REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Walne zgromadzenie w spółdzielni mieszkaniowej

Zuzanna Łaganowska
Prawnik Zuzanna Łaganowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Walne zgromadzenie jest najwyższym organem spółdzielni, do którego kompetencji należą wszystkie kluczowe sprawy związane z działalnością spółdzielni. Walne zgromadzenie pełni funkcję uchwałodawczą i kontrolną, uchwala akty prawa wewnątrzspółdzielczego – statut i regulaminy.

Kompetencje walnego zgromadzenia

REKLAMA

Walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej zajmuje się przede wszystkim:
• uchwalaniem kierunków rozwoju działalności gospodarczej oraz społecznej i kulturalnej;
• rozpatrywaniem sprawozdań rady, zatwierdzaniem sprawozdań rocznych i finansowych oraz podejmowaniem uchwał co do wniosków członków spółdzielni, rady lub zarządu w tych sprawach i udzielaniem absolutorium członkom zarządu;
• rozpatrywaniem wniosków wynikających z przedstawionego protokołu polustracyjnego z działalności spółdzielni oraz podejmowanie uchwał w tym zakresie;
• podejmowaniem uchwał w sprawie podziału nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) lub sposobu pokrycia strat;
• podejmowaniem uchwał w sprawie zbycia nieruchomości, zbycia zakładu lub innej wyodrębnionej jednostki organizacyjnej;
• podejmowaniem uchwał w sprawie przystępowania do innych organizacji gospodarczych oraz występowania z nich;
• oznaczaniem najwyższej sumy zobowiązań, jaką spółdzielnia może zaciągnąć;
• podejmowaniem uchwał w sprawie połączenia się spółdzielni, podziału spółdzielni oraz likwidacji spółdzielni;
• rozpatrywaniem w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym odwołań od uchwał rady;
• uchwalaniem zmian statutu.

REKLAMA

W małych spółdzielniach walne zgromadzenie decyduje także o wysokości opłat za mieszkanie, inwestycjach, przeprowadzanych remontach. W dużych spółdzielniach zadania te wykonuje przeważnie rada nadzorcza.

Zwoływanie i obradowanie

Zwyczajne walne zgromadzenie zwołuje zarząd spółdzielni przynajmniej raz w roku w ciągu sześciu miesięcy po upływie roku obrachunkowego. Na wniosek rady nadzorczej lub jednej dziesiątej członków spółdzielni zarząd obowiązany jest zwołać dodatkowe posiedzenie walnego zgromadzenia. Niedopuszczalne jest samowolne zwołanie zgromadzenia przez samych członków. Przynajmniej 21 dni przed terminem obrad członkowie powinni być zawiadomieni o planowanym posiedzeniu. Zawiadomienia powinny mieć formę pisemną i być imiennie skierowane do każdego z członków.

W walnym zgromadzeniu członek spółdzielni musi brać udział osobiście! Udzielenie pełnomocnictwa rodzinie czy znajomym nic nie da.

Osoby prawne mogą być reprezentowane na walnym zgromadzeniu wyłącznie przez ustanowionego w tym celu pełnomocnika jednakże taki pełnomocnik może zastępować tylko jednego członka spółdzielni. Podczas głosowań każdy członek ma jeden głos, bez względu na ilość posiadanych udziałów. Statut spółdzielni, której członkami mogą być wyłącznie osoby prawne, może określać inną zasadę ustalania liczby głosów przysługujących członkom.

Członkowie mogą na własny koszt korzystać z pomocy prawnej lub zasięgać opinii ekspertów, jednak osoby te nie mają prawa do zabierania głosu podczas obrad zgromadzenia.

Małoletni oraz ubezwłasnowolnieni są uczestnikami zgromadzenia poprzez swoich przedstawicieli ustawowych.

REKLAMA

Do udziału w walnym zgromadzeniu uprawnieni zostali przedstawiciele związku rewizyjnego oraz Krajowej Rady Spółdzielczej, którzy posiadają głos doradczy. Ich obecność na zgromadzeniu jest szczególnie wskazana przy rozpatrywaniu wniosków z przeprowadzonej lustracji spółdzielni, a także w sytuacji, gdy powstały konflikt interesów między członkami grozi naruszeniu prawa lub praw członków.

Organ uprawniony do zwoływania walnych zgromadzeń, czyli zarząd spółdzielni ma obowiązek powiadomić członków, związek rewizyjny, w którym spółdzielnia jest zrzeszona oraz Krajową Radę Spółdzielczą o czasie, miejscu i porządku obrad.

Kto może zgłaszać projekty uchwał?

Prawo zgłaszania projektów uchwał oraz żądania zamieszczenia w porządku obrad walnego zgromadzenia przysługuje zarządowi, radzie nadzorczej oraz grupie co najmniej 10 członków – w terminie do 15 dni przed dniem obrad. Podczas głosowania każdemu z członków, niezależnie od udziałów przysługuje jeden głos. Uchwały walnego zgromadzenia obowiązują od chwili ich przyjęcia, chyba, ze co innego wynika z ich treści.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie

Zarząd spółdzielni mieszkaniowej powinien zwołać nadzwyczajne walne zgromadzenie na złożone na piśmie żądanie rady nadzorczej lub przynajmniej 1/10 członków, ale nie mniej niż trzech, jeżeli statut inaczej nie przewiduje.

Wniosek o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia powinien być złożony pisemnie ze wskazaniem spraw, które mają być przedmiotem obrad oraz z wymaganą liczbą podpisów członków. W określonych przypadkach walne zgromadzenie (zebranie przedstawicieli) zwołuje się w takim terminie, aby mogło się ono odbyć w ciągu sześciu tygodni od dnia wniesienia żądania. Jeżeli zarząd nie zwoła zgromadzenia, zwołuje je rada nadzorcza. W przypadku bezczynności rady nadzorczej członkowie spółdzielni mogą wystąpić o zwołanie obrad do związku rewizyjnego w którym spółdzielnia jest zrzeszona lub do Krajowej Rady Spółdzielczej.

Zebrania przedstawicieli

Statut spółdzielni innej niż mieszkaniowa może stanowić, że jeżeli ilość członków przekroczy określoną liczbę, walne zgromadzenie członków zostaje zastąpione przez zebranie przedstawicieli. W takim wypadku statut powinien określać zasady ustalania liczby przedstawicieli i ich wyboru oraz czas trwania przedstawicielstwa.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA