REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób spółdzielnia może usunąć członka z rejestru?

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Zuzanna Łaganowska
Prawnik Zuzanna Łaganowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Organy spółdzielni mają możliwość zastosowania środków dyscyplinarnych zmierzających w skrajnych przypadkach do usunięcia członka z rejestru. Niezależnie jednak od podłoża – ustanie członkostwa oznacza utratę praw wiążących się z przynależnością do spółdzielni, np. wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Wykluczenie a wykreślenie

REKLAMA

REKLAMA

Spółdzielnia może rozwiązać stosunek członkostwa tylko przez wykluczenie albo wykreślenie członka. Wykluczenie członka może mieć miejsce, gdy z jego winy dalsze pozostawienie w spółdzielni nie da się pogodzić z postanowieniami statutu lub zasadami współżycia społecznego. Statut powinien bliżej określać przyczyny wykluczenia, którymi mogą być np. niewnoszenie w terminie zaliczek na wkład mieszkaniowy, zakłócanie porządku domowego, czy ciężkie naruszenie przepisów statutu, regulaminu i uchwał organów spółdzielni. Wykreślenie z rejestru członków spółdzielni natomiast może nastąpić w przypadku, kiedy członek z przyczyn przez niego niezawinionych nie wykonuje obowiązków statutowych. Przyczyny wykreślenia powinny być szczegółowo opisane w statucie spółdzielni.

Uchwałę o wykluczeniu lub wykreśleniu członka podejmuje rada nadzorcza lub walne zgromadzenie. Organ, któremu statut przyznał takie kompetencje ma obowiązek przed podjęciem uchwały wysłuchać wyjaśnień zainteresowanego członka. Jeżeli członek nie przybędzie na obrady z przyczyn nieusprawiedliwionych albo mimo przybycia nie wypowie się w kwestii wykluczenia lub wykreślenia, lub jeśli złoży wyjaśnienia na piśmie, obowiązkowi wysłuchania zostanie w ten sposób spełniony.

O podjętej uchwale należy powiadomić członka na piśmie wraz z uzasadnieniem oraz pouczeniem o terminie do złożenia odwołania, w terminie dwóch tygodni od dnia podjęcia uchwały. Uzasadnienie powinno przedstawiać motywy, którymi kierował się organ spółdzielni uznając, że zachowanie członka wyczerpuje przesłanki wykluczenia albo wykreślenia określone w statucie.

Jeżeli zawiadomienie zostało zwrócone z powodu niezgłoszenia przez członka zmiany podanego przez niego adresu, ma ono moc prawną doręczenia, a więc uznawane jest za przyjęte przez adresata do wiadomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy wykluczonemu lub wykreślonemu z rejestru członkowi przysługują jakieś środki odwoławcze od podjętych uchwał?

REKLAMA

Członkowi spółdzielni, którego dotyczy uchwała o wykreśleniu lub wykluczeniu ze spółdzielni przysługuje odwołanie w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym, a także prawo do zaskarżenia takich uchwał w drodze wniesienia powództwa do sądu.

Jeżeli organem właściwym w sprawie wykluczenia albo wykreślenia członka jest rada nadzorcza, członek spółdzielni ma prawo odwołać się od takiej uchwały do walnego zgromadzenia w terminie określonym w statucie, albo zaskarżyć tę uchwałę do sądu w terminie sześciu tygodni od dnia doręczenia uchwały wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o możliwości odwołania się. Członek spółdzielni ma prawo być obecny przy rozpatrywaniu odwołania i popierać je na posiedzeniu walnego zgromadzenia.

Statut spółdzielni może nie przewidywać postępowania wewnątrzspółdzielczego. W takiej sytuacji termin na wniesienie odwołania od uchwały rady nadzorczej określa ustawa i wynosi on miesiąc od dnia doręczenia zawiadomienia o wykluczeniu albo wykreśleniu wraz z uzasadnieniem. Odwołanie powinno być rozpatrzone na najbliższym walnym zgromadzeniu, które powinno się odbyć w ciągu dwunastu miesięcy od dnia wniesienia odwołania. Odwołującego się członka spółdzielnia powinna zawiadomić o terminie walnego zgromadzenia co najmniej trzy tygodnie wcześniej.

Jeżeli uchwały o wykluczeniu lub wykreśleniu członka są podejmowane przez walne zgromadzenie, członkowi przysługuje środek odwoławczy w postaci wniesienia powództwa do sądu okręgowego o uchylenie takiej uchwały.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA