REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompetencje zarządu spółdzielni mieszkaniowej

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Prawnik Bogumiła Dmochowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do podstawowych funkcji zarządu spółdzielni mieszkaniowej należy podejmowanie w jej imieniu wszelkiego rodzaju czynności oraz reprezentowanie spółdzielni na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że działanie zarządu bez należytego umocowania może skutkować bezwzględną nieważnością podjętych czynności.

Skład zarządu

Skład oraz liczbę członków zarządu określa statut spółdzielni. Zarząd może być organem kolegialnym albo jednoosobowym. Członkami zarządu mogą być:
• członkowie spółdzielni,
• osoby nie będące członkami spółdzielni,
• osoby wskazane przez członków będących osobami prawnymi.
Statut może określać wymagania w stosunku do osób wchodzących w skład zarządu np. w zakresie wykształcenia, kwalifikacji zawodowych, praktyki, niekaralności.

REKLAMA

Zobacz także: Spółdzielnia czy wspólnota?

Kto wybiera i odwołuje zarząd?

Zarówno wyboru jak i odwołania członków zarządu w tym prezesa i jego zastępców dokonuje rada nadzorcza lub walne zgromadzenie. Członkowie zarządu muszą zostać wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego, jednakże mogą skutecznie działać od chwili ich powołania (wpis w rejestrze prowadzonym dla spółdzielni Krajowym Rejestrze Sądowym jedynie potwierdza już dokonane powołanie).

Odwoływanie członków zarządu i zawieszanie ich w pełnieniu funkcji

Odwołanie członków zarządu wygląda następująco:
• walne zgromadzenie może odwołać tylko tych członków zarządu, którym nie udzieliło absolutorium, chociażby organem właściwym do wyboru była rada nadzorcza,
• nie wymaga uzasadnienia,
• może nastąpić w każdym czasie i bez ograniczenia przyczyn,
• skuteczne od chwili zawiadomienia członka w uchwale zarządu.
Organy uprawnione do wyboru oraz odwołania członków zarządu mogą też w każdej chwili zawiesić w czynnościach poszczególnych członków zarządu spółdzielni w sytuacji, gdy jego działalność narusza przepisy prawa lub statut spółdzielni oraz z innych przyczyn.

Rada nadzorcza może zawiesić członka zarządu wybranego przez walne zgromadzenie wyłącznie, gdy jego działania naruszają prawo lub postanowienia statutu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reprezentacja spółdzielni przez zarząd

Oświadczenia woli w imieniu spółdzielni składa dwóch członków zarządu lub jeden członek zarządu wraz z pełnomocnikiem, a w przypadku zarządu jednoosobowego – prezes lub jego dwaj pełnomocnicy.

Zobacz także: W jaki sposób napisać pozew w celu ustanowienia odrębnej własności lokalu?

REKLAMA

Generalnie zarząd spółdzielni jako organ sprawujący funkcję kierowniczą podejmuje wszelkie decyzje nie zastrzeżone przez ustawę lub statut dla innych organów. Wszelkie ograniczenia uprawnień zarządu wynikające z kompetencji ustawowych lub statutowych innych organów zarządzających muszą być ujawnione w rejestrze spółdzielni, w przypadku braku ujawnienia- osoby trzecie działające w dobrej wierze podlegają ochronie i odnosi to skutek wobec spółdzielni. Jeżeli natomiast ograniczenia praw zarządu zostały ujawnione w rejestrze spółdzielni - osoby trzecie nie mogą zasłaniać się nieznajomością danych, chyba że udowodnią, iż nie mogły o nich wiedzieć.

Jeżeli zarząd spółdzielni jest jednoosobowy, w niektórych sytuacjach musi zastępować go rada nadzorcza – są to m.in. następujące przypadki:
• wykonywanie czynności w sprawach wynikających ze stosunku członkostwa (np. przyjmowanie nowych członków,
• reprezentowanie spółdzielni przy czynnościach prawnych z członkiem zarządu,
• reprezentowanie spółdzielni w postępowaniu przed sądem o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia, stwierdzenia jej nieważności.

Co oznacza funkcja kierownicza zarządu?

Jak wskazuje ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych zarząd w ramach funkcji kierowniczej ma prawo do zgłaszania projektów uchwał oraz żądania zamieszczenia w porządku obrad oznaczonych spraw w przeciągu 14 dni przed terminem walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części. Ponadto do obowiązków zarządu należy przygotowanie pod względem formalnym oraz przedkładanie pod głosowanie na walnym zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków spółdzielni.

W sytuacji, gdy działalność zarządu narusza wyłączne kompetencje rady nadzorczej lub walnego zgromadzenia w stosunkach zewnętrznych powoduje to bezwzględną nieważność podjętych przez zarząd czynności prawnych.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA