REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Organizacja spółdzielni

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Zuzanna Łaganowska
Prawnik Zuzanna Łaganowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W każdej spółdzielni funkcjonuje rada nadzorcza, zarząd i walne zgromadzenie, a w spółdzielniach, w których walne zgromadzenia zastąpione jest przez zebranie przedstawicieli - zebrania grup członkowskich. Spółdzielnia może tworzyć również inne organy, a ich nazwy i kompetencje określa statut spółdzielni.

Wybory

REKLAMA

Wybory do organów spółdzielni dokonywane są w głosowaniu tajnym spośród nieograniczonej liczby kandydatów i jest to zasada bezwzględnie obowiązująca. Odwołanie członka organu następuje także w głosowaniu tajnym, co ma zapewnić głosowanie członków zgodnie z ich przekonaniami. Powoływanie i odwoływanie członków organów fakultatywnych określają postanowienia statutu. Jeżeli statut nie stanowi inaczej, przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla podjęcia uchwały uwzględnia się tylko głosy oddane za i przeciw uchwale. Statut może określać czy do podjęcia uchwały wymagana jest zwykła, bezwzględna czy kwalifikowana większość głosów.

Walne zgromadzenie

REKLAMA

Najważniejszym organem spółdzielni jest walne zgromadzenie, do którego kompetencji należą wszystkie kluczowe sprawy związane z działalnością spółdzielni. Walne zgromadzenie pełni funkcję uchwałodawczą i kontrolną. Statut spółdzielni innej niż mieszkaniowa może postanowić, że jeżeli ilość członków przekroczy określoną liczbę, walne zgromadzenie członków zostaje zastąpione przez zebranie przedstawicieli. W takim wypadku statut powinien określać zasady ustalania liczby przedstawicieli i ich wyboru oraz czas trwania przedstawicielstwa. W spółdzielniach mieszkaniowych mających powyżej pięciuset członków walne zgromadzenie może być podzielone na części, jednak mieszkańców jednego budynku nie można przyporządkować do różnych grup. Walne zgromadzenie zwoływane jest przez zarząd przynajmniej raz w roku w ciągu sześciu miesięcy po upływie roku obrachunkowego. Możliwe jest zwołanie walnego zgromadzenia na żądanie rady nadzorczej lub przynajmniej jednej dziesiątej liczby członków (nie mniej jednak niż trzech).

W walnym zgromadzeniu członek spółdzielni musi brać udział osobiście! Udzielenie pełnomocnictwa rodzinie czy znajomym nic nie da. Osoby prawne biorą natomiast udział w walnym zgromadzeniu przez swoich przedstawicieli. Podczas głosowań każdy członek ma jeden głos, bez względu na ilość posiadanych udziałów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rada nadzorcza

Rada nadzorcza pełni funkcję przede wszystkim kontrolno–nadzorczą w spółdzielni, ma również kompetencje zarządzające oraz reprezentacyjne. Do rady wybierani są wyłącznie członkowie spółdzielni. Jeżeli członkiem spółdzielni jest osoba prawna, może ona wskazać osobę nie będącą członkiem, na kandydata na członka rady. W skład rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej nie mogą wchodzić osoby, będące pracownikami spółdzielni. Długość kadencji rady ustala statut, w spółdzielniach mieszkaniowych nie może być ona dłuższa niż 3 lata, a jej członkowie mogą pełnić swoje funkcje nie dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.

Zarząd

REKLAMA

Zarząd kieruje działalnością spółdzielni oraz reprezentuje ją na zewnątrz. Podejmuje również wszystkie decyzje i działania nie zastrzeżone przez ustawę lub statut dla innych organów. Skład i liczbę członków zarządu określa statut. Zarząd może być organem kolegialnym lub jednoosobowym. Członkowie zarządu, w tym prezes i jego zastępcy są wybierani i odwoływani przez radę nadzorczą lub walne zgromadzenie. Walne zgromadzenie może odwołać tych członków zarządu, którym nie udzieliło absolutorium. Jeżeli członek zarządu działa sprzecznie z przepisami prawa lub statutu, rada nadzorcza może zawiesić go w sprawowaniu czynności. W takiej sytuacji rada podejmuje uchwały niezbędne do prawidłowego prowadzenia działalności spółdzielni oraz niezwłocznie zwołuje walne zgromadzenie.

Członkowie zarządu za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie, natomiast członkowie rady nadzorczej i walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej pełnią swoje funkcje społecznie, z tym że statut może przewidywać wynagrodzenie za udział w posiedzeniach, które jest wypłacane w formie miesięcznego ryczałtu bez względu na ilość posiedzeń i nie może być większe niż określone ustawowo minimalne wynagrodzenie za pracę.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA