnątrzspółdzielcze ulegnie umorzeniu.

Od kiedy biegnie termin na zaskarżenie uchwały

REKLAMA

Termin do wniesienia odwołania w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym zaczyna swój bieg w dniu zawiadomienia członka o uchwale zgodnie z ustawą lub statutem spółdzielni. W statucie powinny być bliżej określone sposób i terminy doręczania zawiadomienia o podjętej uchwale, a także sposoby i terminy dla złożenia odwołania.

W braku odmiennych postanowień statutu, termin na wniesienie odwołania od uchwały o wykluczeniu lub wykreśleniu wynosi miesiąc od zawiadomienia nas o uchwale. Nasze odwołanie powinno być rozpatrzone na najbliższym walnym zgromadzeniu, jednakże nie później niż w terminie 12 miesięcy od wniesienia przez nas odwołania. O terminie walnego zgromadzenia powinniśmy zostać zawiadomieni z co najmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

  Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

  Zaoszczędzisz 20 złotych, stracisz 200 tysięcy. Takie są skutki wzrostu wartości domów i mieszkań i niezwaloryzowanej polisy

  Ubezpieczyciele alarmują: setki tysięcy właścicieli mieszkań i domów nie ma świadomości, że trzeba je doubezpieczyć – zaktualizować wartość, by polisy nadal spełniały swoją rolę. Konsekwencje są dramatyczne, szczególnie gdy dojdzie do poważnej szkody. Pożar domu ubezpieczonego jako wart 600 tys. zł może oznaczać stratę 200 tys. zł, gdy jego wartość wzrosłą do 800 tys. zł.

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024. Tylko gdy rata kredytu mieszkaniowego przekracza 40 proc. średniego miesięcznego dochodu? [Projekt]

  Posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi wnieśli 28 listopada 2023 r. do Sejmu projekt ustawy dotyczący wakacji kredytowych w 2024 roku. W myśl tego projektu w przyszłym roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu.

  Ubezpieczenie mieszkania 2023 – wskazane dopłaty. Mieszkania drożeją i są niedoubezpieczone

  Wartość domów i lokali wyraźnie wzrosła w ostatnim czasie. Niestety, ich właściciele nie zawsze to uwzględniają przy zakupie polisy. Jak wskazują eksperci RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl skutkiem jest niedoubezpieczenie. 

  REKLAMA