REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Walne zgromadzenie w spółdzielni mieszkaniowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Zuzanna Łaganowska
Prawnik Zuzanna Łaganowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Walne zgromadzenie jest najwyższym organem spółdzielni, do którego kompetencji należą wszystkie kluczowe sprawy związane z działalnością spółdzielni. Walne zgromadzenie pełni funkcję uchwałodawczą i kontrolną, uchwala akty prawa wewnątrzspółdzielczego – statut i regulaminy.

Kompetencje walnego zgromadzenia

REKLAMA

Walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej zajmuje się przede wszystkim:
• uchwalaniem kierunków rozwoju działalności gospodarczej oraz społecznej i kulturalnej;
• rozpatrywaniem sprawozdań rady, zatwierdzaniem sprawozdań rocznych i finansowych oraz podejmowaniem uchwał co do wniosków członków spółdzielni, rady lub zarządu w tych sprawach i udzielaniem absolutorium członkom zarządu;
• rozpatrywaniem wniosków wynikających z przedstawionego protokołu polustracyjnego z działalności spółdzielni oraz podejmowanie uchwał w tym zakresie;
• podejmowaniem uchwał w sprawie podziału nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) lub sposobu pokrycia strat;
• podejmowaniem uchwał w sprawie zbycia nieruchomości, zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej;
• podejmowaniem uchwał w sprawie przystępowania do innych organizacji gospodarczych oraz występowania z nich;
• oznaczaniem najwyższej sumy zobowiązań, jaką spółdzielnia może zaciągnąć;
• podejmowaniem uchwał w sprawie połączenia się spółdzielni, podziału spółdzielni oraz likwidacji spółdzielni;
• rozpatrywaniem w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym odwołań od uchwał rady;
• uchwalaniem zmian statutu.

REKLAMA

W małych spółdzielniach walne zgromadzenie decyduje także o wysokości opłat za mieszkanie, inwestycjach, przeprowadzanych remontach. W dużych spółdzielniach zadania te wykonuje przeważnie rada nadzorcza.

Zwoływanie i obradowanie

Zwyczajne walne zgromadzenie zwołuje zarząd spółdzielni przynajmniej raz w roku w ciągu sześciu miesięcy po upływie roku obrachunkowego. Na wniosek rady nadzorczej lub jednej dziesiątej członków spółdzielni zarząd obowiązany jest zwołać dodatkowe posiedzenie walnego zgromadzenia. Niedopuszczalne jest samowolne zwołanie zgromadzenia przez samych członków. Przynajmniej 21 dni przed terminem obrad członkowie powinni być zawiadomieni o planowanym posiedzeniu. Zawiadomienia powinny mieć formę pisemną i być imiennie skierowane do każdego z członków.

W walnym zgromadzeniu członek spółdzielni musi brać udział osobiście! Udzielenie pełnomocnictwa rodzinie czy znajomym nic nie da.

Osoby prawne mogą być reprezentowane na walnym zgromadzeniu wyłącznie przez ustanowionego w tym celu pełnomocnika jednakże taki pełnomocnik może zastępować tylko jednego członka spółdzielni. Podczas głosowań każdy członek ma jeden głos, bez względu na ilość posiadanych udziałów. Statut spółdzielni, której członkami mogą być wyłącznie osoby prawne, może określać inną zasadę ustalania liczby głosów przysługujących członkom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Członkowie mogą na własny koszt korzystać z pomocy prawnej lub zasięgać opinii ekspertów, jednak osoby te nie mają prawa do zabierania głosu podczas obrad zgromadzenia.

Małoletni oraz ubezwłasnowolnieni są uczestnikami zgromadzenia poprzez swoich przedstawicieli ustawowych.

REKLAMA

Do udziału w walnym zgromadzeniu uprawnieni zostali przedstawiciele związku rewizyjnego oraz Krajowej Rady Spółdzielczej, którzy posiadają głos doradczy. Ich obecność na zgromadzeniu jest szczególnie wskazana przy rozpatrywaniu wniosków z przeprowadzonej lustracji spółdzielni, a także w sytuacji, gdy powstały konflikt interesów między członkami grozi naruszeniu prawa lub praw członków.

Organ uprawniony do zwoływania walnych zgromadzeń, czyli zarząd spółdzielni ma obowiązek powiadomić członków, związek rewizyjny, w którym spółdzielnia jest zrzeszona oraz Krajową Radę Spółdzielczą o czasie, miejscu i porządku obrad.

Kto może zgłaszać projekty uchwał?

Prawo zgłaszania projektów uchwał oraz żądania zamieszczenia w porządku obrad walnego zgromadzenia przysługuje zarządowi, radzie nadzorczej oraz grupie co najmniej 10 członków – w terminie do 15 dni przed dniem obrad. Podczas głosowania każdemu z członków, niezależnie od udziałów przysługuje jeden głos. Uchwały walnego zgromadzenia obowiązują od chwili ich przyjęcia, chyba, ze co innego wynika z ich treści.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie

Zarząd spółdzielni mieszkaniowej powinien zwołać nadzwyczajne walne zgromadzenie na złożone na piśmie żądanie rady nadzorczej lub przynajmniej 1/10 członków, ale nie mniej niż trzech, jeżeli statut inaczej nie przewiduje.

Wniosek o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia powinien być złożony pisemnie ze wskazaniem spraw, które mają być przedmiotem obrad oraz z wymaganą liczbą podpisów członków. W określonych przypadkach walne zgromadzenie (zebranie przedstawicieli) zwołuje się w takim terminie, aby mogło się ono odbyć w ciągu sześciu tygodni od dnia wniesienia żądania. Jeżeli zarząd nie zwoła zgromadzenia, zwołuje je rada nadzorcza. W przypadku bezczynności rady nadzorczej członkowie spółdzielni mogą wystąpić o zwołanie obrad do związku rewizyjnego w którym spółdzielnia jest zrzeszona lub do Krajowej Rady Spółdzielczej.

Zebrania przedstawicieli

Statut spółdzielni innej niż mieszkaniowa może stanowić, że jeżeli ilość członków przekroczy określoną liczbę, walne zgromadzenie członków zostaje zastąpione przez zebranie przedstawicieli. W takim wypadku statut powinien określać zasady ustalania liczby przedstawicieli i ich wyboru oraz czas trwania przedstawicielstwa.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA